Dane podane przez Państwa wykorzystujemy do rozpatrzenia zapytania dotyczącego projektu i udzielenia odpowiedzi. Zgłoszenia są przechowywane w bazie danych WordPress tej witryny za pomocą Fluent Forms; nasi dostawcy usług hostingowych i poczty elektronicznej mogą przetwarzać przesłane dane. Pozostali dostawcy usług technicznych otrzymują wyłącznie dane opisane w naszej Polityka prywatności.
Prosimy nie przesyłać haseł, danych kart płatniczych, numerów dokumentów tożsamości, wrażliwych danych osobowych ani zbędnych poufnych informacji o osobach trzecich.
Zbiorniki retencyjne z regulowanym odpływemModułowe systemy zagospodarowania wódDobierz pojemność retencyjną bez przewymiarowania systemu.Skorzystaj z poradnika retencji czasowej, gdy spływ powierzchniowy wymaga okresowego magazynowania wody i kontrolowanego odpływu z kompaktowego systemu podziemnego.
Zbiorniki retencyjne wód opadowych z regulowanym odpływemModułowy system o dużej pojemności retencyjnej z kontrolowanym odpływem.
Skrzynki rozsączająceSystemy rozsączająceOdprowadzaj spływ powierzchniowy do gruntu tam, gdzie pozwalają na to warunki terenowe.Sprawdź dobór skrzynek retencyjno-rozsączających, ich montaż i warianty przystosowane do dużych obciążeń na potrzeby kontrolowanego zasilania wód gruntowych.
Skrzynki rozsączająceModuły rozsączające do kontrolowanego zasilania wód gruntowych.
Zbiorniki retencyjne OSDRetencja wód opadowych na terenie inwestycjiZaplanuj wymiarowanie zbiornika retencyjnego OSD z uwzględnieniem wymagań władz lokalnych i ograniczeń terenu.Skorzystaj ze stron o zbiornikach retencyjnych OSD przy podejmowaniu decyzji dotyczących projektu, montażu, zgodności z wymaganiami władz lokalnych Nowej Południowej Walii w Australii oraz kosztów.
Centrum wiedzy o zbiornikach retencyjnych OSDPlanowanie, materiały i wymiarowanie retencji wód opadowych na terenie inwestycji.
Zbiorniki retencyjne z kontrolowanym odpływemKontrola przepływów szczytowychOgranicz przepływy szczytowe dzięki zaprojektowanej podziemnej retencji.Skorzystaj z poradnika ograniczania odpływu przy planowaniu szczelnej retencji, zgodności z brytyjskimi wymaganiami SuDS i montażu.
Zbiorniki retencyjne z kontrolowanym odpływemOgranicz przepływy szczytowe dzięki zaprojektowanej podziemnej retencji.
Gromadzenie wody deszczowejGromadzenie i ponowne wykorzystanie wody opadowejWykorzystaj retencję wód opadowych do ponownego wykorzystania wody opadowej w skali inwestycji.Sprawdź podziemne systemy gromadzenia wody deszczowej dla obiektów komercyjnych oraz wymagania projektowe właściwe dla danego regionu.
Gromadzenie wody deszczowejGromadź i ponownie wykorzystuj wodę deszczową w skali inwestycji.
ZastosowaniaPlanuj według zastosowaniaZnajdź rozwiązanie dopasowane do warunków terenowych.Skorzystaj ze stron o zastosowaniach, gdy punktem wyjścia projektu są ograniczenia związane z nawierzchnią utwardzoną, zabudową mieszkaniową, terenem przemysłowym lub odwodnieniem płyty nad garażem.
Wszystkie zastosowaniaZnajdź system według warunków terenowych i wymaganych parametrów.
Kalkulator pojemności retencyjnejWstępne wymiarowanieOszacuj wymaganą pojemność retencyjną przed opracowaniem szczegółowego projektu.Skorzystaj z kalkulatorów wstępnych, aby na podstawie założeń dotyczących opadów, spływu powierzchniowego i ponownego wykorzystania wody opadowej uzyskać wyraźniejszy punkt wyjścia do projektowania.
Kalkulatory retencji i objętościProste narzędzia do planowania retencji czasowej, rozsączania, ograniczania odpływu i gromadzenia wody deszczowej.
Przygotowanie projektuLista wymaganych danychPrzygotuj założenia projektu do realizacji na wcześniejszym etapie.Sprawdź, jakie dane o terenie, wymagania dotyczące obciążenia i punkty podłączenia są potrzebne przed wyborem produktu.
Narzędzia do przygotowania projektuPrzygotuj informacje potrzebne do sprawniejszej rozmowy technicznej.
Porównanie systemówPorównanie zakresówPorównaj rozwiązania retencyjne przed zakupem.Skorzystaj ze stron porównawczych, aby uzgodnić wybór materiałów, zakres robót budowlanych i założenia budżetowe.
Narzędzia do porównywania i doboru materiałówWybierz rozwiązanie odpowiednie do terenu, zanim zakres specyfikacji zostanie zawężony.
Modelowanie spływu powierzchniowegoDroga spływu powierzchniowegoDobierz miejsce odprowadzania spływu powierzchniowego do ograniczeń terenu.Na podstawie warunków terenowych i wymaganych parametrów skieruj założenia projektu ku rozsączaniu, ograniczaniu odpływu, retencji czasowej lub ponownemu wykorzystaniu wody opadowej.
Wsparcie w modelowaniu spływu powierzchniowegoUstal właściwy sposób zagospodarowania wód przed wyborem rodzaju systemu.
Wydajność transportuPlanowanie załadunku konteneraZaplanuj dostawę modułów i założenia dotyczące obciążenia.Oszacuj wykorzystanie przestrzeni kontenera i sprawdź kryteria obciążenia na terenie inwestycji przed ostatecznym ustaleniem dostaw produktów.
Narzędzia do planowania dostaw i obciążeńWsparcie decyzji dotyczących logistyki i przykrycia przystosowanego do dużych obciążeń w projektach retencji modułowej.
MateriałyCentrum wiedzyZastosowaniaO Storm ManageKontaktPoproś o wycenęWiedza projektowaPodejmuj decyzje projektowe z pewnością jeszcze przed rozpoczęciem robót ziemnych.Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami, dobierz systemy do zastosowań i skontaktuj się z zespołem, gdy projekt wymaga indywidualnego rozwiązania.
Producenci wytrzymałych skrzynek rozsączających oferujący produkty w Wielkiej Brytanii podają dla serii przeznaczonych do ruchu pojazdów krótkotrwałą wytrzymałość pionową w zakresie od około 390 do 702 kN/m². Metody pomiaru są różne. W tym poradniku porównano osiem serii według jednolitych kryteriów, wskazano badania, na podstawie których podano poszczególne wartości, oraz opisano wymagania dotyczące przykrycia skrzynek przed przejazdem ciężarówki.
Wytrzymała skrzynka rozsączająca to polipropylenowa skrzynka podziemna do retencji wód opadowych, której krótkotrwała wytrzymałość na ściskanie w kierunku pionowym wynosi według brytyjskich kart technicznych od 40 do 70.2 ton na metr kwadratowy (t/m²). Porównując producentów, należy sprawdzić wytrzymałość w kN/m² w kierunku pionowym i bocznym oraz wytrzymałość długotrwałą, a także dobrać grubość przykrycia do najcięższego pojazdu.
Najważniejsze informacje
Polystorm-R, wykonany w ponad 90% z materiału pochodzącego z recyklingu, ma deklarowaną wytrzymałość pionową 610 kN/m², w porównaniu z 440 kN/m² dla standardowego modułu Polystorm. Dla obu podano wytrzymałość boczną 63 kN/m².
Wartość w tonach podana w karcie technicznej skrzynki oznacza nacisk na metr kwadratowy, a nie masę pojazdu.
Deklarowana grubość przykrycia przy ruchu ciężarówek wynosi od 0,80 m do 1,30 m, zależnie od producenta i masy pojazdu.
Brytyjskie krajowe standardy Defra dotyczące zrównoważonych systemów odwadniania, opublikowane 19 czerwca 2025, wymagają zachowania integralności konstrukcyjnej przez projektowany okres użytkowania inwestycji.
Najważniejsze parametry
Typowy moduł
1000mm x 500mm x 400mm, 0,2 m³ (pięć na metr sześcienny)
Udział wolnej przestrzeni
95%–95,8% według opublikowanych kart technicznych
Wytrzymałość pionowa w wersji do dużych obciążeń
392–702 kN/m² krótkotrwale, zgodnie z podaną wartością
Wytrzymałość boczna
63–186 kN/m² krótkotrwale
Normy badań
EN 17150 — badanie krótkotrwałe, EN 17151 — długotrwałe, EN 17152-1 — norma wyrobu
Cena samych skrzynek
około £138–£248 za m³ bez VAT (oferty w Wielkiej Brytanii, październik 2026)
Producenci wytrzymałych skrzynek rozsączających zaopatrujący rynek brytyjski
Producenci wytrzymałych skrzynek rozsączających zaopatrujący rynek brytyjski dzielą się na trzy grupy. Pierwszą stanowią czołowe brytyjskie serie sprzedawane przez składy materiałów budowlanych (Polypipe, Wavin, ACO, Brett Martin itp.). Druga grupa to europejscy producenci obecni na rynku brytyjskim (GRAF). Trzecią tworzą producenci eksportujący bezpośrednio z fabryki, tacy jak Storm Manage. Każda grupa prezentuje dane o obciążeniach w inny sposób, dlatego w tabeli podano je w formie przyjętej przez poszczególnych producentów.
Polypipe produkuje serię Polystorm, a jej karty techniczne podają różne wartości wytrzymałości dla dwóch różnych modułów. Dla standardowego modułu Polystorm podano 44 tony/m², natomiast dla Polystorm-R — 61 ton/m²; ten drugi wykonano w ponad 90% z materiału pochodzącego z recyklingu. Skrzynka rozsączająca Polypipe Polystorm jest również dostępna z adapterami kołnierzowymi 300mm i 450mm. Adaptery łączą zbiornik z podziemnymi rurami odwadniającymi Ridgidrain, dzięki czemu skrzynki i sieć odwodnienia można zamówić u jednego producenta.
Porównanie wytrzymałości krótkotrwałej podawanej przez producentów wytrzymałych skrzynek rozsączających: od 200 do 702 kN/m²
Producent i seria
Pionowa (krótkotrwała)
Boczna (krótkotrwała)
Moduł
Tworzywo i dopuszczenia
Polypipe Polystorm (PSM1)
440 kN/m²
63 kN/m²
1000 x 500 x 400 mm
pierwotny PP
Polypipe Polystorm-R
610 kN/m²
63 kN/m²
1000 x 500 x 400 mm
ponad 90% materiału z recyklingu; wskazano certyfikat BBA
Wavin AquaCell Plus-R
702 kN/m², podano jako 70,2 t/m²
151 kN/m²
1 x 0,5 x 0,4 m, 190 litrów
12,7 kg na sztukę
GRAF EcoBloc Inspect flex
przeznaczony do ruchu ciężarówek o masie 60 t przy przykryciu 800 mm
nie podano wartości w kN/m²
800 x 800 x 320 mm, 205 litrów
BBA 15/5200, DIBt
Brett Martin StormCrate55
562 kN/m² (153 długotrwale)
70 kN/m² (19 długotrwale)
1200 x 600 x 347 mm, 0,25 m³
100% polimeru z recyklingu
Plastech StormMaster Standard
400 kN/m²
90 kN/m²
1,0 x 1,0 x 0,4 m, 400 litrów
100% materiału z recyklingu
Plastech StormMaster Lite
200 kN/m²
80 kN/m²
1,0 x 1,0 x 0,4 m
100% materiału z recyklingu
Storm Manage ST-M40
klasa 392 kN/m²; 468,5 kN/m² w badaniu obserwowanym
121,9 kN/m² w tym samym badaniu
1000 x 500 mm, wysokość 400 lub 500 mm
PP; badanie w laboratorium fabrycznym obserwowane przez SGS
Storm Manage ST-H60
klasa 588 kN/m²; nie uległ zniszczeniu przy 600 kN/m²
186 kN/m²
1000 x 500 x 500 mm, 0,25 m³
100% pierwotnego PP; brak raportu EN 17151 oraz dopuszczeń BBA, Kiwa lub WRc
Dostęp inspekcyjny jest standardem w EcoBloc Inspect flex; GRAF opracował kanał do wprowadzania standardowych kamer inspekcyjnych. Wavin kieruje AquaCell Plus-R do zastosowań wymagających możliwości inspekcji, a dostęp do Polypipe zapewniają osobne moduły Polystorm Access & Inspect. Wartości dla StormMaster pochodzą z broszury Plastech Southern dotyczącej systemu dostarczanego przez Balstreet Ltd. Wszystkie wartości zaczerpnięto z kart technicznych lub stron produktowych producentów dostępnych w październiku 2026; broszura ACO StormBrixx HD liczy ponad 30 stron, dlatego nie uwzględniono jej w tabeli. Sposób zaopatrzenia wpływa na czas realizacji zamówienia bardziej niż na wytrzymałość. Jeden brytyjski sprzedawca podaje, że realizacja zamówień na więcej niż cztery skrzynki może potrwać 2 to 5 dni roboczych, a zamówienie bezpośrednio z fabryki wymaga dodatkowo czasu na produkcję i transport morski.
Storm Manage, wydawca tego poradnika, produkuje skrzynki do zastosowań związanych z odwodnieniem — od podjazdów po place dla ciężarówek — i wysyła skrzynki rozsączające bezpośrednio z fabryki w Shenzhen. Produkcja trwa 3 to 10 dni, a kontener 40HQ mieści do 330 m³ zainstalowanej retencji; minimalne zamówienie wynosi 1 m³. Podane wartości wytrzymałości pionowej oparto na starszej metodzie badania CIRIA C680:2008. Przy pojedynczym podjeździe ta forma dostawy trwa dłużej niż zamówienie palety u lokalnego sprzedawcy. Żadna klasa Storm Manage nie ma jeszcze certyfikatu BBA, Kiwa ani WRc. Osoby porównujące również dostawców zbiorników mogą sprawdzić szerszą listę producentów zbiorników retencyjnych z kontrolowanym odpływem.
Co oznacza „duża wytrzymałość” w karcie technicznej skrzynki rozsączającej
Określenie „do dużych obciążeń” w karcie technicznej skrzynki rozsączającej oznacza krótkotrwałą wytrzymałość na ściskanie w kierunku pionowym, obliczoną z uwzględnieniem obciążeń od pojazdów. W porównanych tutaj kartach technicznych klasy przeznaczone do ruchu pojazdów zaczynają się od 40 t/m². Wartość w tonach oznacza nacisk na górną powierzchnię, a karty techniczne podają ją w t/m², kN/m² lub obu tych jednostkach.
Sposób wykonywania tych badań określają trzy normy europejskie. EN 17150 określa badanie krótkotrwałego ściskania, EN 17151 — badanie długotrwałego ściskania, a EN 17152-1 — normę wyrobu dla skrzynek PP i PVC-U stosowanych w terenach zielonych, pieszych i przeznaczonych do ruchu pojazdów. Opracowanie TEPPFA dotyczące trzech norm CEN opisuje je jako wymagania minimalne oraz ujednoliconą metodę badań.
Przeliczenie wynosi 9,81 kN/m² na każdy t/m², więc 60 t/m² to około 588 kN/m². Kilka brytyjskich kart technicznych zaokrągla przelicznik do 10, dlatego Polypipe podaje 44 t/m² jako 440 kN/m².
Wartości w tonach i kN/m² podawane w kartach technicznych wytrzymałych skrzynek rozsączających
Wartość w karcie technicznej
kN/m², zgodnie z podaną wartością
Przy przeliczniku 9,81 kN/m² na t/m²
Produkt
20 t/m²
196
196
Storm Manage ST-E20, tylko do terenów zielonych
40 t/m²
392
392
Storm Manage ST-M40
40 t/m² („40T”)
400
392
Plastech StormMaster Standard
44 t/m²
440
432
Polypipe Polystorm
60 t/m²
588
589
Storm Manage ST-H60
61 t/m²
610
598
Polypipe Polystorm-R
70,2 t/m²
702
689
Wavin AquaCell Plus-R
Częstym błędem jest uznanie, że 60 ton oznacza masę pojazdu. Skrzynka o deklarowanej wytrzymałości 60 t/m² przenosi taki nacisk tylko na swojej górnej powierzchni w prasie badawczej, a obciążenie od koła, które do niej dociera, zależy od przykrycia i nawierzchni powyżej. Całą drogę przenoszenia obciążenia opisano w naszym poradniku dotyczącym klasy obciążenia D400.
Czy skrzynka o nośności 60 ton oznacza, że może przejechać po niej ciężarówka o masie 60 ton?
Nie. Deklarowana wytrzymałość na obciążenie pionowe 60 ton oznacza krótkotrwały nacisk około 588 kN/m² na górną powierzchnię skrzynki, zmierzony w prasie badawczej. Ciężarówka o masie 60 ton rozkłada obciążenie przez opony, nawierzchnię i przykrycie, a producenci określają minimalną grubość przykrycia dla ruchu ciężarówek.
Na przykład GRAF deklaruje, że EcoBloc Inspect flex nadaje się do ruchu ciężarówek o masie 60 t przy przykryciu warstwą gruntu o grubości 800 mm. Wavin podaje przykrycie o grubości 1,30 m dla skrzynki Plus-R stosowanej pod drogami o małej prędkości, po których poruszają się pojazdy o masie poniżej 60 t. Klasa oznaczana na znajdujących się wyżej włazach to osobna kwestia. Norma BS EN 124-1 określa klasy wpustów i włazów, a nie skrzynek podziemnych.
Klasy wytrzymałości skrzynek do podjazdów, parkingów i placów dla ciężarówek
Dla prywatnego podjazdu Polypipe podaje przykrycie o grubości 0,50–0,65 m dla Polystorm-R; dla parkingów przeznaczonych dla pojazdów o masie do 12 t Wavin podaje 0,69–0,81 m; dla placów dla ciężarówek producenci określają 0,80–1,30 m dla wytrzymałych urządzeń rozsączających przeznaczonych do ruchu pojazdów o masie 60 t. W tabeli podano źródła tych wartości.
Minimalna grubość przykrycia wytrzymałych skrzynek rozsączających w zależności od sposobu użytkowania nawierzchni: od 0,30 m do 1,30 m
Sposób użytkowania nawierzchni
Produkt
Minimalna grubość przykrycia
Teren zielony, bez ruchu pojazdów
Wavin AquaCell Plus-R
0,30 m
Teren zielony lub bez ruchu pojazdów
Plastech StormMaster
0,50 m
Pojazdy o masie poniżej 3 000 kg
Polypipe Polystorm-R
0,50 m
Pojazdy o masie poniżej 9 000 kg
Polypipe Polystorm-R
0,65 m
Parkingi, pojazdy o masie poniżej 9 t
Wavin AquaCell Plus-R
0,69 m
Tereny przeznaczone dla ruchu pojazdów
Plastech StormMaster
0,75 m
Parkingi, pojazdy o masie poniżej 12 t
Wavin AquaCell Plus-R
0,81 m
Ciężarówki o masie do 60 t
GRAF EcoBloc Inspect flex
0,80 m
Tereny o dużym natężeniu ruchu pojazdów
Wytyczne projektowe Hydro International
0,80–1,00 m
Drogi o małej prędkości, pojazdy o masie poniżej 60 t
Wavin AquaCell Plus-R
1,30 m
Wartości dotyczą konkretnych produktów, dlatego nie można przenosić wartości z jednego wiersza tabeli na inną skrzynkę. W wytycznych projektowych Hydro International wskazano dwa skrajne przypadki: najmniejszą grubość przykrycia ze względu na obciążenie od kół oraz największą ze względu na ciężar gruntu. Oba ograniczenia należy uwzględnić w projekcie dla danej lokalizacji. Nasze narzędzie doboru klasy obciążenia i grubości przykrycia wykonuje te same dwa sprawdzenia dla każdej klasy.
Możliwość przenoszenia obciążenia od ciężarówki nie oznacza, że rozsączanie na placu dla ciężarówek jest dopuszczalne. Brytyjski standard Defra 4.9 wymienia parkingi i place manewrowe dla ciężarówek, autobusów lub autokarów wśród zastosowań, które mogą wymagać pozwolenia środowiskowego. Standard 4.16.1 wymaga co najmniej 1,0 m gruntu nienasyconego między dnem urządzenia przeznaczonego wyłącznie do rozsączania a maksymalnym prawdopodobnym poziomem wód gruntowych. Gdy którykolwiek z tych warunków nie jest spełniony, te same skrzynki owija się nieprzepuszczalną membraną, aby okresowo magazynować wodę deszczową i odprowadzać ją z regulowanym natężeniem. W takim zastosowaniu skrzynki pełnią funkcję retencyjną z kontrolowanym odpływem, a skrzynkowy zbiornik retencyjny stanowi rozwiązanie odwodnienia zamiast urządzenia rozsączającego. Na stronie wytrzymałej skrzynki rozsączającej przedstawiono klasy dla obu zastosowań.
Na jakiej głębokości należy montować skrzynki rozsączające?
Skrzynki rozsączające montuje się z przykryciem o grubości od 0.50 do 1,30 m, zależnie od przewidywanego ruchu pojazdów. Producenci podają maksymalną głębokość posadowienia od 3.7 do 7,8 m, mierzoną do dna. Największą wartość Wavin podaje dla terenów zielonych na zwartym piasku i żwirze. Polypipe określa 3,7 m dla Polystorm przy niewielkim natężeniu ruchu, Plastech — 3,9 m dla StormMaster, a GRAF — do 5 m dla EcoBloc Inspect flex.
W przypadku Plus-R firmy Wavin maksymalna głębokość zależy od warunków gruntowych. Przy ruchu pojazdów o masie poniżej 44 t tabela Wavin dla Plus-R ogranicza głębokość do 4,17 m w przypadku sztywnego i nadmiernie skonsolidowanego iłu oraz do 7,30 m w przypadku zwartego piasku i żwiru. Pełny opis procedury znajduje się w naszym poradniku montażu skrzynek rozsączających.
Porównanie danych producentów według jednolitych kryteriów
Dwie skrzynki skrzynkowe określane jako „60-tonowe” mogą różnić się parametrami, ponieważ główna wartość dotyczy krótkotrwałej wytrzymałości pionowej, a parametry podziemnego zbiornika zależą również od wytrzymałości bocznej i długotrwałej. Dla każdego produktu z krótkiej listy należy sprawdzić wszystkie trzy wartości w kN/m², a następnie porównać ceny.
Odczyt trzech wartości z karty technicznej
Odczyt trzech wartości z karty technicznej obejmuje krótkotrwałą wytrzymałość pionową i boczną oraz długotrwałą wytrzymałość w kN/m², przeliczone przy użyciu tego samego współczynnika. Wskazuje również każdą kartę techniczną, w której brakuje jednej z wartości.
153 kN/m²ta sama skrzynka, długotrwała wytrzymałość pionowa
19 kN/m²ta sama skrzynka, długotrwała wytrzymałość boczna
Brett Martin podaje wszystkie cztery wartości. Długotrwała wytrzymałość pionowa stanowi 27% wartości krótkotrwałej, a długotrwała wytrzymałość boczna wynosi 19 kN/m². Ten stosunek dotyczy wyłącznie StormCrate55 i nie można go ekstrapolować na inne skrzynki, ponieważ długotrwałą wytrzymałość określa się na podstawie badania pełzania danego produktu.
Dwa moduły Polypipe wykazują inną zależność. Polystorm-R zwiększa wytrzymałość pionową z 440 do 610 kN/m², czyli o 39%, ale dla obu modułów podano wytrzymałość boczną 63 kN/m². W przypadku głębokiego zbiornika położonego obok muru oporowego decydujący jest nacisk boczny, więc wyższa wartość pionowa nie daje tu żadnej korzyści.
📐 Uwaga inżynierska
Przykład: dla skrzynki Storm Manage ST-H60 podano klasę 60 t/m², czyli 60 x 9.81 = 588,6 kN/m². Raport z badania wskazuje, że produkt nie uległ zniszczeniu przy 600 kN/m², a wytrzymałość boczna wyniosła 186 kN/m². Oznacza to, że 600 kN/m² jest wyłącznie krótkotrwałą wartością graniczną; wytrzymałość ST-H60 po 50 latach nie jest jeszcze znana. Dla StormCrate55 opublikowana wartość długotrwała wynosi 153 kN/m² i to ją należy uwzględnić w długoterminowej weryfikacji projektu, a nie 562 kN/m².
Wytrzymałość nie zależy wyłącznie od rodzaju tworzywa. Polystorm-R, wykonany w ponad 90% z materiału pochodzącego z recyklingu, ma wyższą deklarowaną wytrzymałość pionową niż standardowy moduł Polystorm. Dlatego należy poprosić o wyniki badań, zamiast opierać się na oznaczeniu „pierwotny” lub „z recyklingu” na etykiecie. TEPPFA zwraca uwagę, że norma EN 17152-1 uwzględnia postulat zwiększenia udziału materiałów z recyklingu.
Jakie raporty z badań i certyfikaty zamówić przed zakupem
Przed zamówieniem wytrzymałych skrzynek należy poprosić producenta o raport z krótkotrwałego badania zgodnego z EN 17150, podający obciążenia pionowe i boczne w kN/m², wynik długotrwały zgodny z EN 17151, potwierdzenie zgodności z EN 17152-1, ewentualny certyfikat strony trzeciej, taki jak BBA, oraz analizę konstrukcyjną dla danej grubości przykrycia i obciążenia od ruchu pojazdów. Norma EN 17152-1 dotyczy skrzynek do rozsączania, retencji z kontrolowanym odpływem i magazynowania, dlatego należy sprawdzić, które zastosowanie wymieniono w deklaracji.
Awarie zwykle wynikają z projektu i montażu, a nie z samej skrzynki. W artykule New Civil Engineer z 2025 roku poświęconym projektowaniu podziemnych systemów odwadniania wskazano, że CIRIA C737 wymienia niewystarczające projektowanie konstrukcyjne i geotechniczne oraz nieuwzględnienie warunków gruntowych lub odkształcania modułów jako dwa najczęstsze czynniki prowadzące do awarii. Prosimy dołączyć poniższą listę kontrolną do zapytania o wycenę.
Lista kontrolna do zapytania o wycenę wytrzymałych skrzynek rozsączających — skopiuj poniższe punkty do zapytania:
Parametr
Zalecany zakres
Dlaczego jest ważny
Sposób weryfikacji
Krótkotrwała wytrzymałość pionowa
wartość określona przez producenta dla najcięższego pojazdu i danej grubości przykrycia
określa nośność górnej powierzchni przy obciążeniach od kół
raport z badania EN 17150 z nazwą laboratorium i numerem raportu
Krótkotrwała wytrzymałość boczna
63–186 kN/m² w kartach technicznych ujętych w tym poradniku; głębokie zbiorniki wymagają weryfikacji dla danej lokalizacji
nacisk boczny ma decydujące znaczenie w głębokich zbiornikach i zbiornikach przy murach
ten sam raport EN 17150, badanie powierzchni bocznej
Wytrzymałość długotrwała
podana wartość po 50 latach w kN/m²
tworzywo sztuczne pełza pod stałym obciążeniem gruntem
wynik badania EN 17151 wraz z 95% dolnym przedziałem ufności
Zgodność wyrobu
EN 17152-1 dla skrzynek PP lub PVC-U
norma określa wymiary, materiały i oznakowanie
deklaracja wskazująca dokładny moduł i jego komponenty
Dopuszczenie strony trzeciej
certyfikat BBA, Kiwa lub WRc, jeśli został wydany
podmioty zatwierdzające systemy często wymagają niezależnej oceny
numer certyfikatu zweryfikowany w rejestrze wystawcy
Projektowanie konstrukcyjne
obliczenia CIRIA C737 dla danego zakresu grubości przykrycia
uwzględniają najmniejszą grubość przykrycia dla obciążeń od kół i największą dla ciężaru gruntu
obliczenia podpisane przez projektanta, z podanymi grubościami przykrycia
Tworzywo i partia produkcyjna
pierwotne, z recyklingu lub mieszane — wskazane dla każdej partii
wyniki badań dotyczą wyłącznie zbadanej receptury materiałowej
numer partii na raporcie z badania zgodny z numerem partii dostawy
Produkty pod marką własną sprzedawcy zwykle są oferowane wyłącznie z broszurą, natomiast brytyjskie marki z certyfikatem BBA i niektórzy producenci dostarczający bezpośrednio z fabryki mogą udostępnić raporty laboratoryjne. Storm Manage przekazuje raporty z badań ściskania Intertek i SGS dla poszczególnych projektów oraz informuje, że nie ma raportu EN 17151 ani certyfikatu BBA; osoba weryfikująca może potraktować to jako odstępstwo od normy. Te same zagadnienia obejmuje lista kontrolna specyfikacji dostawcy wytrzymałych skrzynek.
Wytrzymałe skrzynki a urządzenia rozsączające z kruszywa i komory łukowe
Wytrzymałe skrzynki zapewniają około trzykrotnie większą retencję wody na metr sześcienny wykopu niż urządzenie rozsączające z kruszywa pod ruchem ciężarówek. Skrzynki mają około 95% wolnej przestrzeni, podczas gdy w przykładzie z BRE Digest 365 zastosowano kruszywo o 30% wolnej objętości. Trzecią opcją są komory łukowe, przeznaczone do długich i wąskich odcinków.
Przykład obliczeniowy na podstawie wartości wolnej przestrzeni opublikowanych przez Polypipe i BRE: dla retencji 10 m³ skrzynki o 95% wolnej przestrzeni wymagają 10 / 0.95 = 10,5 m³ objętości skrzynek, natomiast kruszywo o 30% wolnej objętości wymaga 10 / 0.30 = 33,3 m³ zasypki. Oznacza to około 23 m³ dodatkowego wykopu i urobku do wywiezienia, bez uwzględnienia przestrzeni roboczej wokół zbiornika. Mniejsza ilość urobku ogranicza również transport gruntu i skraca montaż na ciasnej działce.
Wytyczne Susdrain dotyczące komponentów retencyjnych systemów skrzynkowych zalecają regularną kontrolę osadników, studzienek i przewodów oraz usuwanie osadów w razie potrzeby. Woda najszybciej rozsącza się w gruntach piaszczystych i gliniastych. Z poradnika Cotterills dotyczącego urządzeń rozsączających wynika, że grunty o dużej zawartości iłu mają niską przepuszczalność i nie zawsze nadają się do stosowania takich systemów. W takich przypadkach skrzynki tworzą system retencyjny z kontrolowanym odpływem.
Na placach dla ciężarówek nadal obowiązują ograniczenia dotyczące rozsączania opisane w części o klasach wytrzymałości: Defra wymaga co najmniej 1 m gruntu nienasyconego powyżej maksymalnego prawdopodobnego poziomu wód gruntowych, a parking dla ciężarówek może wymagać pozwolenia środowiskowego.
Na większych działkach skrzynki rozsączające stanowią jeden z elementów zarządzania wodami opadowymi. Nawierzchnie przepuszczalne, trawiaste kanały odwadniające i niecki bioretencyjne mogą spowolnić spływ powierzchniowy i oczyścić wodę, zanim dotrze do zbiornika, ograniczając w ten sposób ilość osadów trafiających do skrzynek.
Skrzynki są modułowe, dlatego systemy rozsączające można dopasować do kształtu działki; Polypipe wskazuje Polystorm-R do płytkich wykopów, wąskich pasów terenu i miejsc o ograniczonej przestrzeni. Nasze porównanie komór retencyjnych i modułowych skrzynek obejmuje powierzchnię zabudowy, głębokość i dostęp na potrzeby konserwacji.
Cena za metr sześcienny i wpływ sposobu dostawy
Ceny samych skrzynek retencyjno-rozsączających o dużej wytrzymałości w ofertach brytyjskich dystrybutorów odwodnienia wynosiły w październiku 2026 około £138–£248 za m³ bez VAT, bez membrany, robót ziemnych i montażu. Bezpośrednia dostawa z fabryki wpływa na cenę skrzynek, natomiast znaczną część kosztu instalacji stanowią wykopy, zasypka i robocizna.
Ile kosztuje metr sześcienny skrzynek rozsączających o dużej wytrzymałości?
W październiku 2026 skrzynki rozsączające o dużej wytrzymałości kosztowały u brytyjskich dystrybutorów około £138–£248 za metr sześcienny bez VAT. Skrzynki Polystorm kosztowały od £27,59 do £41,58 za skrzynkę o pojemności 0,2 m³, a skrzynka Aqua Storm o nośności 65 tonne — £99 za 0,4 m³.
Ceny skrzynek rozsączających o dużej wytrzymałości za metr sześcienny w ofertach brytyjskich, październik 2026 (bez VAT)
Oferta
Cena za skrzynkę
Za m³ skrzynek
Za m³ pojemności retencyjnej przy 95%
Polystorm-R PSM1a, cena przy zakupie hurtowym
£27,59 (0,2 m³)
£137,95
£145,21
Skrzynka rozsączająca HydroCell
£31,67 (0,2 m³)
£158,35
£166,68
Polystorm PSM1A, pojedyncza skrzynka
£41,58 (0,2 m³)
£207,90
£218,84
Aqua Storm 65T, pakiet 2,4 m³
£558 za 6 skrzynek
£232,50
£244,74
Aqua Storm 65T, pojedyncza skrzynka
£99 (0,4 m³)
£247,50
£260,53
Aby obliczyć cenę za m³ zmagazynowanej wody, cenę skrzynek za m³ należy podzielić przez udział wolnej przestrzeni; przy 95% wzrost wynosi około 5%. Ceny zmieniają się wraz z cenami żywicy i transportu, a raport Agencji Ochrony Środowiska dotyczący szacowania kosztów systemów SuDS wskazuje, że opublikowane koszty jednostkowe wymagają korekty o inflację, a koszty dla konkretnej lokalizacji zależą również od wielu czynników.
Dostawy bezpośrednio z fabryki zmieniają koszty transportu i podstawę naliczania cła. Zgodnie z wytycznymi HMRC dotyczącymi wyceny celnej osobno opłacony transport wlicza się do wartości importowanych towarów; podano przykład towarów o wartości £100 i transportu za £30, których łączna wartość wynosi £130. Uwzględnia się koszt transportu do miejsca, w którym towary wjeżdżają do Wielkiej Brytanii. Skrzynki, które można układać jedna w drugiej lub składać na płasko, zmniejszają liczbę ładunków przewożonych ciężarówkami: w studium przypadku Susdrain opisano, że w Oakengates w Telford po przejściu na wydajnie pakowany system skrzynkowy transport ograniczył się w stosunku 5:1.
Zapas u dystrybutora sprawdzi się przy pojedynczym podjeździe, do którego potrzeba od 1 metra sześciennego do 3 m³ skrzynek. Dostawa bezpośrednio z fabryki jest odpowiednia dla osiedli mieszkaniowych, zastosowań komercyjnych i projektów infrastrukturalnych, w których zbiorniki mają pojemność co najmniej 100 m³, a zamówienie na skrzynki jest na tyle duże, by uzasadnić transport morski. Wymiary modułów i zawartość zestawów porównano w naszym przewodniku po wymiarach i zestawach skrzynek rozsączających.
Zmiany dla osób określających parametry skrzynek w Wielkiej Brytanii w 2025
W 2025 roku Anglia opublikowała nowe krajowe standardy dotyczące zrównoważonych systemów odwadniania: 19 czerwca. Dokument PD CEN/TS 17152-4, zawierający wytyczne dotyczące projektowania konstrukcyjnego modułowych systemów skrzynkowych, opublikowano w Wielkiej Brytanii 31 lipca. Oba dokumenty skupiają się na projektowaniu konstrukcyjnym dla konkretnej lokalizacji, a nie na nominalnej nośności podanej w tonach.
Standardy Defra nie mają mocy prawnej w Anglii. W standardzie 7.4 określono, że system odwodnienia wód opadowych należy zaprojektować tak, aby:
„…zapewnić integralność konstrukcyjną wszystkich elementów w przewidywanych warunkach obciążenia przez cały projektowany okres użytkowania inwestycji, tak aby nie wpływały one na integralność konstrukcyjną żadnych istniejących ani planowanych elementów w obrębie inwestycji lub w jej sąsiedztwie.”
Walia już stosuje standardy mające moc prawną: Natural Resources Wales wskazuje sześć standardów, a S6 dotyczy budowy, eksploatacji i konserwacji oraz integralności konstrukcyjnej. Dostawca skrzynek działający w obu krajach powinien się spodziewać, że organ zatwierdzający system odwodnienia zażąda takich samych dowodów integralności konstrukcyjnej.
Podstawa projektowa nadal jest przedmiotem dyskusji. CIRIA podaje, że C737, opublikowany w kwietniu 2016 roku, zastępuje C680 i że projekty należy obecnie opierać na C737. Stanowisko BPF Pipes Group z listopada 2025 roku nadal określa C680 jako skuteczną i zachowawczą metodę oraz wskazuje CEN TS 17152-4 jako europejską ścieżkę.
Nowe wytyczne PD CEN/TS 17152-4 dotyczą systemów złożonych ze skrzynek zgodnych z EN 17152-1. Nie obejmują obciążeń sejsmicznych, obciążeń bocznych od sąsiednich konstrukcji i nasypów, wpływu drzew, zasypki poza zakresem CEN/TR 17179 ani opaski z geowłókniny lub geomembrany. Dlatego przy zbiorniku ze skrzynek zainstalowanym przy budynku lub nasypie należy osobno sprawdzić obciążenia boczne.
Często zadawane pytania (FAQ)
P: Jaką nośność w tonach powinna mieć skrzynka rozsączająca pod podjazdem?
Należy wybrać skrzynkę, której producent dopuszcza zastosowanie pod pojazdami, i ułożyć ją pod minimalną grubością przykrycia określoną przez producenta; w kartach technicznych przywołanych w tym przewodniku klasy dopuszczające ruch pojazdów zaczynają się od 40 t/m², czyli około 392 kN/m².
Polypipe podaje, że wymagana grubość przykrycia dla Polystorm-R wynosi 0,50 m przy zastosowaniu pod pojazdami o masie poniżej 3 000 kg oraz 0,65 m przy pojazdach o masie poniżej 9 000 kg. Klasa ST-E20 systemu Storm Manage, przeznaczona wyłącznie do obszarów bez ruchu pojazdów, ma wytrzymałość 20 t/m². Jeśli zbiornik zostanie przykryty nawierzchnią, jej warstwy konstrukcyjne są uwzględniane jako część przykrycia. Jeśli z podjazdu będą korzystać większe pojazdy, takie jak samochody dostawcze lub pojazdy z urządzeniem hakowym do przewozu kontenerów, skrzynkę i przykrycie należy dobrać do obciążeń od tych pojazdów.
P: Ile skrzynek rozsączających potrzebuję?
Pięć skrzynek o wymiarach 1000 x 500 x 400 mm tworzy zbiornik o pojemności 1 metra sześciennego, który mieści około 0,95 m³ wody i ma udział wolnej przestrzeni wynoszący 95%.
Pojemność retencyjną należy obliczyć na podstawie odwadnianej powierzchni, opadów i wyniku badania przepuszczalności gruntu, a następnie podzielić przez objętość skrzynki. Moduł o wymiarach 1000 x 500 x 500 mm mieści 237.5 litrów, więc cztery takie moduły zapewniają nieco mniej niż 1 m³ pojemności retencyjnej. Aby pojemność retencyjna pozostała użyteczna, przed zbiornikiem należy zamontować osadnik lub studzienkę podwórzową.
P: Jak długo służą skrzynki rozsączające?
Skrzynki rozsączające o dużej wytrzymałości projektuje się z myślą o 50-letnim okresie projektowym, określanym na podstawie badania wytrzymałości długotrwałej. BPF Pipes Group zaznacza, że nie jest to równoznaczne z przewidywaną trwałością produktu.
Norma EN 17151 ekstrapoluje wyniki badań pełzania do 50 lat i przyjmuje dolną granicę przedziału ufności 95% jako wytrzymałość charakterystyczną. Polypipe podaje natomiast, że projektowany okres użytkowania Polystorm-R przekracza 60 lat; wartość tę również określono na podstawie ekstrapolacji długotrwałych badań pełzania. W praktyce trwałość zbiornika zależy od sprawności urządzeń zatrzymujących osad i stanu przykrycia, dlatego regularne kontrole osadników i komory wlotowej są równie ważne jak klasa skrzynek.
P: Czy skrzynki z polipropylenu z recyklingu nadają się pod ruch pojazdów?
Tak, jeśli potwierdzają to wyniki badań.
Zgodnie z kartą techniczną Polystorm-R zawiera ponad 90% materiału z recyklingu, ma deklarowaną wytrzymałość pionową 610 kN/m² i aprobatę BBA. Skrzynkę należy oceniać na podstawie wyników badań zgodnych z EN 17150 i EN 17151, a nie oznaczenia rodzaju żywicy.
P: Jak zapobiec zatkaniu skrzynki rozsączającej?
Na przewodzie odwadniającym przed skrzynkami należy zamontować osadniki lub studzienki podwórzowe, a każdą skrzynkę rozsączającą owinąć geowłókniną, aby drobne cząstki otaczającego gruntu nie przedostawały się do środka.
Hydro International, producent separatorów wirowych, informuje, że przy dużym przepływie osadnik może zostać wypłukany, i określa separator wirowy jako znacznie bezpieczniejszą alternatywę. Należy zaplanować komorę kontrolną, aby można było sprawdzać zbiornik i czyścić go strumieniem wody bez wykonywania wykopów.
P: Czy skrzynki rozsączające wymagają zatwierdzenia zgodnie z przepisami budowlanymi?
Nowe urządzenie rozsączające obsługujące budynek wymaga zatwierdzenia zgodnie z przepisami budowlanymi na podstawie Approved Document H, dotyczącego odprowadzania wód i usuwania odpadów. Inspektor może skontrolować wykop przed jego zasypaniem.
Approved Document H określa kolejność odprowadzania wód, w pierwszej kolejności wskazując rozsączanie, jeśli pozwala na to grunt. Organ nadzoru budowlanego często wymaga badania przepuszczalności gruntu. Większe inwestycje podlegają również ocenie organu zatwierdzającego system odwodnienia, który stosuje krajowe standardy z 2025 roku w Anglii oraz standardy mające moc prawną w Walii. Praktycy na brytyjskim forum branżowym dodają, że niektórzy inspektorzy nadzoru budowlanego wymagają użycia skrzynek i wskazują, że urządzenie rozsączające powinno znajdować się co najmniej 5 m od domu. Więcej informacji zawiera nasz przewodnik po przepisach dotyczących urządzeń rozsączających w Wielkiej Brytanii.
Prosimy przesłać nam pojemność zbiornika, grubość przykrycia i dane dotyczące najcięższego pojazdu. Dobierzemy klasę skrzynek i przygotujemy rysunek warsztatowy oraz plan załadunku kontenera.
To porównanie producentów skrzynek rozsączających o dużej wytrzymałości opiera się na kartach technicznych i stronach produktów przeanalizowanych w październiku 2026, ofertach brytyjskich dystrybutorów z tego samego miesiąca oraz dokumentach Defra i BSI z 2025 roku. Wartości dla klas Storm Manage są nominalnymi wartościami krótkotrwałymi; wyniki badań pochodzą z prób ściskania przeprowadzonych pod nadzorem Intertek i SGS. Recenzja: zespół techniczny Storm Manage.
Od specyfikacji po system retencyjny gotowy do montażu
Storm Manage dostarcza modułowe podziemne rozwiązania do zagospodarowania wód opadowych dla projektów B2B: skrzynki rozsączające, zbiorniki retencyjne z kontrolowanym odpływem, systemy retencji czasowej, zbiorniki retencyjne OSD oraz systemy gromadzenia wody deszczowej.
01 Rozwiązania do retencji, rozsączania i retencji czasowej dostosowane do założeń projektu.
02 Praktyczne wsparcie przy ustalaniu powierzchni zabudowy, grubości przykrycia, obciążenia i sposobu montażu.