Fabrikanten van zware infiltratiekratten: belastingsklassen, tests en levering vergeleken

Bijgewerkt oktober 2026

Fabrikanten van zware infiltratiekratten die leveren in het VK vermelden voor hun verkeersbelaste productreeksen kortdurende verticale sterktes van ongeveer 390 tot 702 kN/m². De meetmethoden verschillen. In deze gids vergelijken we acht productreeksen op gelijke basis, laten we zien welke test bij elk cijfer hoort en zetten we uiteen wat er nodig is voordat er een vrachtwagen over de ingegraven kratten rijdt.

Een zware infiltratiekrat is een kunststof doos van polypropyleen voor ondergrondse hemelwaterberging, met op Britse productbladen een kortdurende verticale sterkte van 40 tot 70.2 ton per vierkante meter (t/m²). Vergelijk fabrikanten op kN/m², zijdelingse sterkte en langetermijnsterkte en stem de gronddekking af op uw zwaarste voertuig.

Belangrijkste punten
  • Polystorm-R, gemaakt van meer dan 90% gerecycled materiaal, vermeldt een verticale sterkte van 610 kN/m², tegenover 440 kN/m² voor de standaard Polystorm-module. Voor beide staat een zijdelingse sterkte van 63 kN/m² vermeld.
  • Een tonnage op het productblad van een krat geeft druk per vierkante meter aan, niet het gewicht van een voertuig.
  • De opgegeven gronddekking voor vrachtwagenverkeer varieert van 0,80 m tot 1,30 m, afhankelijk van de fabrikant en de massa van het voertuig.
  • De National Standards for Sustainable Drainage Systems van Defra, gepubliceerd op 19 juni 2025, vereisen structurele integriteit gedurende de ontwerplevensduur van de ontwikkeling.

Productspecificaties in het kort

Standaardmodule1000mm x 500mm x 400mm, 0,2 m³ (vijf per kubieke meter)
Percentage holle ruimte95% tot 95,8% volgens gepubliceerde productbladen
Verticale sterkte voor zware belasting392 tot 702 kN/m² kortdurend, zoals vermeld
Zijdelingse sterkte63 tot 186 kN/m² kortdurend
TestnormenEN 17150 kortdurend, EN 17151 langetermijn, EN 17152-1 productnorm
Prijs van alleen de krattenongeveer £138 tot £248 per m³ excl. btw (aanbod in het VK, oktober 2026)

Fabrikanten van zware infiltratiekratten die leveren in het VK

Drie leveringsroutes voor zware kratten in het VK: handelaar 2-5 werkdagen, distributeur, rechtstreeks van de fabriek 3-10 dagen plus zeevracht

Fabrikanten van zware infiltratiekratten die leveren in het VK zijn in drie groepen in te delen. De eerste omvat de toonaangevende Britse productreeksen, die via bouwmaterialenhandelaren worden gedistribueerd (Polypipe, Wavin, ACO, Brett Martin, enz.). De tweede bestaat uit Europese fabrikanten met een aanwezigheid in het VK (GRAF). De laatste groep bestaat uit fabrikanten die rechtstreeks vanuit de fabriek exporteren, zoals Storm Manage. Elke groep presenteert de belastingsgegevens op een andere manier. Daarom bevat de tabel de gegevens precies zoals elke groep die vermeldt.

Polypipe maakt de Polystorm-serie. De productbladen vermelden twee verschillende sterktes voor twee verschillende modules. Voor de standaard Polystorm-module staat 44 ton/m² vermeld, terwijl Polystorm-R, gemaakt van meer dan 90% gerecycled materiaal, 61 ton/m² vermeldt. Op de Polypipe Polystorm-infiltratiekrat passen ook flensadapters van 300mm en 450mm. Daarmee sluit u het reservoir aan op ondergrondse afvoerbuizen van Ridgidrain, zodat de kratten en het afvoernetwerk van één fabrikant afkomstig kunnen zijn.

Vergelijking van fabrikanten van zware infiltratiekratten: gepubliceerde kortdurende sterktes van 200 tot 702 kN/m²
Fabrikant en productreeks Verticaal (kortdurend) Zijdelings (kortdurend) Module Kunststof en goedkeuringen
Polypipe Polystorm (PSM1)440 kN/m²63 kN/m²1000 x 500 x 400 mmvirgin PP
Polypipe Polystorm-R610 kN/m²63 kN/m²1000 x 500 x 400 mmmeer dan 90% gerecycled; BBA-certificaat vermeld
Wavin AquaCell Plus-R702 kN/m², vermeld als 70,2 t/m²151 kN/m²1 x 0,5 x 0,4 m, 190 liter12,7 kg per stuk
GRAF EcoBloc Inspect flexgeschikt voor vrachtwagens van 60 t bij 800 mm gronddekkingniet vermeld in kN/m²800 x 800 x 320 mm, 205 literBBA 15/5200, DIBt
Brett Martin StormCrate55562 kN/m² (153 langetermijn)70 kN/m² (19 langetermijn)1200 x 600 x 347 mm, 0,25 m³100% gerecycled polymeer
Plastech StormMaster Standard400 kN/m²90 kN/m²1,0 x 1,0 x 0,4 m, 400 liter100% gerecycled
Plastech StormMaster Lite200 kN/m²80 kN/m²1,0 x 1,0 x 0,4 m100% gerecycled
Storm Manage ST-M40klasse van 392 kN/m²; 468,5 kN/m² bij een bijgewoonde test121,9 kN/m² bij dezelfde test1000 x 500 mm, 400 of 500 mm hoogPP; test bijgewoond door SGS in het fabriekslaboratorium
Storm Manage ST-H60klasse van 588 kN/m²; bezweek niet bij 600 kN/m²186 kN/m²1000 x 500 x 500 mm, 0,25 m³100% virgin PP; nog geen EN 17151-rapport of BBA-, Kiwa- of WRc-goedkeuring

Een inspectieopening is standaard bij de EcoBloc Inspect flex; GRAF heeft een kanaal ontworpen voor standaardinspectiecamera’s. Wavin richt AquaCell Plus-R op toepassingen waar inspecteerbaarheid vereist is. Bij Polypipe is toegang mogelijk via aparte Polystorm Access & Inspect-modules. De cijfers voor StormMaster komen uit de brochure van Plastech Southern voor het systeem dat Balstreet Ltd levert. Alle cijfers zijn afkomstig uit het productblad of de productpagina van de fabrikant, zoals geraadpleegd in oktober 2026. De brochure van ACO StormBrixx HD telt meer dan 30 pagina’s en is daarom niet in de tabel opgenomen. De leveringsroute heeft meer invloed op de levertijd dan de sterkte. Een Britse handelaar vermeldt dat bestellingen van meer dan vier kratten 2 tot 5 werkdagen kunnen duren. Bij een rechtstreekse fabrieksbestelling komen daar productietijd en zeevracht bij.

Storm Manage, de uitgever van deze gids, maakt kratten voor toepassingen in de hemelwaterafvoer, van opritten tot vrachtwagenparkeerterreinen, en verzendt zijn infiltratiekratten rechtstreeks vanuit de fabriek in Shenzhen: de productie duurt 3 tot 10 dagen en een 40HQ-container biedt plaats aan maximaal 330 m³ geïnstalleerde waterberging, met een minimale bestelling van 1 m³. De verticale sterkte is gebaseerd op de oudere testmethode CIRIA C680:2008. Voor één oprit is deze leveringsroute trager dan een pallet van een handelaar. Geen enkele klasse van Storm Manage heeft al een BBA-, Kiwa- of WRc-certificaat. Kopers die ook leveranciers van reservoirs vergelijken, kunnen de uitgebreidere lijst met fabrikanten van reservoirs met vertraagde afvoer bekijken.

Wat ‘zwaar belastbaar’ betekent op het productblad van een infiltratiekrat

De tonclassificatie is de druk op het bovenvlak: 60 t/m² is bij 9.81 ongeveer 588 kN/m²; 44 t/m² wordt bij factor 10 vermeld als 440 kN/m²

‘Zwaar belastbaar’ op een productblad van een infiltratiekrat betekent dat de kortdurende verticale druksterkte is berekend op voertuigbelasting. In de hier vergeleken productbladen beginnen de voertuigklassen bij 40 t/m². Het tonnage geeft de druk op het bovenvlak aan. Productbladen vermelden de waarde in t/m², kN/m² of beide.

Drie Europese normen bepalen hoe deze testcijfers tot stand komen. EN 17150 beschrijft de kortdurende druktest, EN 17151 de langetermijndruktest en EN 17152-1 de productnorm voor PP- en PVC-U-modules die worden gebruikt in landschappelijke gebieden en zones voor voetgangers- of autoverkeer. In de toelichting van TEPPFA op de drie CEN-normen worden deze normen beschreven als de minimumeisen en als een uniforme testmethode.

Ton wordt omgerekend met 9,81 kN/m² per t/m², dus 60 t/m² is ongeveer 588 kN/m². Verschillende Britse productbladen ronden de factor af op 10. Daarom vermeldt Polypipe 44 t/m² als 440 kN/m².

Tonnage en kN/m² op productbladen van zware infiltratiekratten
Waarde op het productblad kN/m² zoals vermeld Bij 9,81 kN/m² per t/m² Product
20 t/m²196196Storm Manage ST-E20, alleen voor landschappelijke gebieden
40 t/m²392392Storm Manage ST-M40
40 t/m² (‘40T’)400392Plastech StormMaster Standard
44 t/m²440432Polypipe Polystorm
60 t/m²588589Storm Manage ST-H60
61 t/m²610598Polypipe Polystorm-R
70,2 t/m²702689Wavin AquaCell Plus-R

De veelgemaakte fout is om 60 ton aan te zien voor de massa van een voertuig. Een krat met een classificatie van 60 t/m² kan die druk alleen op het bovenvlak aan, wanneer het in een pers wordt getest. De wielbelasting die de krat bereikt, is afhankelijk van de gronddekking en de verharding erboven. Het volledige belastingstraject staat beschreven in onze gids voor belastingsklasse D400.

Betekent een krat van 60 ton dat er een vrachtwagen van 60 ton overheen kan rijden?

Nee. Een verticale belastingsclassificatie van 60 ton staat voor een kortdurende druk van ongeveer 588 kN/m² op het bovenvlak van de krat, gemeten met een testpers. Een vrachtwagen van 60 ton heeft een voertuiggewicht dat via de banden, verharding en gronddekking wordt verdeeld. Fabrikanten koppelen het gebruik voor vrachtwagens aan een minimale gronddekking.

GRAF specificeert EcoBloc Inspect flex bijvoorbeeld voor vrachtwagens van 60 t met 800 mm gronddekking. Wavin vermeldt voor de Plus-R-krat 1,30 m gronddekking bij gebruik onder wegen met lage snelheid en voertuigen van minder dan 60 t. De belastingsklasse op putdeksels boven de grond is iets anders. BS EN 124-1 deelt straatkolk- en putdeksels in klassen in, niet de ingegraven krat.

Belastingsklassen voor opritten, parkeerterreinen en vrachtwagenparkeerplaatsen

Minimale gronddekking per oppervlak: oprit 0,50-0,65 m, parkeerterrein 0,69-0,81 m, vrachtwagenparkeerplaats 0,80-1,30 m; 1,0 m onverzadigde grond

Voor een oprit bij een woning vermeldt Polypipe 0.50 tot 0,65 m gronddekking voor Polystorm-R. Voor parkeerterreinen met voertuigen tot 12 t vermeldt Wavin 0.69 tot 0,81 m. Voor vrachtwagenparkeerplaatsen vermelden fabrikanten 0.80 tot 1,30 m voor infiltratievoorzieningen met hoge sterkte, geschikt voor voertuigen van 60 t. De tabel toont de bronnen van deze cijfers.

Minimale gronddekking boven zware infiltratiekratten per gebruik van het oppervlak, van 0,30 m tot 1,30 m
Gebruik van het oppervlak Product Minimale gronddekking
Landschappelijk ingericht, geen voertuigenWavin AquaCell Plus-R0,30 m
Landschappelijk ingericht of niet toegankelijk voor voertuigenPlastech StormMaster0,50 m
Voertuigen lichter dan 3.000 kgPolypipe Polystorm-R0,50 m
Voertuigen lichter dan 9.000 kgPolypipe Polystorm-R0,65 m
Parkeerterreinen, voertuigen lichter dan 9 tWavin AquaCell Plus-R0,69 m
Zones voor autoverkeerPlastech StormMaster0,75 m
Parkeerterreinen, voertuigen lichter dan 12 tWavin AquaCell Plus-R0,81 m
Vrachtwagens tot 60 tGRAF EcoBloc Inspect flex0,80 m
Zones met zwaar verkeerOntwerprichtlijnen van Hydro International0.80 tot 1,00 m
Wegen met lage snelheid, voertuigen lichter dan 60 tWavin AquaCell Plus-R1,30 m

De cijfers gelden voor het specifieke product; een waarde uit de ene rij kan dus niet worden toegepast op een andere krat. In de ontwerprichtlijnen van Hydro International staan twee maatgevende situaties: de kleinste gronddekking voor wielbelasting en de grootste gronddekking voor het gewicht van de grond. Voor uw locatie moet u met beide grenzen rekening houden. Onze keuzehulp voor belastingsklasse en gronddekking voert voor elke klasse dezelfde twee controles uit.

Dat een krat het gewicht van een vrachtwagen aankan, betekent niet dat infiltratie op een vrachtwagenparkeerplaats toegestaan is. Standaard 4.9 van Defra noemt parkeer- en manoeuvreerterreinen voor vrachtwagens, bussen en touringcars als toepassingen waarvoor mogelijk een omgevingsvergunning nodig is. Standaard 4.16.1 vereist minstens 1,0 m onverzadigde grond tussen de bodem van een voorziening voor alleen infiltratie en het vermoedelijke maximale grondwaterpeil. Als niet aan een van beide voorwaarden wordt voldaan, worden dezelfde kratten met waterdichte folie bekleed om regenwater tijdelijk te bergen en met een gecontroleerd debiet af te voeren. In deze toepassing dienen de kratten voor vertraagde afvoer en is een geocellulair bergingsreservoir met vertraagde afvoer de hemelwaterafvoeroplossing in plaats van een infiltratievoorziening. Op de pagina over zware infiltratiekratten vindt u de klassen voor beide toepassingen.

Hoe diep moeten infiltratiekratten worden aangelegd?

Afhankelijk van het verwachte verkeer worden infiltratiekratten aangelegd met 0.50 tot 1,30 m gronddekking. Fabrikanten vermelden maximale ingraafdiepten van 3.7 tot 7,8 m tot aan de onderkant. De grootste diepte is de waarde van Wavin voor landschappelijke gebieden in dicht zand en grind. Polypipe vermeldt 3,7 m voor Polystorm bij licht verkeer, Plastech 3,9 m voor StormMaster en GRAF maximaal 5 m voor EcoBloc Inspect flex.

Voor Wavin Plus-R hangt de maximale diepte af van de bodemgesteldheid. Bij voertuigen lichter dan 44 t beperkt de tabel van Wavin de diepte tot 4,17 m in overgeconsolideerde stijve klei en 7,30 m in dicht zand en grind. Een volledige beschrijving van de werkwijze vindt u in onze installatiegids voor infiltratiekratten.

Fabrikantgegevens op gelijke basis vergelijken

Productblad met drie waarden: StormCrate55 562 tegenover 153 kN/m² langetermijn; Polystorm-R 610 tegenover 440 verticaal, beide 63 zijdelings

Twee geocellulaire kratten die als ‘60 ton’ worden verkocht, kunnen verschillend presteren. Het opvallende cijfer is namelijk een kortdurend verticaal testresultaat; voor een ingegraven reservoir tellen ook de zijdelingse sterkte en langetermijnsterkte mee. Controleer voor elke krat op uw shortlist deze drie waarden in kN/m² en vergelijk daarna de prijzen.

Productblad met drie waarden

Bij de controle van drie waarden op het productblad vergelijken we de verticale sterkte op korte termijn, de zijdelingse sterkte op korte termijn en de langetermijnsterkte in kN/m², omgerekend met dezelfde factor. Ook geven we aan wanneer een productblad een waarde niet vermeldt.

562 kN/m²StormCrate55, verticale sterkte op korte termijn
153 kN/m²dezelfde krat, verticale sterkte op lange termijn
19 kN/m²dezelfde krat, zijdelingse sterkte op lange termijn

Brett Martin vermeldt alle vier waarden. De verticale sterkte op lange termijn bedraagt 27% van de waarde op korte termijn; de zijdelingse sterkte op lange termijn is 19 kN/m². Deze verhouding geldt alleen voor StormCrate55 en kan niet naar andere kratten worden doorgetrokken, omdat de langetermijnsterkte wordt bepaald met een kruiptest voor elk afzonderlijk product.

De twee modules van Polypipe laten een tweede patroon zien. Polystorm-R verhoogt de verticale sterkte van 440 naar 610 kN/m², een stijging van 39%, maar voor beide modules staat een zijdelingse sterkte van 63 kN/m² vermeld. Bij een diep reservoir naast een keermuur is de zijdelingse druk bepalend. De hogere verticale waarde biedt daar dus geen voordeel.

📐 Technische toelichting

Voorbeeld: een Storm Manage ST-H60-krat heeft belastingsklasse 60 t/m², oftewel 60 x 9.81 = 588,6 kN/m². Volgens het testrapport trad er geen bezwijken op bij 600 kN/m², met een zijdelingse sterkte van 186 kN/m². 600 kN/m² is daarmee alleen de grenswaarde voor korte termijn; de sterkte van de ST-H60 na 50 jaar is nog niet bekend. Voor StormCrate55 is de gepubliceerde langetermijnwaarde 153 kN/m². Die waarde gebruikt u bij een ontwerpcontrole voor de lange termijn, niet 562 kN/m².

De sterkte wordt niet alleen bepaald door het soort kunststof. Polystorm-R, gemaakt van meer dan 90% gerecycled materiaal, vermeldt een hogere verticale sterkte dan de standaard Polystorm-module. Vraag daarom de testresultaten op in plaats van af te gaan op de aanduiding ‘virgin’ of ‘gerecycled’ op het etiket. TEPPFA merkt op dat EN 17152-1 rekening houdt met de vraag naar een hoger aandeel gerecycled materiaal.

Het document van BPF Pipes Group over de levensduur van geocellulaire systemen licht de langetermijnmethode toe: resultaten van kruipbreuktests worden geëxtrapoleerd naar 50 jaar en de onderste 95%-betrouwbaarheidsgrens wordt de karakteristieke sterkte.

Op te vragen testrapporten en certificaten voordat u bestelt

Vraag vijf documenten op: EN 17150-rapport, EN 17151-resultaat voor 50 jaar, conformiteit met EN 17152-1, BBA-certificaat en constructieve analyse

Vraag bij de bestelling van zware kratten de fabrikant om een EN 17150-rapport met de kortdurende verticale en zijdelingse belasting in kN/m², een langetermijnresultaat volgens EN 17151, conformiteit met EN 17152-1, eventuele certificaten van derden zoals BBA en een constructieve analyse voor uw gronddekking en verkeersbelasting. EN 17152-1 geldt voor modules voor infiltratie, vertraagde afvoer en waterberging. Vraag daarom voor welke toepassing de conformiteitsverklaring geldt.

Bezwijken is meestal terug te voeren op het ontwerp en de aanleg, niet op de krat. Een artikel uit 2025 van New Civil Engineer over het ontwerp van ondergrondse hemelwaterafvoer merkt op dat CIRIA C737 ontoereikend constructief en geotechnisch ontwerp, en het niet meewegen van bodemgesteldheid of vervorming van de modules, noemt als de eerste twee factoren die bij de meeste gevallen van bezwijken een rol spelen. Vul de onderstaande checklist in als onderdeel van uw offerteaanvraag.

Checklist voor een offerteaanvraag voor zware infiltratiekratten; neem deze punten over:

ParameterAanbevolen bereikWaarom dit belangrijk isZo controleert u dit
Verticale sterkte op korte termijndoor de fabrikant geschikt verklaard voor uw zwaarste voertuig bij de gekozen gronddekkingbepaalt de draagkracht van het bovenvlak bij wielbelastingEN 17150-testrapport met laboratoriumnaam en rapportnummer
Zijdelingse sterkte op korte termijn63 tot 186 kN/m² volgens de productbladen in deze gids; voor diepe reservoirs is een locatiecontrole nodigzijdelingse druk is bepalend bij diepe reservoirs en reservoirs naast murenhetzelfde EN 17150-rapport, met test van het zijvlak
Langetermijnsterkteopgegeven waarde voor 50 jaar in kN/m²kunststof kruipt onder voortdurende grondbelastingEN 17151-resultaat met de onderste 95%-betrouwbaarheidsgrens
ProductconformiteitEN 17152-1 voor PP- of PVC-U-modulesheeft betrekking op afmetingen, materialen en markeringconformiteitsverklaring met de exacte module en bijbehorende componenten
Goedkeuring door een derde partijBBA-, Kiwa- of WRc-certificaat indien beschikbaarinstanties die systemen overnemen vragen vaak om een onafhankelijke beoordelingcertificaatnummer controleren in het register van de uitgevende instantie
Constructief ontwerpberekening volgens CIRIA C737 voor uw bereik aan gronddekkingcontroleert de kleinste gronddekking voor wielbelasting en de grootste voor grondbelastingberekening ondertekend door de ontwerper, met vermelding van de gronddekking
Kunststof en batchvirgin, gerecycled of gemengd, vermeld per batchtestresultaten gelden alleen voor de geteste samenstellingbatchnummer op het testrapport komt overeen met de levering

Huismerken van handelaren worden meestal alleen met een brochure geleverd. Britse merken met een BBA-certificaat en sommige fabrikanten die rechtstreeks leveren, kunnen laboratoriumrapporten verstrekken. Storm Manage levert per project compressierapporten van Intertek en SGS en vermeldt dat het geen EN 17151-rapport of BBA-certificaat heeft; een beoordelaar kan dit als afwijking van de norm behandelen. De specificatiechecklist voor leveranciers van zware kratten bevat dezelfde punten.

Zware kratten vergeleken met infiltratievoorzieningen van puin en boogvormige infiltratietunnels

Voor 10 m³ waterberging: kratten met 95% holle ruimte vereisen 10,5 m³, puin met 30% vrije ruimte vereist 33,3 m³, ongeveer 23 m³ extra ontgraving

Bij vrachtwagenverkeer bergen zware kratten per kubieke meter ontgraving ongeveer drie keer zoveel water als een infiltratievoorziening van puin. Kratten bestaan voor ongeveer 95% uit holle ruimte, terwijl in het rekenvoorbeeld uit BRE Digest 365 een granulair vulmateriaal met 30% vrije ruimte wordt gebruikt. Boogvormige infiltratietunnels zijn een derde optie voor lange, smalle tracés.

Rekenvoorbeeld met de gepubliceerde cijfers over holle ruimte van Polypipe en BRE: voor 10 m³ waterberging is bij kratten met 95% holle ruimte 10 / 0.95 = 10,5 m³ kratvolume nodig. Voor puin met 30% vrije ruimte is 10 / 0.30 = 33,3 m³ vulmateriaal nodig. Dat betekent ongeveer 23 m³ extra ontgraving en af te voeren grond, nog zonder rekening te houden met de werkruimte rond het reservoir. Minder grondafvoer vermindert ook het grondtransport en de aanlegduur op een krappe locatie.

De richtlijnen van Susdrain voor geocellulaire waterbergingscomponenten schrijven voor dat slibvangers, putten en leidingen regelmatig worden geïnspecteerd en dat sediment zo nodig wordt verwijderd. Water infiltreert het snelst in zand- en leemgrond. In de gids voor infiltratievoorzieningen van Cotterills staat dat kleirijke grond een lage doorlatendheid heeft en niet altijd geschikt is voor een infiltratiesysteem. In zulke gevallen vormen de kratten een systeem voor vertraagde afvoer met een gecontroleerde uitlaat.

Op vrachtwagenparkeerplaatsen gelden nog steeds de infiltratiebeperkingen uit het gedeelte over belastingsklassen: Defra vereist minstens 1 m onverzadigde grond boven het vermoedelijke maximale grondwaterpeil en voor vrachtwagenparkeren kan een omgevingsvergunning nodig zijn.

Op grotere locaties zijn infiltratiekratten een van de componenten van het beheer van hemelwater. Waterdoorlatende bestrating, groene wadi’s en bioretentiebekkens kunnen de afstroming vertragen en zuiveren voordat die het reservoir bereikt, waardoor de slibbelasting van de kratten afneemt.

Kratten zijn modulair, zodat systemen van infiltratiekratten op de locatie kunnen worden afgestemd. Polypipe vermeldt Polystorm-R voor ondiepe ontgravingen, smalle stroken en beperkte ruimten. In onze vergelijking van infiltratietunnels en modulaire kratten komen het ruimtebeslag, de diepte en de toegang voor onderhoud aan bod.

Prijs per kubieke meter en de invloed van de leveringsroute

Prijzen voor alleen infiltratiekratten in het VK, okt. 2026: £138 tot £248 per m³ excl. btw; rekenen op basis van bergingsvolume voegt bij 95% holle ruimte ongeveer 5% toe

De prijzen voor zwaar belastbare infiltratiekratten in Britse handelarenoverzichten lagen in oktober 2026 tussen ongeveer £138 en £248 per m³ excl. btw, exclusief folie, ontgraving en installatie. Rechtstreekse levering vanuit de fabriek beïnvloedt de prijs van de kratten; ontgraving, aanvulling en arbeid vormen een groot deel van de geïnstalleerde kosten.

Wat kosten zwaar belastbare infiltratiekratten per kubieke meter?

Zwaar belastbare infiltratiekratten kosten in oktober 2026 bij Britse handelaren ongeveer £138 tot £248 per kubieke meter excl. btw. Polystorm-cellen stonden vermeld voor £27,59 tot £41,58 per infiltratiekrat van 0,2 m³, en een Aqua Storm-infiltratiekrat van 65 ton voor £99 per 0,4 m³.

Prijzen van zwaar belastbare infiltratiekratten per kubieke meter, Britse aanbiedingen, oktober 2026 (excl. btw)
Aanbieding Prijs per infiltratiekrat Per m³ aan kratten Per m³ bergingsvolume bij 95%
Polystorm-R PSM1a, prijs bij grote afname£27,59 (0,2 m³)£137,95£145,21
HydroCell-infiltratiekrat£31,67 (0,2 m³)£158,35£166,68
Polystorm PSM1A, enkele infiltratiekrat£41,58 (0,2 m³)£207,90£218,84
Aqua Storm 65T, verpakking van 2,4 m³£558 per 6 infiltratiekratten£232,50£244,74
Aqua Storm 65T, enkele infiltratiekrat£99 (0,4 m³)£247,50£260,53

Deel de prijs per m³ aan kratten door het percentage holle ruimte om de prijs per m³ opgeslagen water te berekenen; bij 95% komt daar ongeveer 5% bij. Prijzen fluctueren met de hars- en transportkosten. In het rapport van de Environment Agency over kostenramingen voor SuDS staat dat gepubliceerde eenheidskosten voor inflatie moeten worden gecorrigeerd en dat locatiespecifieke kosten ook van verschillende factoren afhangen.

Rechtstreekse levering vanuit de fabriek beïnvloedt de transportkosten en de douanegrondslag. Volgens de richtlijnen van HMRC voor de douanewaarde wordt afzonderlijk betaald vervoer opgenomen in de waarde van geïmporteerde goederen. Als voorbeeld noemt HMRC goederen ter waarde van £100 en vervoer van £30, samen gewaardeerd op £130. De opgenomen transportkosten lopen tot het punt waarop de goederen het VK binnenkomen. In elkaar passende of plat verpakte kratten verminderen het aantal vrachtwagenladingen: in Oakengates in Telford vermeldt een praktijkvoorbeeld van Susdrain dat het transport met een factor 5:1 afnam na de overstap op een geocellulair systeem dat efficiënt kon worden verpakt.

Voor één oprit waarvoor 1 cubic metre tot 3 m³ aan kratten nodig is, is voorraad van een handelaar geschikt. Rechtstreekse levering vanuit de fabriek in een container past bij woningbouw, commerciële toepassingen en infrastructuurprojecten met reservoirs van 100 m³ of meer, waarbij de kosten voor de kratten groot genoeg zijn om het zeetransport op te vangen. In onze gids over maten en sets voor infiltratiekratten worden moduleafmetingen en de inhoud van sets vergeleken.

Wat er in 2025 veranderde voor Britse voorschrijvers van infiltratiekratten

Tijdlijn voor het ontwerp van infiltratiekratten in het VK: C737 (2016), Defra-normen 19 juni 2025, PD CEN/TS 17152-4 31 juli 2025, BPF nov. 2025

In 2025 publiceerde Engeland op 19 juni nieuwe nationale normen voor duurzaam stedelijk waterbeheer, en op 31 juli werd PD CEN/TS 17152-4, richtlijnen voor het constructief ontwerp van modulaire krattensystemen, in het VK gepubliceerd. Beide richten zich op het constructief ontwerp voor de locatie, niet op de tonnageclassificatie.

De normen van Defra zijn in Engeland niet wettelijk verplicht. Norm 7.4 bepaalt dat het hemelwaterafvoersysteem zo moet worden ontworpen dat het:

“…de constructieve integriteit van alle onderdelen waarborgt onder de verwachte belastingsomstandigheden gedurende de ontwerplevensduur van de ontwikkeling, zodat de constructieve integriteit van bestaande of geplande onderdelen binnen of naast de ontwikkeling niet wordt aangetast.”

In Wales gelden al wettelijke normen: Natural Resources Wales vermeldt er zes, en S6 gaat over aanleg, gebruik en onderhoud, en constructieve integriteit. Een leverancier van infiltratiekratten die in beide landen actief is, moet ervan uitgaan dat de goedkeuringsinstantie voor hemelwaterafvoer hetzelfde bewijs van constructieve integriteit zal vragen.

De uitgangspunten voor het ontwerp zijn nog onderwerp van discussie. CIRIA stelt dat C737, gepubliceerd in april 2016, C680 vervangt en dat ontwerpen voortaan op C737 moeten zijn gebaseerd. In het standpuntdocument van BPF Pipes Group uit november 2025 wordt C680 nog altijd omschreven als een doeltreffende, conservatieve methode en wordt CEN TS 17152-4 genoemd als de Europese benadering.

De nieuwe richtlijn PD CEN/TS 17152-4 heeft betrekking op systemen die bestaan uit boxen volgens EN 17152-1. De richtlijn sluit seismische belastingen, zijdelingse belastingen door aangrenzende constructies en taluds, de invloed van bomen, aanvulling buiten CEN/TR 17179 en de omhulling van geotextiel of geomembraan uit. Een kratreservoir naast een gebouw of talud moet daarom afzonderlijk op zijdelingse belastingen worden gecontroleerd.

Veelgestelde vragen (FAQ)

V: Welke belastingsklasse moet een infiltratiekrat hebben voor een oprit?

Kies een infiltratiekrat die volgens de fabrikant geschikt is voor auto’s en plaats deze met de minimale gronddekking die de fabrikant voorschrijft; in de gegevensbladen in deze gids beginnen de klassen voor voertuigen bij 40 t/m², ongeveer 392 kN/m².

Polypipe geeft aan dat voor Polystorm-R een gronddekking van 0,50 m nodig is bij gebruik onder voertuigen tot 3.000 kg, en een gronddekking van 0,65 m bij gebruik onder voertuigen tot 9.000 kg. De klasse ST-E20 van Storm Manage, uitsluitend bedoeld voor zones zonder verkeersbelasting, heeft een sterkte van 20 t/m². Als u bestrating boven het reservoir aanlegt, telt de opbouw van de bestrating mee als gronddekking. Als grotere voertuigen, zoals bezorgvrachtwagens of containerwagens, de oprit gebruiken, moeten de infiltratiekrat en gronddekking op dat zwaardere voertuig worden afgestemd.

V: Hoeveel infiltratiekratten heb ik nodig?

Vijf infiltratiekratten van 1000 x 500 x 400 mm vormen samen een reservoir van 1 cubic metre, met een watercapaciteit van ongeveer 0,95 m³ bij een percentage holle ruimte van 95%.

Bereken het bergingsvolume op basis van het afwaterend oppervlak, de neerslag en een bodemdoorlatendheidstest, en deel dit vervolgens door het volume van een infiltratiekrat. Een module van 1000 x 500 x 500 mm bevat 237.5 litres; vier van zulke modules leveren dus net geen 1 m³ waterberging. Plaats bovenstrooms een slibvang of bezinkput om de berging bruikbaar te houden.

V: Hoe lang gaan infiltratiekratten mee?

Zwaar belastbare infiltratiekratten zijn ontworpen op een uitgangspunt van 50 jaar, gebaseerd op de langetermijnsterktetest. BPF Pipes Group merkt op dat dit niet hetzelfde is als de verwachte levensduur.

EN 17151 extrapoleert kruiptests naar 50 jaar en gebruikt de onderste 95%-betrouwbaarheidsgrens als karakteristieke sterkte. Polypipe vermeldt voor Polystorm-R ondertussen een ontwerplevensduur van meer dan 60 jaar, eveneens gebaseerd op geëxtrapoleerde kruiptests op lange termijn. In de praktijk gaat het reservoir mee zolang de slibbeheersing en gronddekking in goede staat blijven. Regelmatige controles van slibvangen en de inlaatput zijn daarom net zo belangrijk als de klasse van de infiltratiekrat.

V: Zijn infiltratiekratten van gerecycled polypropyleen geschikt onder verkeersbelasting?

Ja, als de testresultaten dit ondersteunen.

Volgens het gegevensblad bestaat Polystorm-R voor meer dan 90% uit gerecycled materiaal, heeft het een verticale sterkte van 610 kN/m² en is het goedgekeurd door BBA. Beoordeel de infiltratiekrat op basis van de resultaten volgens EN 17150 en EN 17151, niet op basis van het harslabel.

V: Hoe voorkomt u dat een infiltratiekrat verstopt raakt?

Plaats slibvangen of bezinkputten in de hemelwaterafvoerleiding vóór de kratten en wikkel elke infiltratiekrat in geotextiel om fijne gronddeeltjes buiten te houden.

Hydro International, fabrikant van vortexafscheiders, stelt dat een eenvoudige slibvang bij een hoge afvoer kan uitspoelen en noemt een hydrodynamische vortexafscheider een veel veiliger alternatief. Plan een inspectieput zodat het reservoir kan worden gecontroleerd en doorgespoten zonder te graven.

V: Is goedkeuring volgens de bouwvoorschriften vereist voor infiltratiekratten?

Voor een nieuwe infiltratievoorziening bij een gebouw is goedkeuring vereist volgens de bouwvoorschriften in Approved Document H, Drainage and Waste Disposal. De inspecteur kan de ontgraving controleren voordat deze wordt aangevuld.

Approved Document H beschrijft de volgorde voor lozing, waarbij infiltratie vooropstaat als de bodem daarvoor geschikt is. De bouwtoezichthouder vraagt vaak om een bodemdoorlatendheidstest. Voor grotere locaties is ook goedkeuring van de instantie voor hemelwaterafvoer vereist; deze werkt in Engeland volgens de nationale normen van 2025 en in Wales volgens de wettelijke normen. Vakmensen op een Brits vakforum melden bovendien dat sommige bouwtoezichthouders infiltratiekratten verplicht stellen en dat een infiltratievoorziening op minstens 5 m van het huis moet liggen. Meer informatie vindt u in onze gids over de Britse regels voor infiltratievoorzieningen.

Stuur ons het volume van het reservoir, de gronddekking en het zwaarste voertuig door. Dan leveren we een belastingsklasse, een werktekening en een laadplan voor de container.

Vraag een offerte aan voor zwaar belastbare infiltratiekratten →

Over deze vergelijking

Deze vergelijking van fabrikanten van zwaar belastbare infiltratiekratten is gebaseerd op gegevensbladen en productpagina’s die in oktober 2026 zijn geraadpleegd, Britse handelaarsoverzichten uit dezelfde maand en documenten uit 2025 van Defra en BSI. De belastingsklassen van Storm Manage zijn nominale kortetermijnwaarden; de testwaarden zijn afkomstig van druksterktetests die zijn bijgewoond door Intertek en SGS. Beoordeeld door het technische team van Storm Manage.

Referenties en bronnen

  1. CEN publiceert 3 nieuwe EN-normen voor PP- en PVC-U-hemelwaterboxen TEPPFA
  2. De levensduur van polymeer-geocellulaire hemelwaterafvoersystemen maximaliseren BPF Pipes Group
  3. Waarom ‘installeren volgens de instructies van de fabrikant’ niet volstaat New Civil Engineer
  4. Geocellulaire bergingssystemen Susdrain
  5. Kostenraming voor SuDS (SC080039/R9) Environment Agency
  6. Douanewaarde, methode 1: transactiewaarde HM Revenue & Customs
  7. Oakengates Leisure Centre, Telford: omgaan met noodafvoer bij overschrijding van de ontwerpcapaciteit Susdrain
  8. Nationale normen voor duurzaam stedelijk waterbeheer (SuDS) Department for Environment, Food & Rural Affairs
  9. Voldoen aan de normen voor duurzaam stedelijk waterbeheer Natural Resources Wales
  10. Constructief en geotechnisch ontwerp van modulaire geocellulaire hemelwaterafvoersystemen (C737) CIRIA
  11. Ontwerprichtlijnen voor geocellulaire systemen BPF Pipes Group
  12. PD CEN/TS 17152-4:2025 constructief ontwerp van modulaire systemen BSI


Ondersteuning voor hemelwaterprojecten

Van specificatie tot een gebruiksklaar bergingssysteem op locatie

Storm Manage levert modulaire ondergrondse oplossingen voor hemelwaterbeheer in B2B-projecten: infiltratiekratten, bergingsreservoirs met vertraagde afvoer, systemen voor tijdelijke waterberging, OSD-tanks en systemen voor het opvangen van regenwater.

01
Oplossingen voor waterberging, infiltratie en tijdelijke waterberging die aansluiten op de projectuitgangspunten.
02
Praktische ondersteuning bij keuzes over ruimtebeslag, gronddekking, belasting en installatie.