Dane podane przez Państwa wykorzystujemy do rozpatrzenia zapytania dotyczącego projektu i udzielenia odpowiedzi. Zgłoszenia są przechowywane w bazie danych WordPress tej witryny za pomocą Fluent Forms; nasi dostawcy usług hostingowych i poczty elektronicznej mogą przetwarzać przesłane dane. Pozostali dostawcy usług technicznych otrzymują wyłącznie dane opisane w naszej Polityka prywatności.
Prosimy nie przesyłać haseł, danych kart płatniczych, numerów dokumentów tożsamości, wrażliwych danych osobowych ani zbędnych poufnych informacji o osobach trzecich.
Zbiorniki retencyjne z regulowanym odpływemModułowe systemy zagospodarowania wódDobierz pojemność retencyjną bez przewymiarowania systemu.Skorzystaj z poradnika retencji czasowej, gdy spływ powierzchniowy wymaga okresowego magazynowania wody i kontrolowanego odpływu z kompaktowego systemu podziemnego.
Zbiorniki retencyjne wód opadowych z regulowanym odpływemModułowy system o dużej pojemności retencyjnej z kontrolowanym odpływem.
Skrzynki rozsączająceSystemy rozsączająceOdprowadzaj spływ powierzchniowy do gruntu tam, gdzie pozwalają na to warunki terenowe.Sprawdź dobór skrzynek retencyjno-rozsączających, ich montaż i warianty przystosowane do dużych obciążeń na potrzeby kontrolowanego zasilania wód gruntowych.
Skrzynki rozsączająceModuły rozsączające do kontrolowanego zasilania wód gruntowych.
Zbiorniki retencyjne OSDRetencja wód opadowych na terenie inwestycjiZaplanuj wymiarowanie zbiornika retencyjnego OSD z uwzględnieniem wymagań władz lokalnych i ograniczeń terenu.Skorzystaj ze stron o zbiornikach retencyjnych OSD przy podejmowaniu decyzji dotyczących projektu, montażu, zgodności z wymaganiami władz lokalnych Nowej Południowej Walii w Australii oraz kosztów.
Centrum wiedzy o zbiornikach retencyjnych OSDPlanowanie, materiały i wymiarowanie retencji wód opadowych na terenie inwestycji.
Zbiorniki retencyjne z kontrolowanym odpływemKontrola przepływów szczytowychOgranicz przepływy szczytowe dzięki zaprojektowanej podziemnej retencji.Skorzystaj z poradnika ograniczania odpływu przy planowaniu szczelnej retencji, zgodności z brytyjskimi wymaganiami SuDS i montażu.
Zbiorniki retencyjne z kontrolowanym odpływemOgranicz przepływy szczytowe dzięki zaprojektowanej podziemnej retencji.
Gromadzenie wody deszczowejGromadzenie i ponowne wykorzystanie wody opadowejWykorzystaj retencję wód opadowych do ponownego wykorzystania wody opadowej w skali inwestycji.Sprawdź podziemne systemy gromadzenia wody deszczowej dla obiektów komercyjnych oraz wymagania projektowe właściwe dla danego regionu.
Gromadzenie wody deszczowejGromadź i ponownie wykorzystuj wodę deszczową w skali inwestycji.
ZastosowaniaPlanuj według zastosowaniaZnajdź rozwiązanie dopasowane do warunków terenowych.Skorzystaj ze stron o zastosowaniach, gdy punktem wyjścia projektu są ograniczenia związane z nawierzchnią utwardzoną, zabudową mieszkaniową, terenem przemysłowym lub odwodnieniem płyty nad garażem.
Wszystkie zastosowaniaZnajdź system według warunków terenowych i wymaganych parametrów.
Kalkulator pojemności retencyjnejWstępne wymiarowanieOszacuj wymaganą pojemność retencyjną przed opracowaniem szczegółowego projektu.Skorzystaj z kalkulatorów wstępnych, aby na podstawie założeń dotyczących opadów, spływu powierzchniowego i ponownego wykorzystania wody opadowej uzyskać wyraźniejszy punkt wyjścia do projektowania.
Kalkulatory retencji i objętościProste narzędzia do planowania retencji czasowej, rozsączania, ograniczania odpływu i gromadzenia wody deszczowej.
Przygotowanie projektuLista wymaganych danychPrzygotuj założenia projektu do realizacji na wcześniejszym etapie.Sprawdź, jakie dane o terenie, wymagania dotyczące obciążenia i punkty podłączenia są potrzebne przed wyborem produktu.
Narzędzia do przygotowania projektuPrzygotuj informacje potrzebne do sprawniejszej rozmowy technicznej.
Porównanie systemówPorównanie zakresówPorównaj rozwiązania retencyjne przed zakupem.Skorzystaj ze stron porównawczych, aby uzgodnić wybór materiałów, zakres robót budowlanych i założenia budżetowe.
Narzędzia do porównywania i doboru materiałówWybierz rozwiązanie odpowiednie do terenu, zanim zakres specyfikacji zostanie zawężony.
Modelowanie spływu powierzchniowegoDroga spływu powierzchniowegoDobierz miejsce odprowadzania spływu powierzchniowego do ograniczeń terenu.Na podstawie warunków terenowych i wymaganych parametrów skieruj założenia projektu ku rozsączaniu, ograniczaniu odpływu, retencji czasowej lub ponownemu wykorzystaniu wody opadowej.
Wsparcie w modelowaniu spływu powierzchniowegoUstal właściwy sposób zagospodarowania wód przed wyborem rodzaju systemu.
Wydajność transportuPlanowanie załadunku konteneraZaplanuj dostawę modułów i założenia dotyczące obciążenia.Oszacuj wykorzystanie przestrzeni kontenera i sprawdź kryteria obciążenia na terenie inwestycji przed ostatecznym ustaleniem dostaw produktów.
Narzędzia do planowania dostaw i obciążeńWsparcie decyzji dotyczących logistyki i przykrycia przystosowanego do dużych obciążeń w projektach retencji modułowej.
MateriałyCentrum wiedzyZastosowaniaO Storm ManageKontaktPoproś o wycenęWiedza projektowaPodejmuj decyzje projektowe z pewnością jeszcze przed rozpoczęciem robót ziemnych.Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami, dobierz systemy do zastosowań i skontaktuj się z zespołem, gdy projekt wymaga indywidualnego rozwiązania.
Systemy retencji wód opadowych na parkingach: podziemne komory rozsączające, modułowe skrzynki retencyjno-rozsączające, klasy obciążenia AASHTO i koszty montażu
System retencji wód opadowych na parkingu przechwytuje spływ powierzchniowy z utwardzonych nawierzchni (C = 0,90–0,95) i dławi odprowadzanie wód w czasie od 24 do 72 godzin.
Dzięki mnożnikowi wykopu 95/40 modułowe skrzynki retencyjno-rozsączające StormManage z pierwotnego polipropylenu (PP) zapewniają 95% udziału wolnej przestrzeni oraz wytrzymałość na ściskanie pionowe do 450 kN/m². W porównaniu z 38–42% efektywnej wolnej przestrzeni w warstwie czystego tłucznia #57, skrzynki zmniejszają objętość wykopu o 55% . Skrzynki retencyjno-rozsączające redukują zatem kubaturę robót ziemnych o około 55%
Ciągi jezdne i drogi pożarowe wymagają klasy obciążenia AASHTO H-20/HS-20 (nacisk osi tylnej 32 000 lbs/142 kN) przy zachowaniu od 18 do 24 cali zagęszczonego przykrycia konstrukcyjnego.
Systemy podziemne kosztują z montażem od $6 do $18 za stopę sześcienną ($6.50–$11.00/ft³ dla skrzynek PP lub $6–$14/cu ft dla systemów polimerowych). Osiągają próg opłacalności względem otwartych zbiorników ziemnych, gdy koszt gruntu i niwelacji przekracza $12–$15 za sq ft ($3 800+ na stanowisko 9×18 ft), odzyskując 100% miejsc postojowych na powierzchni.
Jak podziemna retencja wód opadowych na parkingu ogranicza szczytowy spływ powierzchniowy w porównaniu z otwartymi zbiornikami retencyjnymi
Retencja wód opadowych na parkingu przechwytuje szybki spływ powierzchniowy z utwardzonych placów postojowych (C = 0,90–0,95) wewnątrz podziemnych skrzynek retencyjno-rozsączających lub komór o 95% udziału wolnej przestrzeni i uwalnia wodę powoli przez 24 do 72 godzin przy koszcie instalacji od $6 do $18 za stopę sześcienną. Dławiąc odpływ przez skalibrowaną kryzę lub przelew, układ utrzymuje szczytowe natężenie odpływu po zagospodarowaniu terenu na poziomie nieprzekraczającym naturalnego hydrogramu przed inwestycją.
Inżynierowie budownictwa i organy uzgadniające dzielą naziemne oraz podziemne obiekty retencyjne na cztery odmienne kategorie hydrauliczne. Tradycyjne suche i mokre otwarte zbiorniki retencyjne znajdują się na powierzchni terenu i pochłaniają od 12% do 20% powierzchni inwestycyjnej działki komercyjnej. Z kolei podziemne systemy retencji wód opadowych magazynują spływ powierzchniowy w wysokoporowatych polimerowych skrzynkach retencyjno-rozsączających, komorach łukowych lub zbiornikach żelbetowych bezpośrednio pod miejscami parkingowymi. Szczegółowe porównanie hydrauliczne znajduje się w opracowaniu omawiającym systemy retencji stałej a układy retencji czasowej wód opadowych.
Co oznacza retencja czasowa wód opadowych dla parkingu komercyjnego?
Na parkingu komercyjnym retencja wód opadowych oznacza okresowe magazynowanie wody deszczowej – w podziemnym zbiorniku lub w obiekcie naziemnym – oraz jej kontrolowane odprowadzanie do miejskiej sieci kanalizacyjnej w ciągu 24 do 72 godzin. System odprowadza następnie tę wodę do kolektora deszczowego w czasie od 24 do 72 godzin . Układ retencji czasowej opróżnia się całkowicie do sucha pomiędzy kolejnymi zjawiskami opadowymi.
Amerykańskie wytyczne Rhode Island Stormwater Design and Installation Standards Manual wskazują, że retencja podziemna przechwytuje spływ powierzchniowy z nieprzepuszczalnych nawierzchni. Dławi ona odpływ na wylocie, chroniąc odbiorniki wód opadowych – strumienie i rzeki – przed erozją korytową. Mylenie spływu powierzchniowego z modelowaniem odpływu ze zbiorników podziemnych często prowadzi do opóźnień w uzyskaniu pozwoleń. Mokry otwarty zbiornik retencyjny utrzymuje stałe zwierciadło wody przez cały rok, aby wytrącać zawiesiny w procesach naturalnej sedymentacji. Suchy zbiornik powierzchniowy lub uszczelniony geomembraną zbiornik podziemny gromadzi wodę podczas opadu miarodajnego i opróżnia się całkowicie przez komorę dławiącą w okresach bezdeszczowych.
Gdy rodzimy grunt cechuje się wysoką przepuszczalnością, projektanci owijają moduły podziemne geowłókniną igłowaną, tworząc urządzenie rozsączające. Gdy podłoże zawiera iły lub poziom wód gruntowych jest wysoki, wykonawcy zgrzewają wokół modułów nieprzepuszczalną geomembranę. W takiej konfiguracji obiekt działa wyłącznie jako szczelny układ regulacji odpływu wód opadowych.
Parametr hydrauliczny
Suchy otwarty zbiornik retencyjny
Mokry zbiornik retencyjny (ze stałym piętrzeniem)
Szczelny podziemny zbiornik retencyjny z regulowanym odpływem
Ograniczanie odpływu bez zajmowania powierzchni działki
Redukcja objętości spływu przez rozsączanie w gruncie
Czas opróżniania po opadzie
24 do 72 godzin (opróżnia się do sucha)
Stałe zwierciadło wody + opróżnianie rezerwy powodziowej
24 do 72 godzin (opróżnia się całkowicie do sucha)
24 do 48 godzin przez eksfiltrację do podłoża
Utracona powierzchnia zabudowy działki
10% do 15% całkowitej powierzchni terenu
12% do 20% całkowitej powierzchni terenu
0% (montaż pod nawierzchnią parkingu)
0% (montaż pod jezdnią lub wyspami zieleni)
Specyfikacja obudowy osłonowej
Zagęszczona grobla ziemna i roślinność
Rdzeń iłowy lub zagęszczone dno niecki
Zgrzewana geomembrana HDPE/EPDM o grubości 40–60 mil
Geowłóknina igłowana o gramaturze 8 oz/yd²
Wymagana prędkość rozsączania w gruncie
Brak (odprowadzanie wód rurociągiem)
Preferowana niska przepuszczalność (<0.2 in/hr)
Brak (odpowiedni dla gruntów spoistych HSG C i D)
≥0.50 in/hr (grunty przepuszczalne HSG A lub B)
Miejskie przepisy wodnoprawne, progi powierzchni nieprzepuszczalnej oraz kiedy retencja podziemna wygrywa z suchymi zbiornikami
Utwardzone parkingi komercyjne zamieniają niemal cały opad w natychmiastowy spływ powierzchniowy. Zgodnie z amerykańską instrukcją FHWA Hydraulic Engineering Circular No. 22 (HEC-22) nawierzchnie asfaltowe i betonowe mają współczynnik spływu w metodzie racjonalnej (C) na poziomie od 0.90 do 0.95. Charakteryzują się również parametrem Curve Number według NRCS TR-55 (CN) równym 98. Ponieważ woda nie może wsiąkać w asfalt, spływ powierzchniowy przyspiesza na płycie parkingu i w ciągu kilku minut koncentruje falę kulminacyjną.
Na mocy amerykańskich pozwoleń US EPA NPDES Phase II MS4 lokalne przepisy wymagają obowiązkowej retencji wód opadowych dla nowych powierzchni nieprzepuszczalnych od 5 000 sq ft do 1.0 acre (43 560 sq ft). W gęstej zabudowie miejskiej przepisy komunalne ograniczają szczytowy odpływ po zagospodarowaniu dla opadów miarodajnych 2-letnich, 10-letnich, 25-letnich oraz 100-letnich. Bez prawidłowego odwodnienia niekontrolowany spływ z nawierzchni przeciąża miejskie kolektory zbiorcze i powoduje podtopienia lub erozję w dolnym biegu odbiornika.
Niektóre miasta dopuszczają płytkie piętrzenie powierzchniowe na wyznaczonych parkingach buforowych podczas ekstremalnych opadów nawalnych. Przepisy budowlane w tych miastach ograniczają jednak głębokość piętrzenia na nawierzchni do 6–9 cali (150 do 225 mm). Tak płytki limit gwarantuje, że drzwi samochodów osobowych i układy wydechowe pozostają powyżej lustra stojącej wody. Każda objętość wód opadowych przekraczająca tę płytką warstwę musi zostać skierowana do podziemnego zbiornika retencyjnego lub otwartego basenu. Inżynierowie projektujący systemy odwodnienia dróg i parkingów zestawiają koszt zakupu gruntu z głębokością wykopu, aby wybrać optymalny układ.
Jak nazywają się wpusty parkingowe i jak łączą się z podziemnym zbiornikiem?
Wpusty parkingowe to studzienki ściekowe z osadnikiem, wpusty punktowe, wpusty krawężnikowe lub odwodnienia liniowe. Te elementy wlotowe przechwytują spływ powierzchniowy i odprowadzają go przez żeliwne ruszty do podziemnych kolektorów zbiorczych z HDPE lub PVC prowadzących do zbiornika retencyjnego.
W komercyjnej sieci odwadniającej niweleta nawierzchni jest profilowana ze spadkiem od 1,5% do 3,0% w kierunku studzienek wpustowych z rusztem. Każda studzienka posiada głęboki osadnik poniżej rzędnej dna przewodu wylotowego, zatrzymujący gruby żwir i odpady stałe. Ze studzienki wpustowej wody opadowe przepływają przez separator hydrodynamiczny i trafiają do kolektora rozdzielczego na wlocie. Na końcu układu żelbetowa studnia dławiąca mieści wycinaną laserowo kryzę dławiącą oraz przelew awaryjny przed włączeniem do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej.
Czynnik wykonalności lokalizacyjnej
Próg przemawiający za suchym zbiornikiem naziemnym
Próg przemawiający za podziemną retencją pod parkingiem
Wpływ inżynieryjny i urbanistyczny
Koszt gruntu komercyjnego + niwelacji
Poniżej $8–$10 za sq ft (tereny podmiejskie greenfield)
Powyżej $12–$15 za sq ft ($3 800+ na jedno miejsce postojowe)
Retencja podziemna osiąga próg opłacalności i chroni powierzchnię najmu
Wymagany wskaźnik miejsc parkingowych w planie miejscowym
Nadwyżka terenu ponad wymagany bilans miejsc postojowych
Wymagane 4,0–5,0 miejsc na 1 000 sq ft powierzchni najmu (GLA)
Odzyskuje 100% miejsc naziemnych (12–18 stanowisk na zbiornik 10 000 ft³)
Rzędna dna przewodu miejskiego kolektora odbiorczego
Bardzo płytki kolektor uliczny (<3.5 ft poniżej terenu)
Rzędna dna kolektora ≥5,0–9,0 ft poniżej poziomu terenu
Umożliwia odpływ grawitacyjny bez podwójnych przepompowni wód opadowych
Przebudowa kampusu lub zabudowy wielofunkcyjnej
Dostępne otwarte strefy buforowe na obrzeżach działki
Ścisła plomba miejska lub modernizacja istniejącego parkingu
Eliminuje ogrodzenia ochronne, koszenie skarp i ryzyko odpowiedzialności cywilnej
Zbiorniki powierzchniowe – nawet na kampusach z otwartą przestrzenią (np. projekt retencji na Parkingu 5 w Portland Community College lub klasyczne otwarte zbiorniki retencyjne wód opadowych) – wymagają szerokich pasów ochronnych. W obiektach handlowych, medycznych, magazynowych i wielorodzinnych umieszczenie układu retencyjnego pod asfaltem pozwala jednocześnie spełnić wymogi wodnoprawne oraz normatyw parkingowy.
Porównanie systemów podziemnych: polipropylenowe skrzynki retencyjno-rozsączające a komory HDPE, rury CMP i prefabrykowane zbiorniki żelbetowe
Gdy warunki lokalizacyjne przemawiają za retencją podziemną, inżynierowie analizują cztery podstawowe rozwiązania konstrukcyjne: modułowe skrzynki retencyjno-rozsączające z polipropylenu (PP), otwarte od dołu karbowane komory łukowe z HDPE lub PP, wielkośrednicowe kolektory ze stali falistej (CMP) oraz prefabrykowane zbiorniki żelbetowe. Każdy z tych systemów charakteryzuje się innym udziałem wolnej przestrzeni, powierzchnią wykopu, wymaganiami dźwigowymi oraz odpornością chemiczną.
Zgodnie z rozdziałem 4.8 amerykańskiego podręcznika Philadelphia Water Department Stormwater Plan Review Manual modułowe systemy kratownicowe zapewniają do 95% udziału wolnej przestrzeni dla magazynowania wody. Czysty tłuczeń kamienny oferuje porowatość 0.40 (38-42% efektywnej wolnej przestrzeni). Tworzy to zależność, którą nasz zespół inżynieryjny określa jako mnożnik wykopu 95/40. Modułowe skrzynki retencyjno-rozsączające produkowane przez StormManage z pierwotnego polipropylenu (PP) zapewniają 95% udziału wolnej przestrzeni oraz wytrzymałość na ściskanie do 450 kN/m². W porównaniu z 38-42% wolnej przestrzeni w złożach z czystego kruszywa łamanego #57, modułowe skrzynki zmniejszają objętość wykopu o 55% pod parkingami komercyjnymi.
Poniżej przedstawiono macierz wyboru 4 podziemnych systemów retencyjnych , zestawioną jako 9-wymiarowa tabela porównawcza dla wszystkich czterech technologii.
Typ systemu / Kryterium oceny
Modułowe skrzynki retencyjno-rozsączające PP
Karbowane komory łukowe HDPE / PP
Kolektor z rur ze stali falistej (CMP)
Prefabrykowany zbiornik żelbetowy
1. Wewnętrzny udział wolnej przestrzeni modułu
95% do 96% wolnej przestrzeni
100% wewnątrz łuku; otwarte dno
100% wewnątrz cylindra rury
85% do 90% wewnątrz komory
2. Wypadkowy udział wolnej przestrzeni w wykopie
88% do 92% (minimalna obsypka kamienna)
55% do 68% (opiera się na kruszywie o porowatości 40%)
65% do 75% (szerokie pachwiny z kruszywa)
80% do 85% (grube ściany i płyty żelbetowe)
3. Piętrowanie w pionie i elastyczność głębokości
Od 1 do 6 warstw (wysokość od 1,5 ft do 14+ ft)
Tylko jedna warstwa (łuk od 1,5 ft do 5,0 ft)
Jedna warstwa (średnica od 36 in do 120 in)
Wysokości na zamówienie (od 4 ft do 12 ft)
4. Powierzchnia wykopu (dla pojemności 10 000 ft³)
~1 750 sq ft (układ 2-warstwowy)
~3 600 sq ft (rozłożenie jednowarstwowe)
~2 900 sq ft (równoległe ciągi rurowe)
~1 900 sq ft (monolityczna skrzynia żelbetowa)
5. Wymagania dotyczące dźwigu i zawiesi
Brak (moduły 15–25 kg przenoszone ręcznie)
Lekki pas na koparce lub montaż przez 2 osoby
Koparka lub ładowarka teleskopowa z zawiesiami
Wymagany żuraw samojezdny 100 do 200 ton
6. Odporność na sól drogową i chlorki
Obojętny chemicznie (pierwotny PP odporny na pH 2–12 i sól)
Obojętny chemicznie (HDPE/PP odporny na sole odladzające)
Podatny (ocynkowane dno koroduje w ciągu 15–20 lat)
Umiarkowana (chlorki atakują zbrojenie przy zarysowaniach)
7. Efektywność transportowa (gęstość ładunkowa)
1 200–1 800 m³ pojemności na kontener 40HQ
400–650 m³ sztaplowanych komór na naczepę
80–150 m³ na zestaw niskopodwoziowy
15–30 m³ na transport ponadnormatywny
8. Typowy koszt z montażem ($/ft³)
$6,50 do $11,00 / ft³
$7,50 do $13,00 / ft³
$8,00 do $14,50 / ft³
$12,00 do $18,00+ / ft³
9. Optymalny scenariusz zastosowania na parkingu
Ograniczona powierzchnia, układ szczelny lub głębokie piętrowanie
Rozległy plac z płytką skałą lub wysokimi wodami gruntowymi
Długie proste jezdnie manewrowe w strefach bez soli drogowej
Płytkie przykrycie (<12 in) lub ekstremalne naciski osi przemysłowych
Poważne awarie eksploatacyjne występują tam, gdzie w chłodniejszym klimacie stosuje się rury ze stali ocynkowanej. Sole odladzające bogate w chlorki są spłukiwane z zaparkowanych pojazdów i gromadzą się w wodzie wewnątrz zbiorników. Zasolone wody opadowe zalegają wzdłuż rzędnej dna przewodu i powodują perforację korozyjną stali ocynkowanej w ciągu 15 do 20 lat . Prowadzi to do zapadania się nawierzchni i powstawania lejów zapadliskowych. Tam, gdzie zbiorniki żelbetowe są zbyt drogie, a korozja solna wyklucza rury stalowe, skrzynki z pierwotnego polipropylenu oraz komory HDPE zapewniają obojętną chemicznie matrycę retencyjną na 50 lat.
Klasy obciążenia ruchem AASHTO H-20 i HS-20, grubość przykrycia oraz pełzanie konstrukcyjne pod parkingami komercyjnymi
Zbiornik podziemny stanowi integralną część podbudowy nawierzchni parkingu komercyjnego. Samochody osobowe ważą od 4 000 do 6 000 lbs. Samochody dostawcze, śmieciarki oraz wozy strażackie mają znacznie większą masę i przekazują wysokie obciążenia dynamiczne na płytę parkingu. Zgodnie z rozdziałem 12.12 amerykańskich przepisów AASHTO LRFD Bridge Design Specifications place manewrowe dla ciężarówek i drogi pożarowe muszą przenosić obciążenia ruchome klasy AASHTO H-20 i HS-20-44. Standard ten odpowiada naciskowi 32 000 lbs (142 kN) na oś lub 16 000 lbs (71 kN) na zespół koła bliźniaczego.
Dla termoplastycznych komór łukowych projektowanie konstrukcyjne opiera się na amerykańskich normach ASTM F2787-13(2025) oraz ASTM F2418. W przypadku modułowych polipropylenowych systemów skrzynkowych weryfikacja wytrzymałościowa przebiega zgodnie z brytyjskimi wytycznymi CIRIA C737 oraz normą europejską BS EN 17152-1. Inżynierowie nigdy nie powinni przyjmować krótkotrwałej wytrzymałości laboratoryjnej z katalogu producenta jako dopuszczalnego obciążenia długotrwałego. Polimery wykazują zależne od czasu odkształcenia lepkosprężyste – zwane pełzaniem konstrukcyjnym – pod wpływem stałego ciężaru gruntu i cyklicznego obciążenia ruchem pojazdów.
Według brytyjskich wytycznych CIRIA C737 projektanci dzielą krótkotrwałą graniczną wytrzymałość na ściskanie pionowe przez 50-letni współczynnik redukcji pełzania ($RF_{cr}$ wynoszący od 2.2 do 2.8 dla pierwotnego kopolimeru PP). Stosują również częściowy współczynnik bezpieczeństwa materiałowego ($FS_m$ od 1.3 do 1.5). Przeniesienie obliczeniowego naprężenia 135 kN/m² pod drogą pożarową klasy HS-20 wymaga zatem krótkotrwałej wytrzymałości doraźnej na poziomie od 400 do 650 kN/m². Specyfikowanie ciężkich skrzynek retencyjno-rozsączających klasy D400 wykonanych w 100% z pierwotnego polipropylenu zapobiega postępującemu ugięciu pełzaniowemu i koleinowaniu nawierzchni. Mieszanki PP z recyklingu poużytkowego zawierają zmienny udział polietylenu, co obniża moduł pełzania o 30% do 45%. Moduły z recyklingu mogą być stosowane wyłącznie pod nieobciążonymi pasami zieleni.
Strefa ruchu pojazdów na parkingu
Klasa obciążenia AASHTO / EN
Obliczeniowy nacisk osi
Min. doraźna wytrzymałość pionowa
Min. wytrzymałość boczna ścianek
Min. całkowita grubość przykrycia
Maks. głębokość posadowienia dna
1. Wyspa zieleni / pas krajobrazowy
Ruch pieszy / EN 124 A15
<3,500 lbs (tylko kosiarki)
≥200 kN/m² (29 psi)
≥45 kN/m²
12 in (300 mm) warstwy humusu
8,0 ft (2,4 m)
2. Standardowe miejsca dla aut osobowych
AASHTO H-10 / EN 124 B125
16 000 lbs (71 kN)
≥300 kN/m² (43,5 psi)
≥65 kN/m²
16 in (400 mm) kruszywo+asfalt
10,5 ft (3,2 m)
3. Jezdnie dla lekkich aut dostawczych
AASHTO H-15 / EN 124 C250
24 000 lbs (107 kN)
≥380 kN/m² (55 psi)
≥80 kN/m²
18 in (450 mm) kruszywo+asfalt
12,0 ft (3,65 m)
4. Jezdnie manewrowe dla aut ciężarowych
AASHTO H-20 / EN 124 D400
32 000 lbs (142 kN)
≥450 kN/m² (65,2 psi)
≥95 kN/m²
18–24 in (450–600 mm)
13,5 ft (4,1 m)
5. Drogi pożarowe dla wozów bojowych
AASHTO HS-20-44 / D400
32 000 lbs + nacisk punktowy podpory
≥500 kN/m² (72,5 psi)
≥105 kN/m²
24 in (600 mm) z georusztem
14,0 ft (4,25 m)
6. Place pod kontenery na odpady
AASHTO HS-20 Hamowanie dynamiczne
32 000 lbs + udar ładowarki czołowej
≥550 kN/m² (79,8 psi)
≥110 kN/m²
24 in w tym 8 in płyta żelbetowa
14,5 ft (4,4 m)
7. Dok przeładunkowy centrum logistycznego
AASHTO HS-25 / Ciężki transport
40 000 lbs (178 kN)
≥600 kN/m² (87 psi)
≥120 kN/m²
28–30 in (700–750 mm)
15,0 ft (4,5 m)
8. Strefa płytkiego posadowienia nad sieciami
HS-20 z żelbetową płytą rozkładającą obciążenia
32 000 lbs (142 kN)
≥500 kN/m² + 6 in płyta zbrojona
≥100 kN/m²
12–15 in (300–380 mm)
10,0 ft (3,0 m)
9. Dolna warstwa głębokiego zbiornika wielowarstwowego
HS-20 + nadkład gruntu
32 000 lbs + 12 ft słupa gruntu
≥650 kN/m² (94,3 psi)
≥130 kN/m²
24 in do 8,0 ft przykrycia
16,5 ft (5,0 m)
Podczas montażu równie istotne staje się parcie boczne gruntu. Gdy dno wykopu znajduje się na głębokości od 8 do 14 stóp poniżej poziomu terenu, parcie czynne gruntu naciska do wewnątrz na obrys zbiornika. Moduły muszą przenosić obciążenie boczne ścianek rzędu 75 do 120 kN/m². Odpowiednia sztywność boczna ścian obwodowych jest niezbędna, aby zapobiec ich uginaniu do środka podczas zagęszczania obsypki walcami wibracyjnymi.
Wymiarowanie hydrauliczne i regulacja przepływu: metoda racjonalna, obliczenia udziału wolnej przestrzeni oraz urządzenia dławiące na wylocie
Prawidłowe zaprojektowanie układu odwodnienia wymaga dwóch odrębnych etapów obliczeniowych. Najpierw inżynierowie wyznaczają wymaganą pojemność retencyjną netto na podstawie lokalnego hydrogramu. Następnie przeliczają tę objętość netto na kubaturę wykopu brutto z uwzględnieniem porowatości systemu. Dla zlewni poniżej 20 akrów projektanci stosują zmodyfikowaną metodę racjonalną (Q = C · i · A) lub modelowanie odpływu według NRCS TR-55. Szczegółowe schematy kolektorów rozdzielczych można znaleźć w naszym poradniku projektowania podziemnych zbiorników retencyjnych wód opadowych.
Przykład obliczeniowy wymiarowania: komercyjny parking asfaltowy o powierzchni 1.0 Acre (opad miarodajny 25-letni)
Dane wejściowe dla zlewni przyjmują powierzchnię A = 1.0 acre (43 560 sq ft) utwardzonego parkingu, współczynnik spływu C = 0.92 oraz 25-letnią wysokość warstwy retencyjnej d = 3.0 inches (0,25 ft).
Wymagana pojemność retencyjna netto ($V_{net}$) wynosi 43 560 sq ft × 0,25 ft × 0.92 = 10 018,8 ft³. Jako ujednolicony punkt odniesienia przyjmuje się 9 975 ft³ (282,5 m³) pojemności netto.
Objętość wykopu brutto ($V_{gross} = V_{net} \div \text{Composite Void Ratio}$) różni się znacząco w zależności od architektury systemu:
Modułowe skrzynki retencyjno-rozsączające PP (95% wolnej przestrzeni w module, 89% w układzie zespolonym) wymagają 9 975 ÷ 0.89 = 11 208 ft³ wykopu brutto, czyli 415 jardów sześciennych urobku (~28 kursów wywrotek).
Otwarte od dołu komory łukowe HDPE (61% udziału wolnej przestrzeni w wykopie) wymagają 9 975 ÷ 0.61 = 16 352 ft³ wykopu brutto, czyli 606 jardów sześciennych urobku (~41 kursów wywrotek).
Rów wypełniony wyłącznie tłuczniem (40% porowatości nominalnej / 38% efektywnej) wymaga 9 975 ÷ 0.38 = 26 250 ft³ wykopu brutto, czyli 972 jardów sześciennych urobku (~65 kursów wywrotek).
Zastosowanie skrzynek PP o 95% udziału wolnej przestrzeni zamiast złoża kamiennego zmniejsza wymaganą objętość wykopu o 55% do 57% i eliminuje 37 kursów wywrotek czteroosiowych z terenu budowy.
Po napływie wody do zbiornika podziemnego urządzenie wylotowe kontroluje szczytowe natężenie odpływu. Większość układów wykorzystuje dwustopniową studnię żelbetową wyposażoną w stalową kryzę dławiącą dla przepływów niskich oraz wysoko osadzony przelew awaryjny. Przepływ przez standardową kryzę opisuje równanie hydrauliczne:
Q = C_d · A · √(2 · g · h)
We wzorze tym Q oznacza natężenie przepływu wód opadowych w stopach sześciennych na sekundę (cfs). Współczynnik C_d to współczynnik wydatku kryzy (zazwyczaj od 0.60 do 0.62), natomiast A to pole przekroju otworu kryzy w stopach kwadratowych. Stała g oznacza przyspieszenie ziemskie (32,2 ft/s²), a h to wysokość ciśnienia hydraulicznego ponad osią otworu. Zwykła kryza płaska osiąga maksymalny dopuszczalny odpływ dopiero przy najwyższym poziomie piętrzenia. Zastąpienie płaskiej kryzy regulatorem wirowym pozwala utrzymać niemal stałe natężenie odpływu w miarę napełniania komory. Spłaszczony wykres hydrogramu zmniejsza wymaganą pojemność retencyjną pod ziemią o 15% do 20%. Niezależnie od tego modelowanie przedstawione w recenzowanym przeglądzie projektowania zbiorników retencyjnych z 2026 roku wykazało, że wymiarowanie na pojedynczy opad może prowadzić do przelania podczas serii następujących po sobie ulew. Dlatego inżynierowie dobierają wewnętrzny przelew obejściowy tak, aby bezpiecznie przeprowadzić przepływ przy opadzie przekraczającym parametry obliczeniowe 100-letniego oberwania chmury.
Koszt instalacji za stopę sześcienną ($6–$18/ft³) oraz zwrot z inwestycji dzięki odzyskaniu miejsc parkingowych
Analizując rozwiązania gospodarowania wodami opadowymi, inwestorzy bywają początkowo zaskoczeni kosztem podziemnego zbiornika konstrukcyjnego w zestawieniu ze zwykłym obwałowaniem ziemnym. Budżet inwestycji komercyjnej musi jednak uwzględniać zarówno koszty robót ziemnych, jak i wartość samego gruntu. Otwarty naziemny suchy zbiornik retencyjny kosztuje wprawdzie około $0,75 do $1,50 za stopę sześcienną pojemności na etapie profilowania i obsiewu trawą, lecz kwota ta nie obejmuje wartości działki komercyjnej bezpowrotnie utraconej pod czaszę zbiornika.
Ile kosztuje podziemna retencja wód opadowych za stopę sześcienną z montażem?
Kompletny, zamontowany podziemny system retencji wód opadowych kosztuje od $6,50 do $18,00 za stopę sześcienną pojemności. Większość układów polimerowych mieści się w przedziale od $6 do $14 za stopę sześcienną z robocizną. Modułowe skrzynki polipropylenowe kosztują $6,50 do $11.00/ft³, a komory łukowe HDPE wynoszą $7,50 do $13.00/ft³. Kolektory z rur ze stali falistej kosztują $8,00 do $14.50/ft³, natomiast prefabrykowane zbiorniki żelbetowe mieszczą się w przedziale od $12,00 do $18,00+/ft³.
Kosztorysanci popełniają błąd, skupiając się wyłącznie na cenie samego modułu za stopę sześcienną. W układzie podziemnym wykop i wywóz urobku, zakup kruszywa łamanego AASHTO #57, zgrzewanie geomembrany oraz transport stanowią od 45% do 60% kosztu całkowitego. Komory łukowe opierają swoją nośność na grubej obsypce kamiennej i wymagają od 2.2 do 2.5 razy więcej dowożonego tłucznia niż modułowe skrzynki polipropylenowe o 95% udziału wolnej przestrzeni. Składane na płasko skrzynki z polipropylenu doskonale sprawdzają się w transporcie morskim i drogowym: pojedynczy kontener 40HQ mieści od 1 200 do 1 800 m³ (42 000 do 63 500 ft³) pojemności retencyjnej.
Składnik kosztu całkowitego TCO (projekt o pojemności netto 10 000 ft³)
Modułowe skrzynki PP (95% pustek)
Komory łukowe HDPE (61% netto)
Kolektor rurowy CMP (70% netto)
Zbiornik żelbetowy (85% pustek)
1. Moduły retencyjne / komory (loco budowa)
$32 000 ($3.20/ft³)
$36 000 ($3.60/ft³)
$44 000 ($4.40/ft³)
$78 000 ($7.80/ft³)
2. Wykop szerokoprzestrzenny i wywóz urobku
$9 500 (415 cy wykopu)
$14 200 (606 cy wykopu)
$12 800 (530 cy wykopu)
$11 000 (460 cy wykopu)
3. Dowożone kruszywo łamane #57
$7 200 (tylko obwód i podsypka)
$19 500 (pełna obsypka kamienna)
$16 400 (obsypka pachwin i podsypka)
$5 500 (warstwa wyrównawcza pod płytę)
4. Geowłóknina i geomembrana 40–60 mil
$8 800 (zgrzewane HDPE + geowłóknina ochronna)
$11 400 (większy obwód wykopu)
$5 200 (uszczelki złączy i owinięcie)
$6 500 (taśmy butylowe w stykach)
5. Prace dźwigowe i robocizna montażowa
$8 500 (brygada 3-osobowa, bez dźwigu)
$9 800 (koparka + brygada)
$13 500 (układanie i osiowanie rur)
$26 000 (mobilizacja żurawia 150-tonowego)
6. Podczyszczanie wód opadowych i studnia dławiąca
$12 500 (separator + studnia z kryzą)
$12 500 (rząd izolujący + studnia)
$12 500 (przegroda przelewowa + studnia)
$14 000 (wewnętrzna przegroda żelbetowa)
7. Całkowity nakład inwestycyjny (Capex)
$78 500 ($7.85/ft³)
$103 400 ($10.34/ft³)
$104 400 ($10.44/ft³)
$141 000 ($14.10/ft³)
8. 5-letnie przeglądy MS4 i czyszczenie ciśnieniowe (O&M)
$4 500 ($900/rok osadnik i tunel)
$5 200 ($1,040/rok płukanie rzędu izolującego)
$6 000 ($1,200/rok czyszczenie rur)
$4 200 ($840/rok czyszczenie zbiornika)
9. Wartość odzyskanych miejsc parkingowych
+$57 000 do +$225 000 (15 stanowisk)
+$57 000 do +$225 000 (15 stanowisk)
+$57 000 do +$225 000 (15 stanowisk)
+$57 000 do +$225 000 (15 stanowisk)
Nasza wieloźródłowa analiza progu rentowności prowadzi do jednoznacznej reguły inwestycyjnej. Koszt zakupu gruntu komercyjnego wraz z niwelacją często przekracza $12–$15 za sq ft. Próg ten odpowiada kwocie $3 800+ wartości samego gruntu na każde utracone miejsce postojowe o wymiarach 9×18 ft oraz od $15 000 do $35 000 skapitalizowanej wartości najmu przypadającej na jedno stanowisko. Powyżej tego progu podziemne modułowe skrzynki PP lub komory HDPE ($6–$14/cu ft z montażem) zrównują się kosztowo z naziemnymi suchymi zbiornikami. Jednocześnie retencja podziemna pozwala zachować 100% naziemnych miejsc parkingowych. Przeniesienie retencji wód opadowych pod nawierzchnię zamienia nieproduktywną nieckę ziemną w powierzchnię generującą przychody.
Podczyszczanie wód opadowych, rzędy izolujące oraz dostęp rewizyjny zgodny z MS4
Zbiorniki retencyjne z regulowanym odpływem są projektowane do gromadzenia wody, a nie osadów. Spływ powierzchniowy z parkingów niesie znaczne ładunki mikroplastiku, metali ciężkich, węglowodorów ropopochodnych oraz śmieci. Montaż komór podziemnych bez poprzedzającego separatora hydrodynamicznego lub rzędu izolującego prowadzi do kolmatacji drobnym osadem w ciągu 3 do 5 lat. Zamulenie jest główną przyczyną awarii podziemnych układów retencyjnych i skutkuje naruszeniem warunków pozwoleń wodnoprawnych MS4.
Aby chronić jakość wód i utrzymać pojemność retencyjną, wytyczne US EPA oraz przepisy stanowe nakazują stosowanie urządzeń podczyszczających przed zbiornikiem. Zgodnie z protokołami weryfikacyjnymi NJDEP i TARP układy podczyszczania muszą zapewniać 80% redukcji zawiesiny ogólnej (TSS) dla cząstek o wielkości od 50 do 100 mikrometrów. Każde konstrukcyjne urządzenie gospodarowania wodami opadowymi na parkingu komercyjnym wymaga podczyszczania wstępnego. Skuteczny projekt łączy kontrolę jakości i ilości w ramach zintegrowanego 3-stopniowego układu zatrzymywania osadów i węglowodorów. Sekwencja ta zapewnia mierzalną poprawę parametrów wody przed wprowadzeniem spływu do głównego bloku retencyjnego lub do odbiornika.
Jak czyścić i kontrolować podziemny system retencji wód opadowych?
Co sześć miesięcy ekipy serwisowe przeprowadzają inspekcję podziemnego systemu retencji wód opadowych za pomocą kamery inspekcyjnej CCTV lub łaty pomiarowej opuszczanej przez króćce rewizyjne o średnicy od 6 do 24 cali. Gdy warstwa nagromadzonego osadu osiągnie od 3 do 4 cali (lub 10% wysokości komory), operatorzy przepłukują wydzielony tunel osadowy. Stosują głowicę ciśnieniową typu jet-vac o ciśnieniu ograniczonym do 2 000–3 000 PSI i odsysają urobek przez studzienkę wlotową.
Nagromadzony materiał w układach rurowych lub skrzynkowych należy wypompować i usunąć, gdy poziom osadu zbliży się na cztery cale do rzędnej dna przewodu wylotowego lub gdy strefa osadowa zapełni się w trzech czwartych. Rozdział 4.8 podręcznika Philadelphia Water Department wymaga podczyszczania na wszystkich wlotach oraz zapewnienia dedykowanych punktów dostępu konserwacyjnego dla każdego podziemnego układu retencyjnego. W przypadku modułowych skrzynek polipropylenowych projektanci przewidują wewnętrzny kołowy tunel inspekcyjny w dolnej warstwie modułów, połączony ze studniami wlotową i wylotową. Standardowe pojazdy asenizacyjno-ciśnieniowe (Vactor) mogą dzięki temu wypłukiwać osad i usuwać zanieczyszczenia bez ryzyka uszkodzenia kolumn nośnych matrycy skrzynkowej.
Przegląd co pół roku; wybieranie czerpakiem lub wozem ciśnieniowym przy zapełnieniu 50%
Stopień 2: Separacja wirowa
Certyfikowany przez NJDEP separator hydrodynamiczny (wirowy)
Drobne frakcje mineralne i pył z opon (50–100 µm; ≥80% redukcji TSS)
Pomiar głębokości osadu po ulewie; opróżnianie wozem ciśnieniowym co 6–12 miesięcy
Stopień 3: Wewnętrzny tunel izolujący
Owinięty geowłókniną rząd izolujący lub perforowany tunel płuczący PP
Resztkowy drobny osad zawieszony (<50 µm) z pierwszej fali spływu
Inspekcja CCTV raz w roku; płukanie pod ciśnieniem 2 000–3 000 PSI przy osadzie ≥3 in
Roboty ziemne, zgrzewanie geomembrany, obsypka z tłucznia AASHTO #57 oraz zabezpieczenie przed wyporem wód gruntowych
Nawet system zaprojektowany na obciążenie AASHTO HS-20 ulegnie awarii, jeśli wykonawca robót ziemnych popełni błędy podczas przygotowania wykopu. Ekspertyzy budowlane na parkingach komercyjnych wskazują na trzy powtarzające się błędy wykonawcze: stosowanie niepłukanego otoczakowego żwiru rzecznego, pominięcie górnego kominka odpowietrzającego w szczelnych zbiornikach lub zlekceważenie wyporu hydrostatycznego wód gruntowych.
Po pierwsze, wykonawca musi wykonać próbne wałowanie dna wykopu, aby potwierdzić minimalną nośność podłoża gruntowego na poziomie od 150 do 200 kPa. Grunt musi osiągnąć wskaźnik zagęszczenia ≥95% zmodyfikowanego lub standardowego Proctora według normy ASTM D698. W razie napotkania soczewek plastycznych iłów należy wybrać słaby grunt i zastąpić go warstwą zagęszczonego kruszywa nośnego o grubości od 6 do 12 cali. Nigdy nie wolno wykonywać obsypki wokół skrzynek polimerowych lub komór z otoczaków rzecznych ani drobnego żwirku. Ziarnom obtoczonym brakuje wzajemnego klinowania, przez co przemieszczają się pod dynamicznym naciskiem osi ciężarówek, powodując spękania asfaltu. Zawsze należy wymagać płukanego kruszywa łamanego o uziarnieniu otwartym AASHTO #57 (ASTM D448) (19 do 25 mm / 3/4 in do 1 in) o zawartości frakcji przechodzącej przez sito #200 poniżej 1%.
Po drugie, gromadzenie wody lub szczelna retencja w gruntach spoistych wymaga zastosowania nieprzepuszczalnej izolacji. Wykonawcy zamykają matrycę modułów w geomembranie HDPE lub EPDM o grubości od 40 do 60 mil (1.0 do 1,5 mm) zgodnej z ASTM D4437 / GRI-GM13. Geomembranę układa się pomiędzy dwiema warstwami ochronnej geowłókniny igłowanej o gramaturze od 8 do 10 oz/yd² (270 do 340 g/m²). Warstwa ta chroni izolację przed przebiciem ostrymi krawędziami tłucznia #57. Każda spoina zgrzewana musi przed zasypaniem kruszywem przejść nieniszczącą próbę szczelności komorą próżniową lub lancą powietrzną. Każdy szczelny zbiornik uszczelniony geomembraną musi posiadać pionową rurę odpowietrzającą o średnicy od 4 do 6 cali w najwyższym punkcie stropu. Bez odpowietrzenia powietrze uwięzione w układzie ulega sprężeniu pod stropem i unosi geomembranę niczym balon.
Po trzecie, puste zbiorniki podziemne zachowują się jak pływaki, gdy wysokie wody gruntowe podniosą się powyżej rzędnej dna zbiornika. Inżynierowie muszą porównać siłę wyporu wynikającą z prawa Archimedesa z ciężarem własnym nadkładu gruntu i konstrukcji nawierzchni. Projekt musi zapewniać współczynnik bezpieczeństwa przeciw wypłynięciu na poziomie co najmniej FS ≥ 1.15 lub utrzymywać dno zbiornika od 2.0 do 3.0 stóp powyżej maksymalnego poziomu wód gruntowych. Tam, gdzie warunki na to pozwalają, wytyczne zrównoważonego odwodnienia dopuszczają rozsączanie w gruntach przepuszczalnych. Owinięcie skrzynek przepuszczalną geowłókniną eliminuje konieczność zgrzewania geomembrany i wyklucza ryzyko wyporu. Zapobiega również zastojom wody mogącym sprzyjać rozwojowi komarów.
Punkt kontrolny QA/QC podczas montażu
Wymagana specyfikacja inżynieryjna
Skutek niedotrzymania wymagań przez wykonawcę
Nośność podłoża w dnie wykopu
Nośność ≥150–200 kPa; zagęszczenie ≥95% Standard Proctor (ASTM D698)
Nierównomierne osiadanie zbiornika i zastoiska wody na nawierzchni
Ochronna geowłóknina osłonowa
Geowłóknina polipropylenowa igłowana 8–10 oz/yd² (270–340 g/m²) po obu stronach
Ostre krawędzie kruszywa #57 przebijają geomembranę pod naciskiem kół
Wodoszczelna powłoka z geomembrany
Geomembrana HDPE lub EPDM 40–60 mil (1,0–1,5 mm) (GRI-GM13); zgrzew dwuścieżkowy
Ucieczka wody z układu nawadnia sąsiednie fundamenty lub uplastycznia iły
Obsypka konstrukcyjna z kruszywa
Płukany tłuczeń łamany AASHTO #57 (19–25 mm); zagęszczany warstwami co 12 in
Wyboczenie ścian bocznych i spękania siatkowe asfaltu
Odpowietrzenie w stropie zbiornika
Rura odpowietrzająca PVC Schedule 40 min. 4-in w najwyższym punkcie kolektora
Poduszka powietrzna blokuje napływ wody i wysadza nawierzchnię ku górze
Balast przeciw wyporowi wód gruntowych
Współczynnik bezpieczeństwa na wypór FS ≥ 1.15 lub żelbetowa płyta kotwiąca
Pusty zbiornik zostaje wypchnięty ku górze przy wysokim stanie wód gruntowych
Zmiany przepisów w latach 2025–2026 oraz lista kontrolna dokumentacji technicznej dla dostawców systemów retencji
W latach 2025–2026 w Ameryce Północnej i Europie nastąpiło wyraźne zaostrzenie miejskich przepisów dotyczących odwodnienia. W 2025 roku raport American Society of Civil Engineers (ASCE) Infrastructure Report Card przyznał infrastrukturze wód opadowych ocenę D. Równocześnie w wielu stanach USA weszły w życie zaktualizowane krzywe opadowe IDF według NOAA Atlas 14 i Atlas 15. W rezultacie samorządy zwiększyły obliczeniowe natężenia opadów 25-letnich i 100-letnich o 15% do 25%. Znowelizowane wytyczne miejskie, takie jak rozdział 4.8 podręcznika Philadelphia Water Department, uzależniły wydanie pozwolenia na roboty ziemne od przedłożenia 50-letnich krzywych pełzania oraz zaplanowania punktów dostępu rewizyjnego.
Poniższa 9-punktowa lista kontrolna dokumentacji zatwierdzeniowej pozwala zweryfikować dostawcę przed złożeniem zamówienia. Dobierając moduły polipropylenowe do zbiorników retencyjnych z kontrolowanym odpływem, projektanci nigdy nie powinni akceptować jednostronicowej ogólnej ulotki handlowej. Pośrednicy handlowi często oferują skrzynki z niskiej jakości polipropylenu z recyklingu, które nie przechodzą niezależnej weryfikacji dokumentacji wykonawczej.
Poz. dokumentacji
Dokument weryfikacji inżynieryjnej
Wymagana norma / Kryterium odbiorowe
Sygnał ostrzegawczy dyskwalifikujący ofertę
1. Certyfikat czystości surowca (żywicy)
Raport ze skaningowej kalorymetrii różnicowej (DSC) i wskaźnika płynięcia (MFI)
100% pierwotny kopolimer udarowy polipropylenu (dla stref ruchu H-20/HS-20)
Niezweryfikowana mieszanka recyklatu PP/PE pod pasami ruchu kołowego
2. Raport z badania doraźnej wytrzymałości pionowej
Próba ściskania całego modułu między płytami prasy (nie pojedynczego słupka)
Wytrzymałość pionowa ≥400–650 kN/m² zgodnie z normą BS EN 17152-1
Badanie wykonane wyłącznie na wyciętym fragmencie plastiku zamiast całej skrzynki
Odporność boczna ≥75–120 kN/m² na parcie gruntu w głębokich wykopach
Deklaracja wyłącznie wytrzymałości pionowej przy wiotkich ściankach na zatrzaski
4. Ekstrapolacja pełzania na 50 lat
Krzywa pełzania z badania 1 000 do 10 000 godzin (metoda SIM lub obciążenie stałe)
50-letni projektowany okres użytkowania według brytyjskich wytycznych CIRIA C737 (udokumentowane $RF_{cr}$)
Dostawca zrównuje doraźną siłę niszczącą z dopuszczalnym obciążeniem długotrwałym
5. Trzpienie ścinane i blokady międzywarstwowe
Specyfikacja kołków ustalających między warstwami i zamków płyt podstawy
Mechaniczne łączniki przenoszące siły ścinające pomiędzy warstwami modułów
Układanie wyłącznie na tarcie, podatne na przesunięcia przy hamowaniu ciężarówek
6. Specyfikacja wewnętrznego tunelu płuczącego
Rysunek CAD dolnego kanału inspekcyjnego i ciśnieniowego płukania jet-vac
Przelotowy tunel rewizyjny ≥200–300 mm przystosowany do ciśnienia 2 500 PSI
Zamknięta kratownica wewnętrzna bez dostępu dla kamery lub węża ciśnieniowego
7. Geomembrana i manszety przejść szczelnych
Specyfikacja geomembrany HDPE/EPDM 40–60 mil + prefabrykowane manszety rurowe
Zgodność z ASTM D4437 / GRI-GM13 wraz z opaskami zaciskowymi ze stali nierdzewnej
Zwykła folia polietylenowa klejona taśmą na budowie zamiast zgrzewanej geomembrany
8. Projekt wykonawczy CAD dla danej lokalizacji
Gotowy do uzgodnienia plan DWG/PDF, profil podłużny oraz detale kolektorów
Określa grubość przykrycia, odpowietrzenie, obsypkę kamienną i obliczenia wyporu
Brak wymiarowania kolektorów rozdzielczych lub brak lokalizacji odpowietrzników
9. Certyfikat ISO 9001 i gęstość pakowania
Certyfikat fabryczny ISO 9001 + specyfikacja pakowania palet na kontener 40HQ
Identyfikowalność partii produkcyjnych + 1 200–1 800 m³ w kontenerze 40HQ
Wstępnie zmontowane gabarytowe moduły, które potrajają koszt frachtu morskiego
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jaka jest różnica między zbiornikiem retencji czasowej wód opadowych a mokrym zbiornikiem retencyjnym?
Zbiornik retencji czasowej gromadzi spływ powierzchniowy wyłącznie podczas zjawiska opadowego. Niezależnie od tego, czy jest wykonany jako naziemny suchy basen, czy jako podziemny zbiornik ze skrzynek retencyjno-rozsączających pod parkingiem, odprowadza wodę przez kryzę lub przelew w ciągu 24 do 72 godzin. Mokry otwarty zbiornik retencyjny utrzymuje stałe zwierciadło wody przez cały rok. Wykorzystuje wypieranie objętości, rozsączanie w gruncie i/lub parowanie pomiędzy kolejnymi opadami.
Jak długo podziemny zbiornik retencyjny pod parkingiem zatrzymuje wodę po ustaniu deszczu?
Większość miejskich przepisów MS4 oraz stanowych wytycznych projektowych wymaga, aby podziemny układ retencji wód opadowych pod parkingiem opróżnił się całkowicie w ciągu 24 do 72 godzin od zakończenia opadu szczytowego. Skalibrowana kryza dławiąca ze stali nierdzewnej lub regulator wirowy zamontowany w studni wylotowej ogranicza szczytowe natężenie odpływu podczas ulewy i opróżnia moduły podziemne przed nadejściem kolejnego opadu miarodajnego.
Czy polimerowe skrzynki retencyjno-rozsączające można montować pod drogami pożarowymi i dokami dla ciężarówek?
Tak, pod warunkiem że moduły systemu skrzynkowego są wyprodukowane z pierwotnego kopolimeru polipropylenu przebadanego na naciski osi AASHTO H-20 lub HS-20-44 (32 000 lbs na oś). Wykonawca musi również wykonać zaprojektowane przykrycie z zagęszczonej podbudowy kamiennej i nawierzchni asfaltowej. Skrzynki o wytrzymałości na ściskanie pionowe od 450 do 650 kN/m² w połączeniu z zagęszczonym tłuczniem AASHTO #57 bezpiecznie przenoszą obciążenia od wozów strażackich i ciągników siodłowych bez osiadań.
Czy naziemne zbiorniki retencyjne wymagają koszenia i czy retencja podziemna eliminuje ten obowiązek?
Naziemne suche zbiorniki retencyjne wymagają regularnego koszenia kilka razy w sezonie, stabilizacji skarp, usuwania śmieci oraz pielęgnacji roślinności. Koszenie zapobiega przerastaniu korzeni drzew i krzewów przez groblę ziemną. Zastosowanie podziemnego zbiornika retencyjnego całkowicie eliminuje koszty umów na koszenie i utrzymanie zieleni. Ponadto układ podziemny zapobiega rozwojowi larw komarów.
Czy w podziemnych zbiornikach retencyjnych wód opadowych lęgną się komary?
Podziemne zbiorniki retencyjne znajdują się w zamkniętych, ciemnych przestrzeniach pod nawierzchnią i opróżniają się do sucha w ciągu 24 do 72 godzin, co przerywa trwający od 7 do 10 dni cykl rozwojowy larw komarów.
Kiedy pod parkingiem należy zastosować nieprzepuszczalną geomembranę, a kiedy owinięcie geowłókniną pod urządzenie rozsączające?
Inżynierowie projektują zgrzewaną, nieprzepuszczalną geomembranę HDPE lub EPDM o grubości od 40 do 60 mil wszędzie tam, gdzie grunt rodzimy wykazuje niską przepuszczalność. Dotyczy to gruntów spoistych grup hydrologicznych C lub D o prędkości rozsączania poniżej 0.5 cala na godzinę. Szczelna izolacja jest również niezbędna, gdy sezonowo wysoki poziom wód gruntowych znajduje się bliżej niż 2 do 4 stóp poniżej rzędnej dna zbiornika lub gdy wykop przebiega w odległości mniejszej niż 10 stóp od fundamentów budynku. Nieprzepuszczalne geomembrany są także wymagane na terenach poprzemysłowych (brownfields) oraz na obszarach krasowych. Jeżeli badania wodoprzepuszczalności potwierdzają dobrze przepuszczalne podłoże piaszczyste lub żwirowe grupy A bądź B oraz odpowiedni odstęp od zwierciadła wód gruntowych, owinięcie skrzynek retencyjno-rozsączających geowłókniną igłowaną tworzy urządzenie rozsączające zasilające wody gruntowe i zmniejszające odpływ do sieci kanalizacyjnej.
Jaki jest typowy projektowany okres użytkowania skrzynek z pierwotnego polipropylenu w porównaniu z rurami ze stali falistej?
Skrzynki retencyjno-rozsączające z pierwotnego polipropylenu (VPP) są projektowane zgodnie z brytyjskimi wytycznymi CIRIA C737 oraz normą BS EN 17152-1 i przechodzą badania pełzania potwierdzające 50-letni projektowany okres użytkowania. Polipropylen jest całkowicie odporny na sól drogową i związki chemiczne obecne w kwaśnym spływie z nawierzchni (pH od 4 do 10). Z kolei ocynkowane rury ze stali falistej (CMP) pod posypywanymi solą parkingami często ulegają perforacji korozyjnej dna już po 15 do 25 latach, o ile nie zastosowano droższej stali powlekanej polimerem.
Nota redakcyjna i inżynieryjna: Niniejsze wytyczne techniczne zostały opracowane i zweryfikowane przez zespół inżynieryjny Storm Manage. Uprawniony projektant (Professional Engineer, PE) musi zweryfikować i zatwierdzić wszystkie obliczenia wymiarowania hydraulicznego, grubości przykrycia dla klas AASHTO H-20/HS-20 oraz współczynniki bezpieczeństwa na wypór na podstawie lokalnych badań geotechnicznych gruntu.
Od specyfikacji po system retencyjny gotowy do montażu
Storm Manage dostarcza modułowe podziemne rozwiązania do zagospodarowania wód opadowych dla projektów B2B: skrzynki rozsączające, zbiorniki retencyjne z kontrolowanym odpływem, systemy retencji czasowej, zbiorniki retencyjne OSD oraz systemy gromadzenia wody deszczowej.
01 Rozwiązania do retencji, rozsączania i retencji czasowej dostosowane do założeń projektu.
02 Praktyczne wsparcie przy ustalaniu powierzchni zabudowy, grubości przykrycia, obciążenia i sposobu montażu.