Producenci podziemnych systemów retencji czasowej: porównanie modułowych skrzynek PP, komór łukowych i prefabrykowanych zbiorników żelbetowych

Aktualizacja: październik 2026 | Przewodnik inżynierii lądowej i podziemnej retencji wód opadowych

Producenci podziemnych systemów retencyjnych oferują cztery typy podziemnych rozwiązań do retencji wód opadowych: modułowe skrzynki retencyjno-rozsączające z polipropylenu, otwarte od dołu komory łukowe z tworzywa sztucznego, prefabrykowane żelbetowe zbiorniki oraz kolektory rurowe o dużej średnicy. Zestawy skrzynek polipropylenowych zapewniają 95% udziału wolnej przestrzeni. Koszt wykonania wynosi od $8,50 do $13,50 za stopę sześcienną w przypadku skrzynek modułowych, od $9,45 do $17,00 w przypadku komór łukowych oraz od $13,22 do $35,00+ w przypadku prefabrykowanych zbiorników żelbetowych. Przed sporządzeniem specyfikacji przetargowych inżynierowie budownictwa dobierają rozwiązanie od danego typu dostawcy do obciążeń osi zgodnych z AASHTO HS-20, sezonowego poziomu wód gruntowych i budżetu na transport kontenerowy.

Bezpośrednia odpowiedź. Producenci podziemnych systemów retencyjnych oferują modułowe skrzynki retencyjno-rozsączające z polipropylenu (95% udziału wolnej przestrzeni, koszt wykonania $8.50–$13,50/ft³ według branżowych analiz kosztów) oraz otwarte od dołu komory łukowe (55%–68% łącznej wolnej przestrzeni wykopu, $9.45–$17,00/ft³). Wytwarzają także prefabrykowane zbiorniki żelbetowe (90%–95% wewnętrznej wolnej przestrzeni, $13,22–$35,00+/ft³) i niestandardowe kolektory rurowe. W przypadku obciążeń pojazdami zgodnych z AASHTO HS-20 inżynierowie weryfikują raporty z badań odporności na zgniatanie, zgodne z ASTM F3754-25 lub ASTM F2418 i dotyczące konkretnego projektu, oraz krzywe pełzania CIRIA C737 dla 50-letniego okresu. Storm Manage wysyła wszystkie modele o nośności co najmniej 50 t/m² (w tym ST-H60 o nośności 60 t/m²) wykonane w 100% z pierwotnego polipropylenu; klasy o nośności 20–40 t/m² są z PP z recyklingu.

Kluczowe wnioski inżynierskie dla projektantów.
  • Udział wolnej przestrzeni a obrys wykopu brutto. Modułowe polipropylenowe skrzynki retencyjno-rozsączające mieszczą 95% objętości wody netto wewnątrz modułu. Tak wysoki udział pustek zmniejsza powierzchnię zabudowy retencji netto o 58% w porównaniu z wykopem żwirowym o 40% pustek.
  • Obciążenie ruchem pojazdów i zasady stosowania pierwotnego surowca. Zakopane tworzywa termoplastyczne ulegają pełzaniu lepkosprężystemu pod wpływem długotrwałego obciążenia gruntem i kołami. Normy ASTM F3754-25 i CIRIA C737 określają zasady weryfikacji konstrukcyjnej w całej branży. Storm Manage wysyła ST-H60 (60 t/m²) oraz każdy model o nośności co najmniej 50 t/m² wykonany w 100% z pierwotnego polipropylenu; to, czy dana klasa nadaje się pod parking zgodny z HS-20 lub pas pożarowy zgodny z HS-25, zależy od grubości przykrycia, podsypki, zagęszczenia zasypki i współczynników bezpieczeństwa sprawdzonych przez projektanta odpowiedzialnego za dokumentację.
  • Ekonomika transportu w opakowaniu płaskim. Jeden 40-stopowy kontener high-cube mieści około 341 m³ (12 040 ft³) przestrzeni zajmowanej przez zmontowane moduły lub około 324 m³ (11 440 ft³) zretencjonowanej wody przy 95% wolnej przestrzeni, ponieważ moduły są transportowane na płasko i można je układać jeden w drugim.
  • Wymogi dotyczące podczyszczania i opróżniania. Te limity obowiązują lokalnie: Philadelphia Water Department wymaga podczyszczania spływu z każdego wlotu oraz całkowitego opróżnienia podziemnego zbiornika retencyjnego w ciągu 72 godzin od zakończenia opadu trwającego 24 godziny, natomiast program TAPE prowadzony przez Washington Ecology wymaga redukcji TSS o 50% dla urządzeń do podczyszczania i o 80% dla urządzeń do podstawowego oczyszczania.
Szybka specyfikacja: konstrukcje podziemnych systemów retencji wód opadowych i wskaźniki inżynierskie 2026 (4 rodziny konstrukcyjne w 10 parametrach).
Parametr inżynierski Modułowe skrzynki retencyjne z PP Otwarte od dołu komory łukowe Prefabrykowane zbiorniki żelbetowe Kolektory rurowe CMP / HDPE
Wewnętrzny udział wolnej przestrzeni modułu 95%–97% ażurowa matryca komórkowa 85%–90% pod łukiem; 55%–68% łącznie z obsypką kamienną 90%–95% komora wewnętrzna 75%–85% wewnątrz przewodu rurowego
Typowy koszt z montażem ($/ft³) $8,50–$13,50 za ft³ ($8,60–$10,98 analiza regionalna) $9,45–$17,00 za ft³ ($9,45–$13,24 analiza regionalna) $13,22–$35,00+ za ft³ ($13,22–$15,08 analiza regionalna) Zależy od średnicy i grubości ścianki (zapytaj o wycenę)
Właściwa norma produktowa ASTM F3754-25 oraz CIRIA C737 ASTM F2418, ASTM F2787 oraz ASTM F2922 Indywidualne obliczenia konstrukcyjne żelbetu oraz AASHTO LRFD Normy konstrukcyjne dla rur ze stali falistej / HDPE
Klasa obciążenia od ruchu pojazdów AASHTO Zweryfikować dokumentację modelu: ASTM F3754-25 i pełzanie (Storm Manage: PP z recyklingu, 20–40 t/m²; pierwotny PP, 60 t/m²) Sprawdź kartę modelu wg ASTM F2418/F2787 ze współpracującym łukiem kamiennym Sprawdź zatwierdzone obliczenia konstrukcyjne płyty prefabrykowanej dla HS-20 / HS-25 Sprawdź grubość ścianki rury i zagęszczoną obsypkę w wykopie
Minimalna grubość przykrycia górnego Określana przez tabelę konstrukcyjną producenta i klasę obciążenia Określana przez tabelę łuku i przykrycia kruszywem producenta Określana przez zatwierdzone obliczenia konstrukcyjne płyty żelbetowej Określana przez średnicę rury i tabelę posadowienia
Minimalna wysokość profilu 400 mm (15.7 in.) H400 lub 500 mm (19.7 in.) H500 406–1 524 mm (16–60 in.) plus 150–300 mm tłucznia 915–3 650 mm (3,0–12,0 ft) wewnętrznej wysokości w świetle 600–3 000 mm (24–120 in.) średnicy rury
Objętość transportowa na kontener 40HQ / samochód ciężarowy Około 341 m³ (12 040 ft³) przestrzeni zajmowanej przez zmontowane moduły w jednym kontenerze 40HQ; pojemność retencyjna około 324 m³ 6 000–10 000 ft³ spiętrzonych kopuł na naczepę 800–1 400 ft³ na zestaw niskopodwoziowy 1 500–3 200 ft³ na naczepę ciężarową
Wymagany sprzęt na placu budowy Montaż ręczny przez 2 osoby (bez dźwigu) Łyżka koparki i układarka kruszywa Żuraw samojezdny 50 do 150 ton i brygada hakowych Koparka lub ładowarka z zawiesiami do rur
Metoda szczelnej retencji czasowej Geomembrana HDPE/LLDPE/EPDM 45–60 mil + podwójna geowłóknina Zewnętrzna geomembrana w wykopie wokół obsypki kamiennej Taśmy butylowe w stykach lub membrana zewnętrzna Połączenia kielichowe z uszczelką lub styki spawane
Projektowany okres użytkowania Projektowany okres użytkowania: 50 lat (weryfikacja pełzania zgodnie z CIRIA C737) 50–75 lat (pierwotny PP / HDPE) 50–100 lat (żelbet) 50–75 lat (CMP powlekana polimerem / HDPE)

Źródło: Parametry hydrauliczne i opróżniania zestawiono na podstawie amerykańskich wytycznych Philadelphia Water Department Subsurface Detention Manual Section 4.8 oraz raportu FHWA Ultra-Urban BMP Report 3FS6; przedziały kosztów z montażem ($8,50–$35,00+/ft³) opracowano na podstawie komercyjnych analiz kosztów branżowych (regionalna analiza kosztów Brentwood, AquaRainwater oraz dane fabryczne Storm Manage).

Konstrukcje podziemnych systemów retencji czasowej: jak producenci projektują podziemne magazynowanie wody opadowej

Porównanie hydrauliczne podziemnej retencji wód opadowych (odpływ dławiony w 72 godziny z geomembraną 45-60 mil), rozsączania przez przepuszczalną geowłókninę oraz zbiorników stałych o 95% udziale wolnej przestrzeni

Modułowe skrzynki retencyjne z polipropylenu zapewniają 95% udziału wolnej przestrzeni. Pozwalają zretencjonować 0,95 m³ spływu powierzchniowego na każdy 1,0 m³ objętości zajmowanej przez moduł, w porównaniu z porowatością płukanego kruszywa ASTM No. 57 wynoszącą 35%–40%. Producenci projektują cztery typy konstrukcji podziemnych: systemy skrzynkowe, komory łukowe, prefabrykowane zbiorniki oraz kolektory rurowe. Służą one do okresowego magazynowania szczytowego spływu powierzchniowego i odprowadzania go z regulowaną szybkością w czasie określonym w lokalnych wytycznych projektowych (72 godziny po opadzie miarodajnym trwającym 24 godziny w Filadelfii). Na gruntach spoistych lub przy wysokim poziomie wód gruntowych, gdzie rozsączanie jest niemożliwe, zbiornik uszczelnia się geomembraną o grubości od 45 do 60 mil.

Podziemny zbiornik retencyjny działa jak sygnalizacja dozująca wjazd na autostradę w godzinach szczytu. Samochody nadal wjeżdżają na główną trasę, lecz sygnalizator zatrzymuje falę spiętrzenia, aby pasy ruchu poniżej nie uległy zablokowaniu. Podczas nawalnego deszczu modułowy system zbiornika retencyjnego wód opadowych z regulowanym odpływem przechwytuje spływ powierzchniowy z nieprzepuszczalnych dachów i asfaltowych placów parkingowych. Następnie studnia regulacyjna na wylocie wyposażona w kryzę dławiącą lub regulator wirowy dozuje odpływ do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. Dzięki temu szczytowe natężenie odpływu utrzymuje się na poziomie sprzed zagospodarowania terenu lub niższym.

Jaka jest różnica między podziemnym systemem retencji czasowej wód opadowych a zbiornikiem retencji stałej lub urządzeniem rozsączającym?

Podziemny system retencji wód opadowych gromadzi spływ powierzchniowy w celu jego okresowej retencji pod ziemią, a następnie odprowadza go przez otwór wylotowy z regulowaną szybkością, w granicach określonych w lokalnych wytycznych projektowych. Na gruntach spoistych lub przy wysokim poziomie wód gruntowych stosuje się również nieprzepuszczalną geomembranę. Z kolei zbiornik rozsączający ma przepuszczalną geowłókninę, która umożliwia przenikanie spływu powierzchniowego do otaczającego gruntu. System retencyjny zatrzymuje wodę na stałe lub umożliwia jej ponowne wykorzystanie na miejscu.

Zgodnie z sekcją 4.8 dokumentu Philadelphia Water Department Stormwater Plan Review Manual, wszystkie podziemne systemy retencyjne muszą zostać całkowicie opróżnione w ciągu 72 godzin od zakończenia opadu trwającego 24 godziny. Dokument CIRIA Susdrain on Retention and Detention Systems zawiera wytyczne dotyczące odprowadzania szczytowego spływu powierzchniowego i czynników, które na nie wpływają. Projektanci oceniający systemy retencji i czasowej retencji wód opadowych powinni sprawdzić raport geotechniczny, aby ocenić przydatność gruntu. Grunty spoiste, wysoki sezonowy poziom wód gruntowych, wapienie krasowe, tereny poprzemysłowe i sąsiednie fundamenty budynków wykluczają rozsączanie bez uszczelnienia. W takich lokalizacjach należy zastosować retencję czasową zamiast rozsączania, a także szczelną geomembranę, jeśli istnieje ryzyko wycieku lub zanieczyszczenia wód gruntowych (Philadelphia Water Department).

Producenci podziemnych systemów retencji czasowej według kategorii: marki komór łukowych, zakłady prefabrykacji żelbetowej i bezpośrednie fabryki skrzynek retencyjno-rozsączających

Klasyfikacja 12 producentów podziemnych systemów retencji czasowej w 4 rodzinach konstrukcyjnych: modułowe skrzynki PP (95-97% pustek), komory łukowe (55-68% pustek w wykopie) i prefabrykowane zbiorniki żelbetowe

Zakłady stosujące bezpośrednie formowanie wtryskowe, takie jak Storm Manage, produkują 5 klas polipropylenowych modułów o różnej nośności, od 20 do ponad 60 t/m² (ST-E20, ST-L30, ST-M40, ST-H60 i ST-Custom). Otwarte od dołu karbowane komory łukowe są formowane z polipropylenu lub HDPE przez producentów takich jak ADS StormTech, CULTEC i Prinsco, natomiast ciężkie zbiorniki prefabrykowane są dostarczane przez zakłady prefabrykacji betonu, takie jak Oldcastle Infrastructure i StormTrap. Osoby sporządzające specyfikacje dla podziemnych systemów retencyjnych porównują zatem cztery łańcuchy dostaw: producentów komór łukowych, producentów skrzynek systemu skrzynkowego, zakłady prefabrykacji betonu i producentów rur. Dzięki transportowi modułów na płasko i możliwości układania ich jeden w drugim jeden 40-stopowy kontener high-cube mieści około 341 m³ przestrzeni zajmowanej przez zmontowane moduły (obliczenie załadunku kontenera Storm Manage), więc system o pojemności 15 000 ft³ (425 m³) jest transportowany w dwóch kontenerach.

Którzy producenci podziemnych systemów retencji czasowej dostarczają systemy modułowe klasy HS-20 i czym marki komór różnią się od bezpośrednich fabryk polipropylenowych skrzynek retencyjno-rozsączających?

Storm Manage (skrzynki ST-M40 z PP z recyklingu i ST-H60 z pierwotnego PP) oraz Brentwood Industries (StormTank Module 25 Series) deklarują nośność skrzynek polipropylenowych na podstawie obciążeń AASHTO HS-20 i HS-25. ADS (StormTech), Contech (ChamberMaxx) i CULTEC oferują otwarte od dołu komory łukowe, natomiast Oldcastle (StormCapture) i StormTrap (SingleTrap/DoubleTrap) dostarczają prefabrykowane zbiorniki żelbetowe. W systemach komorowych wykorzystuje się warstwę kruszywa otaczającą komory łukowe, a zakłady bezpośrednio produkujące skrzynki polipropylenowe formują metodą wtryskową wewnętrzną siatkę kolumn; moduły są transportowane na płasko. Publiczne katalogi nie gwarantują, że każdy model wszystkich 12 producentów spełnia wymagania dotyczące obciążeń pojazdami, dlatego inżynierowie muszą sprawdzić dokumentację dla konkretnego projektu: badania zgodne z ASTM F3754-25, ASTM F2418/F2787 albo zatwierdzoną dokumentację prefabrykatów.

Patent USPTO US7806627B2 opisuje otwarte od dołu karbowane komory do retencji wód opadowych z naprzemiennymi grzbietami i dolinami, natomiast norma ASTM F2787 określa wymagania dotyczące otaczającej komory konstrukcyjnej warstwy kruszywa łamanego. Z kolei bloki termoplastyczne o konstrukcji plastra miodu i komórkowej opisano w patentach USPTO US6991402B2 i US10626580B2. Bloki te przenoszą pionowe obciążenia osi przez wewnętrzne słupy, bez kruszywa konstrukcyjnego między elementami. Raport Federal Highway Administration (FHWA) Ultra-Urban BMP Report 3FS6 wskazuje, że podziemną retencję stosuje się głównie tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona i brak praktycznej alternatywy, ponieważ wysokie ceny gruntów w gęsto zabudowanych obszarach miejskich mogą uzasadniać takie rozwiązanie.

Matryca klasyfikacji producentów: 12 udokumentowanych producentów podziemnych systemów retencji czasowej w 4 rodzinach konstrukcyjnych.
Producent / Marka Rodzina konstrukcyjna Główne portfolio produktów Materiał i norma Udział wolnej przestrzeni i klasa obciążenia
Storm Manage (Bezpośrednia fabryka) Modułowa skrzynka retencyjno-rozsączająca z PP ST-E20, ST-L30, ST-M40, ST-H60, ST-Custom (H400 i H500) PP z recyklingu (ST-E20 do ST-M40); pierwotny PP w 100% (ST-H60) / ASTM F3754-25 95% pustek | 20 do >60 t/m² (HS-20 / HS-25)
Brentwood Industries Modułowa skrzynka retencyjno-rozsączająca z PP StormTank Module 25 Series i Pack Słupy polipropylenowe / ASTM F3754 95%–97% pustek | AASHTO HS-20 / HS-25
ACO Stormwater Modułowa skrzynka retencyjno-rozsączająca z PP System wiązania mijankowego StormBrixx SD i HD Formowany wtryskowo PP / CIRIA C737 95%–97% pustek | Klasa obciążenia od ruchu pojazdów HS-20
ADS / Infiltrator Water Tech Komora łukowa i skrzynka PP StormTech (SC-310, SC-740, MC-3500/4500) i Aquabox PP / HDPE / ASTM F2418, F2787 i F3754 55%–68% wykop (łuk) / 96% (Aquabox) | HS-20
Invisible Structures Modułowa skrzynka retencyjno-rozsączająca z PP Piętrowe kolumny kratownicowe Rainstore3 Polipropylen formowany wtryskowo 94% pustek | Sprawdź kartę obciążeń dla projektu
Ferguson / ACF Environmental Modułowa skrzynka retencyjno-rozsączająca z PP Pięciokątne płyty R-Tank LD, SD, HD, XD, UD Wieloklasowa seria polipropylenowa 95% pustek | Karta obciążeń zależna od modelu
Contech Engineered Solutions Komora łukowa, rura i prefabrykat żelbetowy ChamberMaxx, DuroMaxx SRPE, CMP, UrbanPond Łuk PP (ASTM F2418), stal/PE, żelbet 58%–85% efektywności układu | HS-20 / HS-25
CULTEC Otwarta od dołu komora łukowa Komory serii Recharger i Contactor Falisty HDPE / ASTM F2922 55%–65% łącznie z obsypką kamienną | HS-20
Prinsco Otwarta od dołu komora łukowa Komory HydroStor HS75 i HS180 Falisty polipropylen / ASTM F2418 60%–68% złożonego udziału pustek w wykopie | HS-20
Oldcastle Infrastructure Prefabrykowany zbiornik żelbetowy Modułowy system z betonu prefabrykowanego StormCapture Zbrojony beton prefabrykowany / ASTM C857 Do 82% powierzchni rzutu (7 × 15 ft wewnątrz modułu o wymiarach 8 × 16 ft) | HS-20 / HS-25
StormTrap Moduł z betonu prefabrykowanego Zbiorniki wsparte na słupach SingleTrap i DoubleTrap Wysokowytrzymały beton prefabrykowany do wód opadowych Całkowita pojemność retencyjna wewnątrz modułu; wysokość wewnętrzna SingleTrap od 1′-1″ do 7′-6″ | HS-20 / HS-25
Terre Hill Concrete Products Prefabrykowany łuk żelbetowy Modułowe łuki betonowe Terre Arch TA26 i TA48 Beton prefabrykowany / AASHTO LRFD 54,9% (TA26: 236 ft³ w elemencie o wymiarach 8,00 × 19,00 × 2,83 ft) do 65,5% (TA48: 480 ft³ w elemencie o wymiarach 8,00 × 20,00 × 4,58 ft) | HS-20 / HL-93

Wyspecjalizowana fabryka, taka jak Storm Manage, formuje wtryskowo moduły konstrukcyjne systemu skrzynkowego o wysokościach H400 (1 000 × 500 × 400 mm) oraz H500 (1 000 × 500 × 500 mm). Zdywersyfikowane grupy infrastrukturalne, takie jak Contech Engineered Solutions, Oldcastle i ADS, utrzymują szerokie portfolio produktów do zagospodarowania wód opadowych obejmujące rury, prefabrykaty betonowe i komory. Sprawdź nasze porównanie komór łukowych na wody opadowe a modułowych skrzynek retencyjno-rozsączających lub nasz światowy przewodnik po producentach zbiorników retencyjnych z kontrolowanym odpływem, aby porównać regionalne zaplecze produkcyjne.

Klasy obciążenia konstrukcyjnego, normy badawcze ASTM oraz odporność na pełzanie pierwotnego a recyklingowego polipropylenu

Schemat weryfikacji surowca PP i pełzania pokazujący kontrolę obciążeń AASHTO HS-20 (32 000 lb) i HS-25 (40 000 lb), współczynnik pełzania CIRIA C737 2,5-3,3 oraz wytrzymałość boczną 7-15 t/m²

Zgodność konstrukcyjna z wymaganiami AASHTO HS-20 (32 000 lb nacisku osi) i HS-25 (40 000 lb dla pasa pożarowego) w całej branży wymaga dokumentacji z niezależnych badań ściskania według ASTM F3754-25 oraz badań pełzania zgodnych z CIRIA C737, obejmujących 50 lat. Same wyniki krótkotrwałych prób ściskania nie potwierdzają trwałości tworzyw sztucznych zakopanych w gruncie przez 50 lat. Pod wpływem długotrwałego obciążenia gruntem i ruchem pojazdów materiały te wykazują pełzanie lepkosprężyste. Storm Manage wyznacza granicę stosowania żywicy na poziomie 50 t/m² (około 490 kPa): każdy model o obciążeniu równym lub wyższym, obecnie ST-H60 o obciążeniu 60 t/m², jest dostarczany w 100% z pierwotnego polipropylenu, ponieważ długotrwałe próby ściskania firmy wykazały, że żywica z recyklingu wytrzymywała obciążenie krótkotrwałe, ale pierwotny PP utrzymywał pełzanie w granicach marginesu bezpieczeństwa przed wyboczeniem. ST-E20, ST-L30 i ST-M40 są wykonane z PP z recyklingu.

Jak polipropylenowe skrzynki retencyjno-rozsączające wypadają na tle otwartych od dołu komór łukowych i prefabrykowanych zbiorników żelbetowych pod parkingami klasy HS-20?

Na parkingach o obciążeniu AASHTO HS-20 modułowe skrzynki polipropylenowe przenoszą obciążenia osi przez wewnętrzne kolumny, zapewniając 95%–97% wewnętrznego udziału wolnej przestrzeni (koszt wykonania $8.50–$13,50/ft³). Kwalifikacja konstrukcyjna wymaga dokumentacji badań odporności na zgniatanie zgodnych z ASTM F3754-25 dla konkretnego projektu oraz badań pełzania lepkosprężystego CIRIA C737 dla 50-letniego okresu. Otwarte od dołu komory łukowe (ASTM F2418/F2787) przenoszą obciążenia kół przez zespolony łuk z kruszywa łamanego, przy 55%–68% netto wolnej przestrzeni wykopu (koszt wykonania $9.45–$17,00/ft³). Prefabrykowane zbiorniki żelbetowe przenoszą duże obciążenia osi dzięki sztywnym płytom zbrojonym, przy 90%–95% wewnętrznego udziału wolnej przestrzeni (koszt wykonania $13,22–$35,00+/ft³). Minimalna grubość przykrycia zależy od dokumentacji danego producenta; Storm Manage stosuje polipropylen w 100% pierwotny wyłącznie przy nośności od 50 t/m² wzwyż (ST-H60), a modele od ST-E20 do ST-M40 są wykonane z PP z recyklingu.

“Pierwszą oznaką problemu było osiadanie nawierzchni parkingu nad zbiornikami, co wskazywało na utratę zdolności zbiorników z tworzywa sztucznego do przeniesienia ciężaru naziomu.”

Studium przypadku opublikowane w październiku 2024 w Civil Engineering Source przez American Society of Civil Engineers (ASCE) opisuje parking przy kościele, gdzie zakopane moduły zbiornika polipropylenowego uległy awarii 4 miesiące po wykonaniu naziomu: pod długotrwałym obciążeniem pełzanie zmniejszyło odporność skrzynek na wyboczenie, a niewielkie, nieregularne obciążenia wypchnęły ich ściany z płaszczyzny, aż doszło do wyboczenia.

Bramka weryfikacyjna surowca PP i pełzania

Bramka weryfikacyjna surowca PP i pełzania to czteropunktowa ocena inżynierska służąca do sprawdzenia czystości żywicy, granicy plastyczności według ASTM F3754-25, wytrzymałości ścianek bocznych oraz 50-letnich współczynników pełzania.

Amerykańska norma ASTM F3754-25 określa wymagania dotyczące materiałów, badań konstrukcyjnych i innych, znakowania oraz montażu podziemnych modułowych jednostek polipropylenowych do retencji wód opadowych. Modelowanie odpływu dla danej lokalizacji oraz podczyszczanie wód opadowych pozostają w zakresie odpowiedzialności projektanta zgodnie z lokalnymi wytycznymi projektowymi, takimi jak Philadelphia Water Department Section 4.8 Manual. Aby zabezpieczyć cały układ w instalacjach retencji wód opadowych pod parkingami komercyjnymi, obowiązkowe są cztery kontrole:

  • ✔ Zasady stosowania żywicy według klasy obciążenia. Storm Manage produkuje modele ST-E20 (20 t/m²), ST-L30 (30 t/m²) i ST-M40 (40 t/m²) z PP z recyklingu, a model ST-H60 (60 t/m²) oraz każdy model o nośności co najmniej 50 t/m² wysyła w 100% z pierwotnego polipropylenu; należy potwierdzić rodzaj żywicy zadeklarowany dla każdej klasy na świadectwie partii.
  • ✔ Współczynnik redukcji wytrzymałości ze względu na pełzanie w okresie 50 lat (CIRIA C737). Zgodnie z CIRIA C737 wytrzymałość długotrwałą określa się na podstawie badań pełzania i pełzania prowadzącego do zniszczenia, trwających co najmniej 10 000 godzin; wartość projektową oblicza się, dzieląc charakterystyczną wytrzymałość dla 50-letniego okresu przez współczynnik częściowy materiału wynoszący co najmniej 1.5. W przykładzie obliczeniowym BPF Pipes Group zgodnym z C737 element o granicznej pionowej wytrzymałości 440 kN/m² ma charakterystyczną pionową wytrzymałość dla 50-letniego okresu równą 124 kN/m² i wytrzymałość obliczeniową równą 83 kN/m². Dlatego krótkotrwałej nośności 392 kPa (40 t/m²) nie można bezpośrednio przyjąć jako nośności długotrwałej.
  • ✔ Wytrzymałość na ściskanie trójosiowe i boczne ścianek. Czynne parcie gruntu oraz walce zagęszczające wywierają nacisk do wnętrza na ściany zbiornika. Oprócz badań na ściskanie pionowe należy zweryfikować wytrzymałość na ściskanie boczne na poziomie co najmniej 7 do 15 t/m² (68 do 147 kPa).
  • ✔ Spójność norm dla poszczególnych konstrukcji. Otwarte od dołu komory polipropylenowe należy weryfikować względem ASTM F2418 i ASTM F2787, komory HDPE względem ASTM F2922, a modułowe skrzynki retencyjno-rozsączające względem ASTM F3754-25. Prawidłowa specyfikacja gwarantuje, że trwałe konstrukcje podziemne wytrzymają 50 lat cyklicznych obciążeń osiowych.

Wymiarowanie hydrauliczne, obliczenia udziału wolnej przestrzeni (95% a 40%) oraz wyznaczanie powierzchni wykopu

Porównanie wymiarowania hydraulicznego dla 10 000 ft³ retencji czynnej zestawiające skrzynki PP o 95% udziale wolnej przestrzeni (20 860 ft³ wykopu brutto), komory łukowe 62% (31 240 ft³) i wykopy żwirowe 40% (47 450

Zestaw modułowych polipropylenowych skrzynek retencyjno-rozsączających o 95% udziale wolnej przestrzeni wymaga o 58% mniejszego obrysu strefy retencji netto niż wykop żwirowy o 40% udziale pustek. Zmniejsza to strefę magazynowania wody o pojemności 10 000 ft³ (283,2 m³) z 25 000 ft³ do 10 526 ft³. Inżynierowie budownictwa muszą oddzielić wewnętrzny udział wolnej przestrzeni modułu od objętości wykopu brutto, która obejmuje dodatkowo podsypkę fundamentową, obsypkę boczną, przykrycie górne oraz głębokość osadnika poniżej wylotu. Gdy miejskie korytarze uzbrojenia podziemnego ograniczają powierzchnię w planie, wielowarstwowe skrzynki H500 lub H400 zmniejszają wywóz urobku z wykopu o ponad połowę.

Jak obliczyć powierzchnię wykopu i pojemność retencyjną dla modułowego zbiornika retencyjnego o 95% udziale wolnej przestrzeni w porównaniu ze złożem komorowo-tłuczniowym o 40% udziale pustek?

Podziel wymaganą pojemność retencyjną netto wód opadowych przez udział wolnej przestrzeni systemu (0.95 dla modułowych polipropylenowych skrzynek retencyjno-rozsączających, 0.55 do 0.68 dla złożonych złóż komór łukowych w tłuczniu lub 0.40 dla płukanego kruszywa ASTM No. 57). Dodaj kamienną podsypkę fundamentową, szerokość obsypki bocznej, grubość przykrycia górnego oraz szerokość wykopu pod zewnętrzny kolektor obwodowy, aby uzyskać objętość wykopu brutto. Wewnętrzne tunele separacyjne, usytuowane wewnątrz matrycy skrzynek, nie wymagają dodatkowej szerokości wykopu, natomiast udział wolnej przestrzeni w złożach komór łukowych z kruszywem jest zmienny i zależy od grubości obsypki kamiennej.

Badania fizyczne i symulacje numerycznej mechaniki płynów (CFD) przeprowadzone przez Ngu, Mah i Bong, zindeksowane w amerykańskiej bazie U.S. EPA Health & Environmental Research Online (HERO) Database, modelują zdolność odbioru spływu z dachu i przepływ wewnętrzny w zestawie wielomodułowych komór retencyjnych podczas 15-minutowego opadu miarodajnego o prawdopodobieństwie raz na 10 lat. Aby hydraulika kolektora wlotowego działała prawidłowo, czynna pojemność retencyjna musi znajdować się powyżej rzędnej dna przewodu wylotowego. Do wstępnego wymiarowania służą następujące równania:

  1. Objętość obrysu strefy retencji netto. V_envelope = V_required / n (gdzie n = 0.95 dla skrzynek PP Storm Manage, n = 0.55 do 0.68 łącznie dla komór łukowych w tłuczniu o 40% pustek oraz n = 0.40 dla wykopów żwirowych). Martwa pojemność poniżej rzędnej dna przewodu otworu wylotowego (zazwyczaj 150 mm osadnika w miejskich wytycznych projektowych) nie jest wliczana do czynnej pojemności retencyjnej.
  2. Czynna powierzchnia zbiornika w planie. A_tank = V_envelope / H_active (gdzie H_active = 1,0 m / 3,28 ft dla dwóch warstw skrzynek H500 lub 1,2 m / 3,94 ft dla trzech warstw skrzynek H400). Wewnętrzne tunele rozprowadzające mieszczą się w tym obrysie modułów, natomiast kolektory zewnętrzne wymagają dodatkowego pasa wykopu na obwodzie.
  3. Całkowita objętość wykopu. V_excavation = (L_tank + 2 × W_side) × (W_tank + 2 × W_side) × (H_active + H_bedding + H_cover), przy czym głębokość podsypki, odstęp boczny i grubość przykrycia należy przyjąć zgodnie z instrukcją montażu producenta, którą producent ma obowiązek dostarczyć na mocy ASTM F3754-25 (sekcje 1,2–1,3).

Założone dane wejściowe dla poniższego przykładu obliczeniowego: 10 000 ft³ (283,2 m³) wymaganej czynnej pojemności retencyjnej powyżej rzędnej dna przewodu wylotowego oraz 1,0 m (3,28 ft) czynnej wysokości retencji. Przykładowy wykop uwzględnia 150 mm (0,5 ft) zagęszczonej podsypki fundamentowej, 450 mm (1,5 ft) bocznej przestrzeni na obsypkę oraz 600 mm (2,0 ft) przykrycia dla ruchu pojazdów HS-20.

Przykład obliczeniowy wymiarowania hydraulicznego: 10 000 ft³ (283,2 m³) czynnej pojemności retencyjnej w 3 systemach podziemnych.
Parametr wymiarowania Zbiornik ze skrzynek PP 95% pustek (2 warstwy H500) Złożony układ komór łukowych + tłuczeń 62% Wykop z kruszywa łamanego 40% pustek
Wymagana czynna pojemność retencyjna netto 10 000 ft³ (283,2 m³) 10 000 ft³ (283,2 m³) 10 000 ft³ (283,2 m³)
Efektywny udział wolnej przestrzeni (n) 95% (0.95 wewnętrzny udział wolnej przestrzeni) 62% (0.62 założony wskaźnik komora + tłuczeń) 40% (0.40 płukany tłuczeń ASTM No. 57)
Obrys strefy retencji netto 10 526 ft³ (298,1 m³) 16 129 ft³ (456,7 m³) 25 000 ft³ (707,9 m³)
Powierzchnia strefy retencji w planie (przy wysokości 3,28 ft) 3 209 ft² (298,1 m²) 4 917 ft² (456,8 m²) 7 622 ft² (708,1 m²)
Objętość wykopu brutto (z podsypką, przykryciem i obsypką boczną) 20 860 ft³ (773 yd³) 31 240 ft³ (1 157 yd³) 47 450 ft³ (1 757 yd³)
Liczba modułów / dowóz kruszywa 1 193 modułów H500 (przy 0,25 m³ brutto / 237,5 L netto) ~140 komór łukowych + ~380 ton płukanego tłucznia ~1 300 ton płukanego kruszywa łamanego

Przy powyższych założeniach układ polipropylenowych skrzynek retencyjno-rozsączających o 95% udziale wolnej przestrzeni zmniejsza objętość strefy retencji netto o 58% względem wykopów żwirowych oraz o 35% względem komór łukowych. Wywóz urobku z wykopu spada o 384 do 984 jardów sześciennych. Porównanie to dotyczy geometrii retencji czynnej; końcowe rysunki ukształtowania terenu muszą uwzględniać głębokość strefy martwej osadnika poniżej rzędnej dna przewodu otworu wylotowego. Wprowadź wymiary swojej inwestycji do naszego wstępnego kalkulatora modułów retencji wód opadowych lub sprawdź nasz przewodnik po kosztach i wymiarowaniu zbiorników retencyjnych wód opadowych z regulowanym odpływem.

Nieprzepuszczalne geomembrany (HDPE, LLDPE, EPDM) a wodoprzepuszczalne otuliny z geowłókniny w podziemnej retencji czasowej

Przekrój poprzeczny otuliny podziemnej porównujący geowłókninę nietkaną 200-350 g/m² (CBR >= 500 lbs) z geomembranami LLDPE, HDPE i EPDM 45-60 mil z podwójną geowłókniną ochronną 270-300 g/m²

Zastosowanie szczelnej geomembrany zależy od warunków na danym terenie i nie jest rozwiązaniem domyślnym: wytyczne projektowe Philadelphia stanowią, że należy unikać nieprzepuszczalnych geomembran, lecz mogą być konieczne tam, gdzie prawdopodobne są wycieki lub zanieczyszczenie wód gruntowych; w takim przypadku muszą być ułożone bez przerw i wywinięte na ściany każdej konstrukcji wewnątrz uszczelnionego obszaru. Na przepuszczalnych gruntach piaszczysto-gliniastych, gdzie zasilanie wód gruntowych jest dopuszczalne, układ skrzynek należy otoczyć niewłókninową geowłókniną filtracyjną o gramaturze 200 do 300 g/m² i odporności na przebicie CBR zgodnej z ASTM D6241 wynoszącej co najmniej 500 lbs. Nie należy stosować wokół skrzynek retencyjnych tkanej tkaniny z taśm szczelinowych używanej jako zapora przeciw osadom, ponieważ grunt spoisty szybko zablokuje jej splot.

⚠️ Częsty błąd wykonawczy: przebicie nieosłoniętej geomembrany.

Zasypywanie ostrokrawędziastym tłuczniem łamanym ASTM No. 57 bezpośrednio przy geomembranie o grubości 30 lub 45 mil, zwłaszcza bez zewnętrznej geowłókniny ochronnej, może rozerwać uszczelnienie podczas zagęszczania. Szczelną membranę należy zawsze układać między wewnętrzną i zewnętrzną warstwą igłowanej geowłókniny o gramaturze od 270 do 300 g/m². Przed zasypaniem należy przeprowadzić próbę ciśnieniową dwuścieżkowych zgrzewów klinowych.

Zarówno punkt 9.13 amerykańskich wytycznych Iowa Stormwater Management Manual, jak i Philadelphia Water Department Manual nakazują ścisłe rozdzielenie przepuszczalnych złóż rozsączających od szczelnych konstrukcji retencyjnych. Gdy szczelny system zagospodarowania wód opadowych jest wykorzystywany do zbierania i ponownego wykorzystania wody opadowej, materiał otuliny należy dobrać spośród czterech poniższych wariantów. Nasz Podręcznik projektowania i montażu podziemnych zbiorników retencyjnych z kontrolowanym odpływem zawiera szczegółowe schematy opasek zaciskowych na przejściach szczelnych rur.

Dobór otuliny podziemnej: otuliny z geowłókniny a nieprzepuszczalne geomembrany.
Materiał otuliny Grubość / Gramatura Docelowy tryb pracy układu Metoda łączenia i przejść rurowych Warunki gruntowe i lokalizacyjne
Igłowana geowłóknina nietkana z PP 200–350 g/m² (6–10 oz/yd²), CBR ≥ 500 lbs Retencja wód opadowych i rozsączanie Zakłady 300–450 mm (12–18 in.) lub szwy szyte Przepuszczalny piasek/glina piaszczysta (infiltracja ≥ 0.5 in./hr), >20 ft od fundamentów
LLDPE (Liniowy polietylen niskiej gęstości) 45–60 mil (1,14–1,52 mm) + podwójna geowłóknina ochronna 270 g/m² Szczelny system retencji wód opadowych Dwuścieżkowy zgrzew klinowy + ekstrudowane manszety rurowe Słabo przepuszczalny grunt spoisty (<0.5 in./hr), elastyczne układanie na narożach 90°
HDPE (Polietylen wysokiej gęstości) 60 mil (1,5 mm) + podwójna geowłóknina ochronna 300 g/m² Szczelna izolacja przemysłowa i układy retencji stałej Certyfikowany zgrzew termiczny na budowie + opaski ze stali nierdzewnej Tereny poprzemysłowe, strefy spływu węglowodorów, wysoka odporność chemiczna
Membrana z kauczuku syntetycznego EPDM Prefabrykowana niecka 45–60 mil (1,14–1,52 mm) Mała i średnia szczelna retencja czasowa lub ponowne wykorzystanie wody opadowej Wulkanizowana fabrycznie powłoka 3D + kołnierze dociskowe Szybki montaż w niskich temperaturach przy braku ekip zgrzewających

Dopasowanie podziemnych elementów retencyjnych do ograniczeń terenu: parkingi, drogi pożarowe, wysokie wody gruntowe i płytkie rzędne dna przewodów

Schemat dopasowania do ograniczeń budowlanych dla płytkich rzędnych dna kanału (400-500 mm H400/H500), układów 3 do 5 warstw, obciążeń HS-25 (40 000 lb) (60 t/m²) i wód gruntowych

Moduły polipropylenowe o wysokości 400 mm (15.7 cala) H400 oraz 500 mm (19.7 cala) H500 pozwalają inżynierom budownictwa zaprojektować jednowarstwowy podziemny układ retencji czasowej i szczelnego magazynowania tam, gdzie płytka rzędna dna przewodu kanalizacyjnego ogranicza głębokość wykopu do 1,2–1,5 m. Niska geometria modułu rozwiązuje problem pionowego zagłębienia, ale nie eliminuje pozostałych uwarunkowań odbiornika. Podczas 100-letniego wezbrania w odbiorniku linia ciśnienia (HGL) kanału zrzutowego nie może zatapiać otworu wylotowego modułu. Jeżeli wody gruntowe podnoszą się powyżej podstawy zbiornika uszczelnionego geomembraną, przy obliczaniu wyporu należy przyjąć minimalny współczynnik bezpieczeństwa od 1.15 do 1.25.

Analizy dotyczące zagospodarowania terenów komercyjnych oraz projektowania na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, publikowane na forach inżynierii lądowej, często wskazują, że prefabrykowane zbiorniki o wysokości 6 stóp nie mogą być opróżniane grawitacyjnie, jeśli przewód uliczny znajduje się 4.5 stopy poniżej poziomu terenu. Zastosowanie niskoprofilowych modułów H400 z szerokimi przewodami zbiorczymi pozwala zachować dodatni spadek grawitacyjny w kierunku dolnego odbiornika. Arkusz informacyjny FHWA Ultra-Urban BMP design framework wyjaśnia znaczenie tej kwestii: większość systemów rurowych i zbiorników ma rzędne dna przewodów na głębokości od 1.8 do 3 m (6 to 10 ft), co może utrudniać dostęp do odpowiedniego odbiornika wód (zob. również wytyczne CIRIA Susdrain). Poniższe pięć zasad projektowych pomoże dobrać rozwiązanie do warunków konkretnej lokalizacji:

  • 1. Płytko położony odbiornik kanalizacji deszczowej (głębokość wykopu ≤ 1,2 – 1,4 m). Gdy płytko położona rzędna dna przewodu kanalizacyjnego ogranicza czynną głębokość retencji do 400–500 mm, należy zaprojektować jednowarstwowy układ skrzynek Storm Manage H400 lub H500 (ST-M40, 40 t/m², PP z recyklingu).
  • 2. Ciasna działka śródmiejska z głęboko posadowionym kolektorem. Gdy inwestycja w ostrej granicy działki ma głębokie włączenie do kanalizacji (>3,0 m) i ograniczoną powierzchnię zabudowy, skrzynki ST-M40 lub ST-H60 układa się w stosy od 3 do 5 warstw (głębokość od 1.5 do 2,5 m).
  • 3. Miejskie drogi pożarowe, doki przeładunkowe i strefy podpór HS-25. Gdy podziemny zbiornik znajduje się pod drogą pożarową AASHTO HS-25 (nacisk osi 40 000 lb), należy zastosować moduły ST-H60 (pierwotny PP 60 t/m²) lub ST-Custom (>60 t/m²). Skrzynki należy połączyć z odpowiednio zaprojektowaną konstrukcją nawierzchni i przykrycia, ponieważ standardowe moduły terenów zielonych 20-30 t/m² ulegną pełzaniu pod skupionym naciskiem kół.
  • 4. Wysoki poziom wód gruntowych przy zbiorniku uszczelnionym geomembraną. Jeśli sezonowo wysokie wody gruntowe podnoszą się powyżej rzędnej dna przewodu szczelnego systemu retencji czasowej, należy podnieść rzędną posadowienia za pomocą modułów H400. Alternatywnie zbiornik dociąża się warstwą przykrycia gruntowego lub płytą fundamentową (współczynnik bezpieczeństwa na wypór ≥ 1,15–1,25). Pusty szczelny moduł o 95% udziale wolnej przestrzeni wypiera 62,4 lb/ft³ (9,81 kN/m³) wody i wypłynie, jeśli siła wyporu przekroczy ciężar własny naziomu.
  • 5. Nieregularne korytarze uzbrojenia podziemnego i modernizacje osiedli mieszkaniowych. Gdy istniejące sieci uzbrojenia lub korzenie drzew wymuszają rzut zbiornika w kształcie litery L dla wspólnoty mieszkaniowej lub przebudowy komercyjnej, modułowe skrzynki 1 000 × 500 mm można schodkować co 0,5 m. Prostokątne bloki o powierzchni 0,5 m² omijają studzienki rewizyjne bez indywidualnego deskowania, pomagając ograniczyć lokalne podtopienia i erozję poniżej wylotu. Zobacz nasz przewodnik po podziemnych systemach retencji czasowej w stanie New Jersey, aby sprawdzić, jak amerykańskie przepisy stanowe regulują takie projekty.

Wymagania dotyczące podczyszczania wód opadowych, dostępu rewizyjnego i czyszczenia ciśnieniowego (zgodność z przepisami USA EPA NPDES i miejskimi MS4)

Trzystopniowy układ utrzymania zbiornika retencyjnego MS4 pokazujący podczyszczanie 80% TSS, rząd separacyjny 300-450 mm z kominami 6-24 in co 15-30 m oraz płukanie ciśnieniowe 1 500-2 000 psi

Cele dotyczące jakości wody i czasu opróżniania określa program lokalny: na przykład program TAPE prowadzony przez Washington Ecology wymaga redukcji TSS o 80% dla urządzeń do podstawowego oczyszczania i o 50% dla urządzeń do podczyszczania, a Philadelphia ogranicza czas opróżniania podziemnych systemów retencyjnych do 72 godzin po opadzie trwającym 24 godziny. Sama retencja czasowa nie zapewnia podczyszczania; FHWA wskazuje, że bez rozbudowanej modyfikacji podziemna retencja nie zapewnia istotnej kontroli jakości wody. Federalne przepisy NPDES Phase II (40 CFR 122.34) wymagają, aby pozwolenia dla regulowanych małych systemów MS4 obejmowały kontrolę spływu powierzchniowego po zakończeniu budowy oraz odpowiednie wymagania dotyczące długoterminowej eksploatacji i konserwacji. Lokalni urzędnicy oceniający systemy MS4 sprawdzają na rysunkach branży sanitarnej i deszczowej fizyczne urządzenia do podczyszczania, porty inspekcyjne CCTV o średnicy 6-to-24-inch oraz kanały osadowe w najniższym rzędzie, które można płukać, zanim wydadzą pozwolenie na niwelację terenu.

Modułowy układ skrzynek służy do retencji, a nie do wychwytywania osadów. Jeśli w zbiorniku otoczonym geowłókniną znajdą się niepodczyszczone zanieczyszczenia ziarniste, a przed wlotem nie ma urządzenia do podczyszczania wód opadowych, osad będzie gromadził się na dnie i zmniejszy pojemność retencyjną. Zarówno normy Philadelphia Water Department z sekcji 4.8, jak i Iowa Stormwater Management Manual wymagają podczyszczania i pionów inspekcyjnych we wszystkich zbiornikach. Aby zachować użyteczną pojemność retencyjną przez cały projektowany okres użytkowania systemu, przewiduje się trzy elementy: urządzenie do podczyszczania przy każdym wlocie (osadnik z syfonem lub separator hydrodynamiczny), rząd izolujący osady lub tunel inspekcyjny wzdłuż strony wlotowej układu oraz czyszczaki, studzienki lub piony inspekcyjne, które umożliwiają ekipom kontrolę głębokości osadu i płukanie rzędu izolującego osady za pomocą pojazdu asenizacyjnego.

Krok 1 — Wstępne podczyszczanie hydrodynamiczne (zatrzymanie 80% TSS). Przed kolektorem wlotowym należy zamontować wpust uliczny z głębokim osadnikiem i osłoną syfonową lub certyfikowany hydrodynamiczny separator wirowy. Zatrzymanie grubego piasku, części pływających i węglowodorów przed wpłynięciem spływu powierzchniowego do matrycy skrzynek zapobiega wewnętrznemu zamulaniu i pozwala spełnić miejskie wymogi jakości wody.
Krok 2 — Zintegrowane przewody separacyjne i kominy rewizyjne. Wzdłuż głównego rzędu wlotowego należy wbudować perforowaną rurę rozprowadzająco-separacyjną o średnicy od 300 do 450 mm lub dolny tunel inspekcyjny. Co 15 do 30 metrów należy podłączyć pionowe kominy rewizyjne o średnicy od 150 do 600 mm (od 6 do 24 in.) wyprowadzone do poziomu terenu, aby brygady serwisowe mogły opuścić łatę pomiarową lub kamerę CCTV bez wchodzenia do przestrzeni zamkniętych.
Krok 3 — Planowe płukanie niskociśnieniowe (hydro-jetting) i odsysanie próżniowe. Grubość warstwy osadu należy mierzyć co pół roku oraz po każdym ulewnym opadzie miarodajnym o prawdopodobieństwie raz na 10 lat. Gdy nagromadzony osad osiągnie 10% wysokości dolnego modułu (od 40 do 50 mm), rząd separacyjny należy przepłukać dyszą wozu asenizacyjnego ustawioną na ciśnienie nieprzekraczające 1 500 do 2 000 psi.

Połączenie wstępnego podczyszczania typu Low-Impact Development (LID) z modułową retencją podziemną tworzy ciąg zrównoważonych systemów odwadniania. Pomaga on kontrolować spływ powierzchniowy i dławić szczytowe przepływy przed zrzutem wód do odbiornika publicznego. Sprawdź nasz przewodnik po zgodności wód opadowych z wytycznymi LID i EPA BMP oraz harmonogram konserwacji podziemnych zbiorników retencyjnych z kontrolowanym odpływem, aby pobrać wzory miejskich umów eksploatacyjnych.

Koszt z montażem za stopę sześcienną, ekonomia transportu kontenerowego na płasko oraz struktura 5-letnich kosztów cyklu życia

Porównanie 5-letniego całkowitego kosztu posiadania (TCO) dla systemu retencyjnego 20 000 ft³: skrzynki z pierwotnego PP ($200 000 / $10,00 za ft³), komory łukowe ($284 000) i prefabrykaty żelbetowe ($435 000)

Branżowe analizy kosztów podają, że koszt wykonania podziemnych systemów retencji wód opadowych wynosi od $8,50 do $13,50 za stopę sześcienną w przypadku modułowych polipropylenowych skrzynek systemu skrzynkowego ($8.60–$10,98/ft³ w regionalnych porównaniach dla pojemności 75 000 ft³). Koszt wykonania otwartych od dołu komór łukowych wynosi od $9,45 do $17,00 za stopę sześcienną, prefabrykowanych zbiorników żelbetowych od $13,22 do $35,00+ za stopę sześcienną, a koszt kolektorów rurowych zależy od grubości ścianki. Moduły transportowane na płasko zajmują w jednym kontenerze 40HQ około 341 m³ (12 040 ft³) przestrzeni po zmontowaniu.

Ile kosztuje komercyjny podziemny system retencji wód opadowych w przeliczeniu na stopę sześcienną z montażem i jak transport fabryczny na płasko wpływa na całkowity koszt inwestycji?

Branżowe analizy kosztów podają, że wykonanie podziemnych systemów retencyjnych kosztuje od $8,50 do $13,50 za stopę sześcienną w przypadku modułowych skrzynek polipropylenowych (regionalna wartość odniesienia: $8.60–$10,98/ft³). Koszt wykonania otwartych od dołu komór łukowych wynosi od $9,45 do $17,00 za stopę sześcienną, a prefabrykowanych zbiorników żelbetowych od $13,22 do $35,00+ za stopę sześcienną. Transport modułów ułożonych na płasko pozwala zmieścić w jednym 40-stopowym kontenerze high-cube (40HQ) około 341 m³ (12 040 ft³) przestrzeni zajmowanej przez zmontowane moduły; ich ręczne przenoszenie na miejscu nie wymaga użycia dźwigu.

Ceny samych materiałów często wprowadzają generalnych wykonawców w błąd. Wycena komory łukowej lub prefabrykowanego zbiornika pomija dwa istotne wydatki: transport pustej przestrzeni na ciężarówkach z platformą oraz import setek ton płukanego kruszywa. Raport FHWA Ultra-Urban Detention Vault Report (arkusz informacyjny 3FS6) wskazuje, że budowa zbiorników betonowych jest kosztowna, a systemy z karbowanych rur metalowych są znacznie tańszym sposobem retencji dużych objętości wody. Z kolei badania modułowych systemów retencyjnych EPA HERO dotyczą wymiarowania retencji i przepływu wewnętrznego, a nie kosztów. Wykop, kruszywo z dostawy i transport nie są ujęte na fakturze za materiały, dlatego w poniższym przykładzie wyceniono je w osobnych pozycjach. Rozważmy następujący przykład podziemnego zbiornika retencyjnego na komercyjnym parkingu o pojemności 20 000 ft³ (566 m³):

Przykład obliczeniowy — 5-letni całkowity koszt posiadania (założony system retencji czasowej 20 000 ft³ / 566 m³ pod parkingiem komercyjnym HS-20).

Pozycja kosztowa (założenie w przykładzie obliczeniowym)Modułowe skrzynki z pierwotnego PP (95% pustek)Komory łukowe + tłuczeń (62% pustek)Prefabrykowany zbiornik żelbetowy (85% pustek)
Cena zakupu (założone moduły, geomembrany, kolektory i fracht)$92 000 (przyjęto $4,60/ft³; 2× kontenery 40HQ z modułami ułożonymi na płasko) $118 000 (założono $5,90/ft³; 3–4 ładunki całopojazdowe) $240 000 (założono $12,00/ft³; 16–20 ciężkich transportów niskopodwoziowych)
Montaż oraz odbiór i uruchomienie (założone wykopy, tłuczeń i robocizna)$98 000 (założono $4,90/ft³; 2-osobowa brygada, minimum kruszywa, bez dźwigu) $152 000 (założono $7,60/ft³; +760 ton płukanego tłucznia i dodatkowy wywóz urobku) $170 000 (założono $8,50/ft³; montaż żurawiem 100 ton i uszczelnianie styków)
Energia (5-letni założony odpływ grawitacyjny a przepompownia)$0 (niski profil 400–500 mm umożliwia odpływ grawitacyjny) $0 (odpływ grawitacyjny tam, gdzie pozwala na to rzędna wylotu) $4 500 (założono, jeśli głęboka rzędna dna zbiornika wymaga dwupompowej przepompowni)
Konserwacja i części zamienne (5-letni założony serwis próżniowy i ciśnieniowy)$6 500 (założono $1 300/rok za czyszczenie osadnika i rzędu separacyjnego) $7 500 (założono $1 500/rok za płukanie kolektora i rzędu separacyjnego) $8 000 (założono $1 600/rok za czyszczenie próżniowe z wejściem do przestrzeni zamkniętej)
Ryzyko przestoju (5-letnie założone wyłączenie pasów parkingu podczas montażu/serwisu)$3 500 (założono 5–6 dni montażu ręcznego; dostęp z powierzchni przez kominy) $6 500 (założono 8–10 dni dowozu i rozścielania kruszywa) $12 500 (założone zamknięcia pod stanowisko dźwigu i manewry ciężkich naczep)

Obliczenie zwrotu z inwestycji i bezpośrednich oszczędności (przykład obliczeniowy). W tym poglądowym przykładzie obliczeniowym dla 20 000 ft³ całkowity 5-letni koszt posiadania (TCO) dla systemu skrzynek z pierwotnego PP wynosi $92 000 + $98 000 + $0 + $6 500 + $3 500 = $200 000 ($10,00/ft³). Komory łukowe kosztują łącznie $284 000 ($14,20/ft³), a prefabrykowane zbiorniki żelbetowe $435 000 ($21,75/ft³). Zastosowanie pakowanych na płasko skrzynek z pierwotnego PP w tej przykładowej kalkulacji przynosi natychmiastową oszczędność nakładów inwestycyjnych w dniu 1 w wysokości $80 000 ($270 000 − $190 000) względem komór łukowych oraz $220 000 ($410 000 − $190 000) względem żelbetu prefabrykowanego, obniżając 5-letni koszt cyklu życia o 29,6% do 54,0%.

Oszczędność na materiałach to tylko jedna z zalet wyboru producentów dostarczających systemy w pakietach płaskich. Proste gniazdowe układanie modułowych polipropylenowych skrzynek retencyjno-rozsączających upraszcza logistykę na placu budowy. Dwóch pracowników może połączyć na zatrzask od 3 000 do 4 000 ft³ (od 85 do 113 m³) skrzynek w ciągu jednej zmiany za pomocą sworzni ścinanych i klipsów bocznych, bez użycia dźwigu. Na miejskich placach budowy, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy, modułowe polipropylenowe skrzynki retencyjno-rozsączające stanowią optymalne rozwiązanie.

7-kryterialna karta oceny dostawców systemów retencyjnych: jak inżynierowie budownictwa i wykonawcy weryfikują dokumentację producentów

Schemat blokowy 7-kryterialnej karty oceny dostawców sprawdzający certyfikat 100% pierwotnego PP, ściskanie wg ASTM F3754-25 (>=40-60 t/m²), pełzanie wg CIRIA C737 (<2-5% odkształcenia) i 95% udziału wolnej przestrzeni netto (237,5 L)

Inżynierowie budownictwa i generalni wykonawcy stosują 7 obowiązkowych etapów weryfikacji dokumentacji składanej przez producentów podziemnych systemów retencyjnych. Sprawdzają również badania potwierdzające 95% udziału wolnej przestrzeni, rysunki kolektorów w formacie CAD, układ kanałów CCTV oraz harmonogram załadunku kontenerów. Wymaganie przejścia wszystkich siedmiu etapów przed wystawieniem zamówienia gwarantuje, że dane dotyczące żywicy, odporności na zgniatanie i pełzania w dokumentacji odpowiadają określonej klasie obciążenia.

7-kryterialna karta oceny dostawców systemów retencyjnych

7-kryterialna karta oceny dostawców systemów retencyjnych to przedprzetargowa lista kontrolna oceniająca producentów pod kątem czystości surowca, wytrzymałości na ściskanie, pełzania, hydrauliki i logistyki.

Przed zatwierdzeniem zamiennika produktowego „lub równoważnego” w projekcie zagospodarowania terenu komercyjnego należy ocenić pakiet dokumentacji producenta względem siedmiu poniższych progów zaliczenia lub odrzucenia. Kryteria te odzwierciedlają wnioski ASCE dotyczące awarii podziemnych zbiorników z tworzyw sztucznych oraz patenty na moduły komórkowe (USPTO US10626580B2):

7-kryterialna karta oceny dostawców systemów retencyjnych: progi akceptacji i odrzucenia dokumentacji.
Kryterium audytu Wymagany dokument zatwierdzający Próg akceptacji (strefy ruchu pojazdów) Sygnał automatycznego odrzucenia
1. Certyfikat czystości surowca Certyfikat analizy partii COA (wskaźnik płynięcia MFI i gęstość) Rodzaj żywicy zadeklarowany dla każdej klasy obciążenia (Storm Manage: PP pierwotny w 100% przy ≥50 t/m², poniżej tego poziomu PP z recyklingu) Nie zadeklarowano rodzaju żywicy lub model sprzedawany jako wykonany z pierwotnego PP zawiera surowiec z recyklingu
2. Raport krótkotrwałej wytrzymałości na ściskanie Raport niezależnego laboratorium wg ASTM F3754-25 / F2418 Pionowo ≥40 t/m² (HS-20) lub ≥60 t/m² (HS-25); bocznie ≥7–15 t/m² Wyłącznie pionowa wartość z katalogu przy braku badań ścianki bocznej
3. 50-letnia krzywa pełzania Ocena pełzania w długim okresie (50 lat) zgodna z CIRIA C737, poparta danymi z badań ściskania pod długotrwałym obciążeniem Udokumentowany współczynnik redukcji pełzania potwierdzający odkształcenie <2%–5% po 50 latach Przyjmowanie krótkotrwałego obciążenia niszczącego bez współczynników bezpieczeństwa
4. Hydrauliczna weryfikacja udziału pustek Pomiar wyporności wodnej lub wymiarowe obliczenie objętości tworzywa 95% wewnętrznego udziału wolnej przestrzeni netto (237,5 L netto na moduł H500 o objętości 250 L) Mylenie objętości obrysu zewnętrznego modułu z objętością wody netto
5. Rysunek warsztatowy dla danej lokalizacji Rysunek CAD / BIM z kolektorami i grubością przykrycia Pokazuje podsypkę, przykrycie, obsypkę boczną, rzędne dna przewodu wlotu/wylotu i wypór Ogólna karta katalogowa bez detali podłączenia kolektorów
6. Plan eksploatacji, konserwacji i podczyszczania Rozmieszczenie studzienek rewizyjnych i specyfikacja ciśnienia płukania Podczyszczanie przy każdym wlocie na poziomie określonym w lokalnych wytycznych projektowych (podczyszczanie TAPE: redukcja TSS o 50%) + piony o wysokości 150–600 mm + płukanie wodą pod ciśnieniem ≤2 000 psi Brak kominów rewizyjnych lub ślepe rzędy modułów bez możliwości płukania
7. Harmonogram pakowania kontenera Liczba palet, wysokość spiętrzenia gniazdowego i wykaz zapasowych klipsów Lista pakunkowa z liczbą modułów na palecie i przestrzenią zajmowaną przez zmontowane moduły w kontenerze (Storm Manage: około 341 m³ na 40HQ) + 2% zapasowych klipsów/pinów Luźne niepaletyzowane panele lub brakujące ilości sworzni ścinanych

Gdy będą Państwo gotowi zamówić fabryczną wycenę inżynierską lub rysunek CAD na wymiar od wiodącego producenta, prosimy skopiować poniższą tabelę specyfikacji do swojego zapytania ofertowego (RFQ):

Lista kontrolna RFQ — Skopiuj te parametry inżynierskie do swojego zapytania ofertowego.

ParametrZalecany zakresDlaczego to istotneJak zweryfikować
Wymagana czynna pojemność retencyjna1 000 do 250 000+ ft³ (28 do 7 000+ m³) powyżej rzędnej dna przewodu wylotowego Określa dokładną liczbę modułów H400/H500 przy 95% udziale wolnej przestrzeniTabela modelowania odpływu hydrogramu oraz kontrola V_required ÷ 0.95
Maksymalna czynna wysokość zbiornika400 mm (1 warstwa H400) do 2 500 mm (5 warstw H500) Utrzymuje wylot zbiornika powyżej rzędnej dna przewodu kanalizacji miejskiej oraz sezonowego poziomu wód gruntowych (SHWT)Sprawdź profil podłużny uzbrojenia oraz linię ciśnienia (HGL) w odbiorniku
Wytrzymałość na ściskanie pionowe i gatunek surowcaPP z recyklingu o nośności 20–40 t/m² (ST-E20 do ST-M40); pierwotny PP w 100% o nośności 60 t/m² (ST-H60); klasę dobiera się na podstawie sprawdzenia grubości przykrycia i obciążenia kół przez inżyniera Zapobiega wyboczeniu wskutek pełzania lepkosprężystego pod parkingamiNiezależny raport na ściskanie wg ASTM F3754-25 oraz certyfikat COA pierwotnego PP
Wytrzymałość boczna ścianek7 do 15 t/m² (68 do 147 kPa) odporności na ściskanie poziome Przenosi czynne parcie gruntu oraz obciążenia od sprzętu zagęszczającegoKarta badań na ściskanie trójosiowe / boczne między płytami
Konfiguracja otuliny i geomembrany45–60 mil HDPE/LLDPE/EPDM + podwójna geowłóknina 270 g/m² (retencja czasowa) Zapewnia szczelne zatrzymanie wody lub rozsączanie w gruncie wolne od osaduBadanie przebicia CBR wg ASTM D6241 (≥500 lbs) i dziennik zgrzewów
Podczyszczanie przed układem i dostęp rewizyjnyUrządzenie do podczyszczania spełniające lokalne wymagania (np. urządzenie do podczyszczania lub podstawowego oczyszczania zgodnie z TAPE) + piony o wysokości 150–600 mm + płukanie wodą pod ciśnieniem ≤2 000 psi Spełnia wymogi miejskich kontroli utrzymaniowych MS4 po zakończeniu budowyCertyfikat podczyszczania NJDEP/TAPE i plan rozmieszczenia kominów rewizyjnych

Najczęściej zadawane pytania

Czy modułowe polipropylenowe skrzynki retencyjno-rozsączające można montować pod drogami pożarowymi i placami manewrowymi dla samochodów ciężarowych klasy HS-25?

Tak, jeśli sprawdzenie grubości przykrycia, podsypki, zagęszczenia zasypki i współczynników bezpieczeństwa przez projektanta odpowiedzialnego za dokumentację potwierdzi odpowiednią klasę obciążenia; Storm Manage produkuje ST-M40 (40 t/m²) z PP z recyklingu, a ST-H60 (60 t/m²) oraz każdy model o nośności co najmniej 50 t/m² wysyła w 100% z pierwotnego polipropylenu.

W przypadku betonowych płyt przeładunkowych i podpór wozów strażackich inżynierowie budownictwa łączą skrzynki z pierwotnego polipropylenu o wytrzymałości 60 t/m² z odpowiednio zaprojektowaną konstrukcją nawierzchni i podbudowy kruszywowej, zgodnie z tabelami konstrukcyjnymi producenta. Zagęszczenie zasypki konstrukcyjnej do minimum 95% zmodyfikowanej próby Proctora pomaga równomiernie rozłożyć skupione naciski kół na słupy komórkowe.

Kiedy podziemny zbiornik retencyjny wód opadowych wymaga nieprzepuszczalnej geomembrany zamiast otuliny z geowłókniny?

Geomembrana jest potrzebna tam, gdzie woda nie może opuścić systemu; wytyczne projektowe Philadelphia wskazują miejsca, w których prawdopodobne są wycieki lub zanieczyszczenie wód gruntowych. Wolno przepuszczający wodę grunt rodzimy uniemożliwia rozsączanie, ale sam w sobie nie przesądza o konieczności zastosowania geomembrany.

W takich warunkach gruntowych rozsączanie bez uszczelnienia stwarzałoby ryzyko osiadania fundamentów, sufozji lub migracji zanieczyszczeń. W dobrze przepuszczalnych gruntach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych położonych powyżej sezonowego wysokiego poziomu wód gruntowych, gdzie przepisy budowlane wymagają zasilania wód gruntowych, projektanci przewidują wodoprzepuszczalną igłowaną geowłókninę nietkaną o gramaturze od 200 do 300 g/m².

Jak zapobiegać wyporowi wód gruntowych w podziemnym zbiorniku retencyjnym uszczelnionym geomembraną?

Należy utrzymać rzędną dna zbiornika powyżej sezonowego wysokiego poziomu wód gruntowych lub zrównoważyć siłę wyporu ciężarem własnym przykrycia gruntowego.

Pusty szczelny zbiornik retencyjny o 95% udziale wolnej przestrzeni wypiera 62,4 lb/ft³ (9,81 kN/m³) wody, dlatego wody gruntowe podnoszące się powyżej dna wywierają znaczną siłę skierowaną ku górze. Zastosowanie jednowarstwowych skrzynek o wysokości 400 mm (H400) pozwala wynieść rzędną dna przewodu ponad zwierciadło wód gruntowych. W głębszych zbiornikach stosuje się zwiększoną grubość przykrycia gruntem lub betonową płytę dociążającą, aby uzyskać współczynnik bezpieczeństwa co najmniej 1.15.

Jakie urządzenia do podczyszczania wód opadowych są wymagane przed podziemnym systemem retencji czasowej?

Na parkingach komercyjnych stosuje się studzienki wpustowe z głębokim osadnikiem i osłoną syfonową, natomiast na intensywnie użytkowanych parkingach przemysłowych montuje się hydrodynamiczne separatory wirowe.

Wytyczne projektowe Philadelphia wymagają podczyszczania spływu powierzchniowego z każdego wlotu przed jego doprowadzeniem do podziemnej retencji; jeśli obowiązuje określony procent redukcji, wyznacza go lokalny program. Na przykład program TAPE w stanie Waszyngton wymaga redukcji TSS o 50% w urządzeniach do podczyszczania. Separatory zewnętrzne współpracują z wewnętrznymi rzędami izolującymi osady i pionami inspekcyjnymi, przez które osad jest usuwany metodą płukania próżniowego.

Jaki jest typowy projektowany okres użytkowania modułów retencyjnych z pierwotnego polipropylenu?

Moduły retencyjne wykonane w 100% z pierwotnego polipropylenu charakteryzują się 50-letnim projektowanym okresem użytkowania konstrukcji pod ziemią, zgodnie z brytyjskimi wytycznymi CIRIA C737.

Ochronne przykrycie gruntem i konstrukcja nawierzchni osłaniają zagłębione moduły przed bezpośrednim promieniowaniem UV. Po zwymiarowaniu z uwzględnieniem współczynników bezpieczeństwa pełzania według CIRIA C737 pierwotny polipropylen jest odporny na degradację biologiczną, sole odladzające oraz kwasy gruntowe przez pięć dekad.

Ile stóp sześciennych pakowanych na płasko modułów systemu skrzynkowego mieści się w jednym 40-stopowym kontenerze morskim High-Cube?

Jeden 40-stopowy kontener high-cube (40HQ) mieści około 341 m³ (12 040 ft³) przestrzeni zajmowanej przez zmontowane moduły, co przy 95% wolnej przestrzeni pozwala zretencjonować około 324 m³ (11 440 ft³) wody; kontener 20-stopowy mieści moduły o łącznej objętości 132,5 m³.

Moduły są transportowane na płasko i układane jeden w drugim, dlatego podana wartość oznacza objętość, którą tworzą po zmontowaniu, a nie przestrzeń, jaką zajmują w kontenerze.

Zamów fabryczny projekt rozmieszczenia podziemnego układu retencji oraz wycenę kontenerową

Potrzebują Państwo gotowego do zatwierdzenia zestawienia liczby modułów, pakietu badań na ściskanie według ASTM F3754-25 lub wyceny frachtu kontenera 40HQ pakowanego na płasko dla kolejnej inwestycji komercyjnej? Prześlijcie Państwo wymaganą pojemność retencyjną (m³ lub ft³), maksymalną głębokość posadowienia oraz klasę obciążenia od ruchu pojazdów (od ST-E20 do ST-H60) do naszego zespołu inżynierskiego, aby otrzymać indywidualnie dobrany system.

Metodologia inżynierska stojąca za tym porównaniem

Niniejszy przewodnik zakupowy łączy amerykańskie normy ASTM F3754-25 i ASTM F2418/F2787, brytyjskie wytyczne projektowania na 50-letnie pełzanie CIRIA C737 oraz wytyczne projektowe podziemnej retencji wód opadowych, a także uwzględnia fabryczne badania wytrzymałości na ściskanie polipropylenowych skrzynek retencyjno-rozsączających serii ST firmy Storm Manage. Wszystkie obliczenia wymiarowania hydraulicznego oraz przykłady obliczeniowe dla 20 000 ft³ opierają się na udokumentowanych północnoamerykańskich stawkach robót inżynieryjnych i frachtu kontenerowego. Opracowano przez zespół techniczny Storm Manage.

Źródła i literatura

  1. Stormwater Plan Review Manual, Chapter 4, Section 4.8: Subsurface Detention Philadelphia Water Department (miejski standard samorządowy w USA).
  2. Najlepsze praktyki gospodarowania wodami opadowymi w gęstej zabudowie miejskiej: Sekcja 3FS6 Zbiorniki i komory retencyjne Departament Transportu USA, Federalna Administracja Drogowa (FHWA).
  3. Elementy SuDS: Przegląd systemów retencji stałej i czasowej (Wytyczne CIRIA) Stowarzyszenie Badań i Informacji Przemysłu Budowlanego (CIRIA / Susdrain).
  4. Patent USA US7806627B2: Komory retencyjne wód opadowych z łukowym łącznikiem rzędów Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO).
  5. Patent USA US6991402B2: Metody i moduły do podziemnego zestawu do magazynowania wód opadowych Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO).
  6. Patent USA US10626580B2: Moduł o strukturze plastra miodu i podziemny system retencyjny Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO).
  7. Warning: Underground Plastic Stormwater Detention Systems (Forensic Creep & Settlement Report) American Society of Civil Engineers (ASCE Civil Engineering Source).
  8. Flow Characteristics of Individual Lot Stormwater Detention (HERO ID 6549498) U.S. Environmental Protection Agency (US EPA).
  9. Iowa Stormwater Management Manual, Section 9.13: Underground Detention Systems Iowa Department of Natural Resources (stanowy standard rządowy w USA).


Wsparcie projektów zagospodarowania wód opadowych

Od specyfikacji po system retencyjny gotowy do montażu

Storm Manage dostarcza modułowe podziemne rozwiązania do zagospodarowania wód opadowych dla projektów B2B: skrzynki rozsączające, zbiorniki retencyjne z kontrolowanym odpływem, systemy retencji czasowej, zbiorniki retencyjne OSD oraz systemy gromadzenia wody deszczowej.

01
Rozwiązania do retencji, rozsączania i retencji czasowej dostosowane do założeń projektu.
02
Praktyczne wsparcie przy ustalaniu powierzchni zabudowy, grubości przykrycia, obciążenia i sposobu montażu.